Testování návodů je specifická disciplína současného pletení. Dřív vycházely návody jen v časopisech a knihách a k běžným pletařkám se dostaly už ozkoušené. Testovaly je profesionálky, a musely být opravdu ostřílené, protože v tiráži knih většinou najdu jen jedno, nebo dvě jména. Dnes velká část návodů vychází samostatně a najdete je na internetu, stejně jako velkou zásobu nadšených testovačů.
Nepředstavujte si ale elitní skupinu pletařek s rychlými jehlicemi a břitkými komentáři. Testovat může každý, kdo má čas, chuť a materiál, třeba i já. Je to trochu nevděčná neplacená práce, kterou musíte udělat docela rychle. Na druhou stranu budete mít dobrý pocit, že jste někomu pomohli, aktivně se zapojili do pletařské komunity, a hlavně měli návod upletený dřív než ostatní!
Konečně návod na pořádnou šálu!

Už nějakou dobu pozoruji, že ve světě pletení je akutní nedostatek návodů na klasické šály. Nechápu to. Šála je přece úplný základ. Pletla ji i Káťa Škubánkovi (i když ta pletla i psí boudu…) Je to tím, že je šála moc jednoduchá? Nebo na ní není co vymýšlet? Jestli víte víc než já, dejte mi vědět. Když na mě na Instagramu vyskočila výzva k testování moc pěkné šály, neváhala jsem ani minutu. V první chvíli jsem to nebrala moc vážně, protože jsem se předtím už hlásila na jiná testování a nevybrali mě. Jenže tentokrát to vyšlo a já byla nadšená!
Ocitla jsem se ve vybrané testovací skupině a hned první e-mail s instrukcemi mě stáhl zpátky do reality. Na testování bylo třeba 1200 metrů příze v sedmi barvách, kterou jsem neměla, a uzávěrka byla za tři týdny, což jsem nemohla stihnout. Hned jsem to designérce napsala a ona mi mile odpověděla, že nevadí, když to nestihnu, hlavně ať si užiju pletení.

Výběr materiálu
Většina lidí testuje z vlny v zásobách, ze starších přízí, které by v případě neúspěchu mohli zase použít. Já zas tak velké zásoby nemám, takže jsem ji musela sehnat.

Nejprve jsem nakoupila ve Woolpoint a upletla minivzorek, jenže se mi to moc nezdálo. Když jsem chtěla plést podle návodu, nemohla jsem barvy libovolně měnit, protože od jedné barvy jsem potřebovala 80 metrů a od jiné zas 250 metrů. Měla jsem dvě klubka Cowgirlblues, které jsou naprosto úžasné, ale měří jen 85 metrů, takže délka stačila jen na určité části, a tam zase nepasovaly barevně. Zkomplikovala jsem si to i tím, že každá příze byla jiné značky a typu (DK a fingering dvojitě), a to u takto jednoduchého vzoru nefungovalo. Bílou jsem dokonce omylem vybrala silnější. Byl to experiment, který nevyšel. Nevadí, krásnou přízi použiju na příští projekty.
Zjistila jsem, že největší výzvou šály Fogline Shawl bude výběr sedmi sladěných barev.
Do té doby jsem kombinovala maximálně tři barvy. To není tak strašné, když dáváte pozor, aby byly správně kontrastní. Kombinace sedmi je o dost tvrdší oříšek. Šla jsem na to od lesa a vybrala si ozkoušenou přízi Rowan Island Blend od Yarn Queen, která má v barevnici jen deset barev a všechny spolu ladí. Stačilo tři odstíny vynechat, a to bylo mnohem jednodušší! Výběr mi i tak dal chvíli zabrat, ale podařilo se.
Jak to dopadlo
Samotné pletení šlo hladce. A to doslova, protože vzor se plete hlavně hladce a pomocí snímaných ok. Jak půjdou barvy za sebou, jsem konzultovala s babičkou, mojí hlavní kontrolorkou kvality a jedinečnou pomocnicí při převíjení přaden do klubíček.
Snažila jsem se, ale deadline jsem nestihla. Po dvou týdnech usilovného každodenního pletení jsem se přistihla, že mě pletení na čas nebaví. Takže jsem trochu zvolnila a v den uzávěrky mi chyběla asi čtvrtina do konce. Aspoň jsem rozpletenou šálu nafotila, dala na Instagram a Ravelry a užívala si sledování ostatních testovacích kousků.
Důležitou součástí testování je zpětná vazba, kterou pošlete návrháři a která mu má pomoci vychytat poslední chyby a zlepšit instrukce. Já jsem orodovala za to, aby byl v návodu i metrický systém, protože přepočítávání yardů na metry je otrava. Jinak jsem žádnou chybu nenašla.
Ze svého prvního testování jsem byla nadšená. Hlavně proto, že jsem byla při tom. Že jsem se na chvíli ocitla v aktuálním dění obří světové pletací komunity. Jako bych byla na VIP pletacím večírku. 🙂 Na druhou stranu jsem zjistila, že nejsem příznivcem rychlopletení a blížící se deadline mi bere motivaci. Přihlášku na další testování si proto dobře rozmyslím.
Návod na šálu Fogline shawl doporučuju všemi deseti. Je jednoduchý, ale díky střídání barev se nenudíte. Šála je hodně velká a teplá. Dá se přehodit přes záda jako malá deka, nebo se složí na půlky a je z ní hodně tlustá šála. Navrhla ji začínající designérka Brienne Moody, kterou stojí za to sledovat na Instagramu už jen proto, že žije v nádherných lesích na severu Minnesoty. Doporučované příze jsou Pishkun DK značky The Farmer’s Daughter Fibers a Dream State Worsted značky Spincycle Yarns, která je spletená z nitek různé barvy a při pletení mění odstín. Obě značky jsou americké a u nás zatím nejdou sehnat. Na Ravelry je dobře poznat, které šály jsou pletené s přízí Spincycle Yarns a které jsou z běžných jednobarevných přízí.


Žádné komentáře