Než začnu psát o šátku Free Your Fade, chci krátce vysvětlit, proč na blogu nebyl přes dva měsíce žádný nový text. Původně jsem plánovala psát alespoň dvakrát do měsíce, ale člověk míní… Jestli jste četli text o mně, tak víte, že jsem začala plést, protože jsem ze zdravotních důvodů musela dlouhodobě ležet v posteli. Už to vypadalo, že jsem se z toho dostala, ale ta mrcha, co mě předtím skolila, se vrátila a udeřila znovu. Takže v tuhle chvíli mám za sebou operaci, tři týdny v nemocnici a čeká mě další léčba a rekonvalescence. Pro mě to znamená jak víc stresu, tak i víc času na pletení. A jelikož mám berle a omezený pohyb, šití musí ještě chvíli počkat (a ani s focením to nebude jednoduchý). Blog zkusím udržet, jen se víc zaměřím na tipy a návody, než na svoje výtvory. Zatím pro vás mám článek o šátku, který jsem upletla i nafotila před zdravotními peripetiemi.
Zpátky k šátku Free Your Fade! Dostala jsem se k němu tak trochu oklikou. Na podzim jsme byly s kamarádkou na akci „Vlna a co s ní“ na Jiřího z Poděbrad, kde byly mimo jiné prodejní stánky se speciálními přízemi. Zastavily jsme se u Pipa Yarns, pořídily pár přaden a pak si vzájemně koupily adventní kalendář jako dárek. Vlněný adventní kalendář je taková specialita značek, které ručně barví příze. Já jsem si na jeden z nich myslela už dlouho, protože v prosinci je jich vždycky plný Instagram, až oči přecházejí. Každý den, nebo dva, rozbalíte malé přadénko a většinou je součástí i návod, na kterém můžete celý advent pracovat. Já jsem ale podle návodu nepletla. Jen jsem každý druhý den s nadšením vybalovala a postupně si tvořila představu, co z příze nakonec bude.
Adventní vlněný kalendář
Adventní kalendář tvořilo 12 přadének Soft Merino 4ply v tloušťce fingering a už po pár dnech jsem je začala instinktivně řadit podle barev. Každé z nich mělo 20 gramů a asi 80 metrů. Většina byla nabarvená stylem semi-solid, to znamená, že jde o jednu až dvě barvy, které nejsou jednolitě rozprostřené. Na některých místech je odstín sytější a na některých zase prosvítá bílý základ. U rozbalení posledního balíčku jsem s potěšením zjistila, že barvy krásně přecházejí od šedé přes modrou, zelenou, žlutou a hnědou zpátky k šedé. Stačilo už jen vymyslet projekt, kde přechody pěkně vyniknou.
Plést z adventního kalendáře je jako plést ze zbytků. Sice máte jeden typ příze, ale od každé barvy jen pár metrů. Nechala jsem se proto inspirovat šálou, kterou ze zbytků upletla moje oblíbená autorka a vítězka Great British Sewing Bee Charlotte, která stejně jako já plete a šije, jen je o několik úrovní výš. 🙂 Na Instagramu mě její šátek Free Your Fade hned zaujal a bylo rozhodnuto. Autorkou designu je Andrea Mowry, superstar ve světě pletení, a ačkoliv jsem si od ní předtím pořídila pár návodů, nikdy se mi je nepodařilo dokončit. Fadování (česky by se dalo říci gradient, neboli postupný přechod z jedné barvy do druhé) je její specialita a napsala k této technice několik návodů.
Na poslední chvíli jsem ještě změnila pořadí barev a rozhodla se, že začnu žloutkově žlutou a budu pokračovat k blankytně modré a zelené. Musím říct, že šátek se pletl skvěle. Hladce tam a zpátky, přidávání bylo pravidelné a rychle jsem si ho zautomatizovala. Jednoduchý styl ozvláštňují jen pravidelné řady dírek a ozdobné pikotky na závěr.
Výhody a úskalí pletení Free Your Fade
Návod je rozepsaný na 3 barvy, které se postupně mění a jedna výměna (neboli fade) vychází na 20 řad. Jenže já musela vyměnit 11 barev! Navíc se šátek neustále zvětšoval, takže když jedna barva vystačila na 30 řad, další už třeba jen na 25. Odhadnout, kdy začít střídat barvy bylo to nejnáročnější. Dvakrát se mi stalo, že příze došla před koncem a musela jsem fade zkrátit. Několikrát se mi stalo, že jsem zapomněla na řadu s dírkami a přišlo na řadu párání. Také jsem si musela dát pozor na okrajová oka, aby byla dostatečně volná a nestahovala okraj.
Šátek má tu výhodu, že ho můžete kdykoliv ukončit. Jakmile vám dojde příze, nebo vás přestane bavit, prostě jen upletete poslední řadu s pikotkami. Já jsem nakonec vynechala zelenou barvu a ukončila šátek o kousek dřív blankytně modrou. Pak stačilo „jen“ zapošít 22 konců (nebudu lhát, to mě moc nebavilo) a vyblokovat. Blokovala jsem spíš volněji. Jen jsem špičkami pikotek protáhla nit a natáhla ji mezi špendlíky, abych zvýraznila jejich tvar.
Pletení šátku Free Your Fade byla paráda! Byla to totiž hladká jízda okořeněná neustálým střídáním barev. Troufám si říci, že výsledkem je letní šátek, který nikdo jiný nemá. To je jedna z věcí, která mě na pletení baví. Můžete zapojit tolik fantazie, kolik se vám zrovna chce. Od striktního postupu podle návodu s doporučenou přízí, po pletení z hlavy, co vás napadne, nebo cokoliv mezi tím.
Až můj bratr si všiml, že jsem podvědomě vybrala barvy pláže, kamenů a moře, což ještě umocňuje letní a prázdninovou náladu, kterou mám, když si ho vezmu na sebe.
Žádné komentáře