Pletení ponožek je moje nejoblíbenější pletařská disciplína. Má totiž spoustu výhod:
- Jsou relativně rychle hotové.
- Stačí se naučit základy, a i ty komplikované zvládnete jen s několika úpravami.
- Můžete se na nich učit nové techniky.
- Projekt se vejde do tašky.
- Pokud netrefíte velikost, můžete je někomu darovat. Určitě bude mít radost!
- Ponožky nosíme pořád a nikdy jich není dost.
Zhlédla jsem i několik online kurzů, tak bych se ráda podělila o zkušenosti a poslala do světa pár praktických a ozkoušených tipů. Jako bonus najdete na konci nákres ponožky s anglickými překlady jednotlivých částí.
1) Pleťte z pravé vlny.
Bohužel už jsme zapomněli, jak skvělý materiál to je. Ve vlněných ponožkách jsou nohy v teple a přitom se nepotí. Vlna je totiž prodyšná, absorbuje vlhkost a nechytá pachy. Dokonce je ani nemusíte tak často prát, jako ty kupované.

2) Vyberte si speciální ponožkovou přízi.
Ponožková pletenina je hodně zatěžovaná, zejména na patě. Když strávíte tolik hodin pletením, nechcete ji prošoupat. Proto je nejlepší použít speciální ponožkovou přízi, která má buď podíl nylonu (10–30 %) nebo je hodně kroucená (high twist). Obojí přízi zpevňuje a pomáhá proti rychlému prošlapání. Pro jistotu můžete ještě patu zesílit pomocí snímaných ok nebo zdvojením příze.

3) Pleťte hustě.
Tím nemyslím, jak u toho máte vypadat. 🙂 Ponožková pletenina musí mít relativně malá oka. Kdyby byla volná, bylo by to nepříjemné pro nohu. Podobně, jako byste chodili v ponožkách ze síťoviny. Proto se používají tenčí jehlice. Například s přízí síly fingering se ponožky pletou na jehlicích velikosti 2 až 2,5 mm, kdežto svetr nejméně na 3 mm jehlicích. Pozor ale, abyste to nepřehnali, a ponožka pak nebyla tuhá. Zajímavé je, že příze, které výrobce označuje jako „ponožkové“, na sobě mívají rovnou doporučení na tenčí ponožkové jehlice.

4) Ponožka má mít užší obvod než noha.
Aby ponožky hezky obepínaly nohu a nebyly pytlovité, pletou se vždy o trochu menší, než je obvod nohy (přibližně o 10–20 %). Počítejte s tím, že na noze se vzorek roztáhne do šířky a ponožka se mírně zkrátí. Co se týče délky chodidla, tak ponožka by měla být přibližně stejně dlouhá nebo o trochu kratší. Pokud pletete tlusté ponožky, měřte vnitřní obvod ponožky nikoli vnější, protože se můžou lišit.

5) Vrchní lem ponožky musí být pružný
Ať už plete ponožku shora nebo od špičky, okraj lemu musí být pružný. Při oblékání potřebujete ponožku dostat přes patu, jejíž obvod může být o dost větší než obvod lýtka. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného nahození, ale není dost pružné, doporučuji nahazovat s oky dál od sebe. Při pletení od špičky zase ukončovat volně.

6) Ponožku si průběžně zkoušejte.
Je to sice trochu riskantní a musíte si dát dobrý pozor, abyste nepustili oka, ale nejlepší je ponožku v průběhu pletení zkoušet. Ať už plete na 4 jehlicích, na krátkých kruhových jehlicích nebo metodou magic loop, zabezpečte konce jehlic (třeba běžnou kuchyňskou gumičkou) a opatrně si je vyzkoušejte. Pokud pletete shora, změřte si počet řad, které jsou třeba k upletení špičky a hned budete vědět, kdy špičku začít (u mě to bývá přibližně 5 cm). Budete mít větší jistotu, že trefíte správnou velikost. A když netrefíte, máte z krku jeden vánoční dárek. 🙂
7) Při pletení první ponožky si pište poznámky.
Ponožky se většinou pletou po jedné. Můžete je plést i obě najednou, ale to se nehodí pro všechny typy. Pokud pletete nejdřív jednu a pak druhou, lehce se může stát, že bude každá jiná. U začátečníků je úplně normální, že se ponožky trochu liší. Popravdě to většinou nikdo nepozná. Když pracuju na první ponožce, tak si píšu postřehy, co jsem upletla a jak. Například: „Chodidlo jsem pletla 40 řad.“ nebo „Před ohybem paty jsem viděla 15 velkých V.“ (moje kódové označení pro snímaná hladká oka). Když si u druhé ponožky zadrhnu, podívám se do poznámek a občas tam najdu i řešení.

Anatomie ponožky pletené shora
Existují desítky způsobů konstrukce ponožek, množštví různých pat i špiček. Já jsem většinou pletla podle anglicky psaných návodů, v nichž převažovalo pletení shora s tvarovanou zesílenou patou a klínkem. Pokud to také chcete zkusit, ale ještě jste se neodvážili, třeba vám pomůže nákres anatomie ponožky s anglickým překladem.

Doufám, že vám článek bude k užitku, a budu ráda, když se v komentářích podělíte o svoje tipy. Pletení ponožek zdar! 🙂
6 Komentáře
Dobrý den, Štěpánko, pletete nádherně, obzvlášť mě zaujal Rununculus. Hledala jsem podle Vašich odkazů. Mám problém s tím, že asi nedokážu plést podle anglického návodu. Neexistuje na tenhle úžasný svetr návod v češtině?
Děkuji za odpověď a přeji hodně zpracovaných klubíček!
Kateřina
Dobrý den, Kateřino,
mockrát děkuji za milý komentář!
Bohužel je návod jen v angličtině a japonštině. 🙁 Je možné, že autorka nedovoluje překlady, aby předešla chybám.
Pokud znáte alespoň základy angličtiny, nebojte se a zkuste anglické návody. Od kamarádek vím, že je to jednodušší než se zdá. Na internetu je hodně zdrojů, třeba slovník u Vlněných sester, mají i videa. Jakmile zvládnete základy, tak zrovna u svetru Ranunculus jsou všechny náročnější techniky natočené na video na YouTube. Jen bych začala na jednodušším návodu, než je Ranunculus. Můžete zkusit například plést podle návodu, který už je přeložený. Zkusit si to v angličtině a když budete potřebovat ověření, nakouknout do českého překladu. Případně se zeptat v jedné z pletacích skupin na Facebooku, je tam hodně zkušených pletařek, které rády poradí. Také můžete napsat mně.
Vím, že to vypadá náročně, ale za pokus to stojí. Je to trochu jako křížovky, stačí jich pár vyluštit, a pak už se vše jen opakuje. 🙂
Pokud se na anglické návody přece jen necítíte, nebo nemáte čas, na Ravelry se dají vyhledat české návody. Určitě si vyberete. 😉
Přeji hezké pletení!
Štěpánka
Milá Štěpánko, moc děkuji za Vaši odpověď. Koupila jsem si na Ravelry návod a prostě to zkusím. Dám Vám vědět, jak to dopadlo. Mějte se krásně, ať se daří!
Kateřina
Držím palce!
Zdravím Štěpánko, vaše stránka mě nadchla 🙂 Kolem pletení se točím už dlouho. Zatím teda jenom háčkuju, ale tam si myslím, že už jedu docela obstojně. Nicméně chtěla bych zkusit ponožky (a vyřešit tak část vánočních dárků – ano začínám v březnu 😀 ). Chci se zeptat, který vzor/typ byste doporučila na úplný začátek (je vhodné začít s ponožkami?) – nemám problém s angličtinou ani s tím si návod koupit. A druhý dotaz – trochu jsem se ztratila v jehlicích – co je na začátek nejjednodušší? Předem díky moc, Adéla
Zdravím Adélo,
jsem moc ráda, že se vám stránky líbí! Na dárky začínáte právě včas. Znám to z vlastní zkušenosti.:D
Když háčkujete, tak se do pletení dostanete rychle. Nezačínala bych ale na ponožkách, protože jsou malé. Zkuste třeba čepici z tlusté příze, je rychlá, osvojíte si základy (hladce, obrace, pletení do kruhu a nahození).
Slyšela jsem samou chválu na základní ponožky od Summer Lee Knits, která má k obtížným částem i videa. U těch bych začala.
O ponožkových jehlicích se chystám napsat samostatný článek. Základní výběr je: sada pěti oboustranných, 25cm dlouhé kruhové, nebo 100cm dlouhé kruhové, na kterých se plete technikou magic loop. U nás se tradičně plete na pěti, ale poslední dobou jsou oblíbené dlouhé kruhové. Na nich plete i Summer Lee a budou pro začátek asi nejjednodušší. Já používám Chiaogoo Red Lace s 80cm lankem.
Držím palce!
Štěpánka