pletení

7 tipů pro pletení ponožek

26. 7. 2020
pletené ponožky Štěpánka Drchalová

Pletení ponožek je moje nejoblíbenější pletařská disciplína. Má totiž spoustu výhod:

 • Jsou relativně rychle hotové.
 • Stačí se naučit základy, a i ty komplikované zvládnete jen s několika úpravami.
 • Můžete se na nich učit nové techniky.
 • Projekt se vejde do tašky.
 • Pokud netrefíte velikost, můžete je někomu darovat. Určitě bude mít radost!
 • Ponožky nosíme pořád a nikdy jich není dost.

Zhlédla jsem i několik online kurzů, tak bych se ráda podělila o zkušenosti a poslala do světa pár praktických a ozkoušených tipů. Jako bonus najdete na konci nákres ponožky s anglickými překlady jednotlivých částí.

1) Pleťte z pravé vlny.

Bohužel už jsme zapomněli, jak skvělý materiál to je. Ve vlněných ponožkách jsou nohy v teple a přitom se nepotí. Vlna je totiž prodyšná, absorbuje vlhkost a nechytá pachy. Dokonce je ani nemusíte tak často prát, jako ty kupované.

ponožkové příze

2) Vyberte si speciální ponožkovou přízi.

Ponožková pletenina je hodně zatěžovaná, zejména na patě. Když strávíte tolik hodin pletením, nechcete ji prošoupat. Proto je nejlepší použít speciální ponožkovou přízi, která má buď podíl nylonu (10–⁠30 %) nebo je hodně kroucená (high twist). Obojí přízi zpevňuje a pomáhá proti rychlému prošlapání. Pro jistotu můžete ještě patu zesílit pomocí snímaných ok nebo zdvojením příze.

ponožkové příze
Ponožkové příze: Drops Fabel, Malabrigo Socks, Red Heart Sport Socks, Retrosaria Mondim, Lang Yarns Jawoll a Filcolana Arwetta. Cenově jsou v rozmezí 90 Kč až cca 450 Kč za materiál na jeden pár ponožek. Více se o nich dozvíte v recenzi ponožkových přízí.

3) Pleťte hustě.

Tím nemyslím, jak u toho máte vypadat. 🙂 Ponožková pletenina musí mít relativně malá oka. Kdyby byla volná, bylo by to nepříjemné pro nohu. Podobně, jako byste chodili v ponožkách ze síťoviny. Proto se používají tenčí jehlice. Například s přízí síly fingering se ponožky pletou na jehlicích velikosti 2 až 2,5 mm, kdežto svetr nejméně na 3 mm jehlicích. Pozor ale, abyste to nepřehnali, a ponožka pak nebyla tuhá. Zajímavé je, že příze, které výrobce označuje jako „ponožkové“, na sobě mívají rovnou doporučení na tenčí ponožkové jehlice.

ručně pletené ponožky
Vlevo jsou ponožky pletené na jehlicích velikosti 2 mm, vpravo je tílko ze zbytků stejných přízí pletené na jehlicích velikosti 4 mm.

4) Ponožka má mít užší obvod než noha.

Aby ponožky hezky obepínaly nohu a nebyly pytlovité, pletou se vždy o trochu menší, než je obvod nohy (přibližně o 10–⁠20 %). Počítejte s tím, že na noze se vzorek roztáhne do šířky a ponožka se mírně zkrátí. Co se týče délky chodidla, tak ponožka by měla být přibližně stejně dlouhá nebo o trochu kratší. Pokud pletete tlusté ponožky, měřte vnitřní obvod ponožky nikoli vnější, protože se můžou lišit.

Když si ponožky oblečete, pěkně se natáhne a zvýrazní jejich vzorek. Ponožky Luminary od Helen Stewart.

5) Vrchní lem ponožky musí být pružný

Ať už plete ponožku shora nebo od špičky, okraj lemu musí být pružný. Při oblékání potřebujete ponožku dostat přes patu, jejíž obvod může být o dost větší než obvod lýtka. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného nahození, ale není dost pružné, doporučuji nahazovat s oky dál od sebe. Při pletení od špičky zase ukončovat volně.

U ponožky pletené shora jsem nahodila přes palec, ale dávala jsem si pozor, aby oka byla cca 5 mm od sebe.

6) Ponožku si průběžně zkoušejte.

Je to sice trochu riskantní a musíte si dát dobrý pozor, abyste nepustili oka, ale nejlepší je ponožku v průběhu pletení zkoušet. Ať už plete na 4 jehlicích, na krátkých kruhových jehlicích nebo metodou magic loop, zabezpečte konce jehlic (třeba běžnou kuchyňskou gumičkou) a opatrně si je vyzkoušejte. Pokud pletete shora, změřte si počet řad, které jsou třeba k upletení špičky a hned budete vědět, kdy špičku začít (u mě to bývá přibližně 5 cm). Budete mít větší jistotu, že trefíte správnou velikost. A když netrefíte, máte z krku jeden vánoční dárek. 🙂

7) Při pletení první ponožky si pište poznámky.

Ponožky se většinou pletou po jedné. Můžete je plést i obě najednou, ale to se nehodí pro všechny typy. Pokud pletete nejdřív jednu a pak druhou, lehce se může stát, že bude každá jiná. U začátečníků je úplně normální, že se ponožky trochu liší. Popravdě to většinou nikdo nepozná. Když pracuju na první ponožce, tak si píšu postřehy, co jsem upletla a jak. Například: „Chodidlo jsem pletla 40 řad.“ nebo „Před ohybem paty jsem viděla 15 velkých V.“ (moje kódové označení pro snímaná hladká oka). Když si u druhé ponožky zadrhnu, podívám se do poznámek a občas tam najdu i řešení.

I když jsem pletla podle návodu, zapisovala jsem si do něj poznámky o tom, jak přesně jsem postupovala. Například drobné obměny, nebo i jen přesnější popis konstrukce.

Anatomie ponožky pletené shora

Existují desítky způsobů konstrukce ponožek, množštví různých pat i špiček. Já jsem většinou pletla podle anglicky psaných návodů, v nichž převažovalo pletení shora s tvarovanou zesílenou patou a klínkem. Pokud to také chcete zkusit, ale ještě jste se neodvážili, třeba vám pomůže nákres anatomie ponožky s anglickým překladem.

části ponožky anglicky

Doufám, že vám článek bude k užitku, a budu ráda, když se v komentářích podělíte o svoje tipy. Pletení ponožek zdar! 🙂

Stvořila jsem monstrum, aneb když je svetr moc velký
Šátek Free Your Fade v barvách pláže a moře

Mohlo by se vám líbit

7 Komentáře

 • Odpovědět Ranunculus 10. 2. 2021 v 17:42

  Dobrý den, Štěpánko, pletete nádherně, obzvlášť mě zaujal Rununculus. Hledala jsem podle Vašich odkazů. Mám problém s tím, že asi nedokážu plést podle anglického návodu. Neexistuje na tenhle úžasný svetr návod v češtině?
  Děkuji za odpověď a přeji hodně zpracovaných klubíček!
  Kateřina

  • Odpovědět Štěpánka 11. 2. 2021 v 10:45

   Dobrý den, Kateřino,

   mockrát děkuji za milý komentář!

   Bohužel je návod jen v angličtině a japonštině. 🙁 Je možné, že autorka nedovoluje překlady, aby předešla chybám.

   Pokud znáte alespoň základy angličtiny, nebojte se a zkuste anglické návody. Od kamarádek vím, že je to jednodušší než se zdá. Na internetu je hodně zdrojů, třeba slovník u Vlněných sester, mají i videa. Jakmile zvládnete základy, tak zrovna u svetru Ranunculus jsou všechny náročnější techniky natočené na video na YouTube. Jen bych začala na jednodušším návodu, než je Ranunculus. Můžete zkusit například plést podle návodu, který už je přeložený. Zkusit si to v angličtině a když budete potřebovat ověření, nakouknout do českého překladu. Případně se zeptat v jedné z pletacích skupin na Facebooku, je tam hodně zkušených pletařek, které rády poradí. Také můžete napsat mně.
   Vím, že to vypadá náročně, ale za pokus to stojí. Je to trochu jako křížovky, stačí jich pár vyluštit, a pak už se vše jen opakuje. 🙂

   Pokud se na anglické návody přece jen necítíte, nebo nemáte čas, na Ravelry se dají vyhledat české návody. Určitě si vyberete. 😉

   Přeji hezké pletení!
   Štěpánka

 • Odpovědět Ranunculus 21. 2. 2021 v 16:09

  Milá Štěpánko, moc děkuji za Vaši odpověď. Koupila jsem si na Ravelry návod a prostě to zkusím. Dám Vám vědět, jak to dopadlo. Mějte se krásně, ať se daří!
  Kateřina

  • Odpovědět Štěpánka 25. 2. 2021 v 9:43

   Držím palce!

 • Odpovědět Začátečník 12. 3. 2021 v 17:47

  Zdravím Štěpánko, vaše stránka mě nadchla 🙂 Kolem pletení se točím už dlouho. Zatím teda jenom háčkuju, ale tam si myslím, že už jedu docela obstojně. Nicméně chtěla bych zkusit ponožky (a vyřešit tak část vánočních dárků – ano začínám v březnu 😀 ). Chci se zeptat, který vzor/typ byste doporučila na úplný začátek (je vhodné začít s ponožkami?) – nemám problém s angličtinou ani s tím si návod koupit. A druhý dotaz – trochu jsem se ztratila v jehlicích – co je na začátek nejjednodušší? Předem díky moc, Adéla

  • Odpovědět Štěpánka 15. 3. 2021 v 10:40

   Zdravím Adélo,

   jsem moc ráda, že se vám stránky líbí! Na dárky začínáte právě včas. Znám to z vlastní zkušenosti.:D
   Když háčkujete, tak se do pletení dostanete rychle. Nezačínala bych ale na ponožkách, protože jsou malé. Zkuste třeba čepici z tlusté příze, je rychlá, osvojíte si základy (hladce, obrace, pletení do kruhu a nahození).

   Slyšela jsem samou chválu na základní ponožky od Summer Lee Knits, která má k obtížným částem i videa. U těch bych začala.

   O ponožkových jehlicích se chystám napsat samostatný článek. Základní výběr je: sada pěti oboustranných, 25cm dlouhé kruhové, nebo 100cm dlouhé kruhové, na kterých se plete technikou magic loop. U nás se tradičně plete na pěti, ale poslední dobou jsou oblíbené dlouhé kruhové. Na nich plete i Summer Lee a budou pro začátek asi nejjednodušší. Já používám Chiaogoo Red Lace s 80cm lankem.

   Držím palce!
   Štěpánka

 • Odpovědět Hemerková 16. 4. 2024 v 12:19

  Dobrý den, já pletu ponožky z ponožkové příze na ponožkové kruhové jehlici č.2, tou nejkratší, co je, začnu od lemu na 52 ok do výše 50 řad dvě hladce. dvě obrace. Pak patu- na 26 okách do výše 16 řad, pak 26 ok rozdělím na třetiny a pletu prostředkem a přibírám postupně oka z každé strany po jednom a současně je splétám, takže končím patu na 9 ok, přiberu oka z obou stran pletené paty, takže mám zase 26 ok, a pak už zase pletu na všech 52 okách až do špičky, na dámské ponožky opět 50 řad no a ukončím špičku spletením v každé druhé řadě a mám hotovo. Ze 100g klubka mi vyjdou dvoje dámské ponožky.

 • Odpovědět