pletení

Nepřehlédnutelný svetr Ranunculus

31. 10. 2020

Před rokem a půl jsem si na veletrhu Prague Patchwork Meeting koupila dvě různá přadena Manos del Uruguay od Upletusi.cz. Nevěděla jsem, co z nich upletu, ale musela jsem je mít. Příze je neuvěřitelně hebká a kvalitní, a navíc dává práci uruguayským ženám z venkova. (Na každém přadenu je napsané jméno barvířky.) Což jsou hned tři důvody, proč se Manos del Uruguay nedá odolat. 🙂

Jednou za čas jsem přadena vytáhla a přemýšlela, co bych z nich mohla udělat. Někdy nakoupím přízi v záchvatu nadšení a pak to chce čas, než přijdu na ten pravý projekt. Mě na něj přivedly Zuzky z Woolpointu, které pletly svetr Ranunculus od Midori Hirose. Pletly letní lněnou verzi, ale já už tenhle svetr měla v hledáčku nějaký čas a chtěla jsem spíš podzimní hutnější variantu. Midori byla jedna z prvních návrhářek, které jsem objevila na Ravelry. Učarovala mi nezvyklými nápady.

Objevila jsem několik japonských návrhářek, jejichž návody v sobě mají něco neobvyklého a nečekaného. Kromě Midori Hirose doporučuji například Junko Okamoto nebo Rievive.

Návod na Ranunculus od Midori Hirose

Svetr Ranunculus je poměrně klasický svetr s kruhovým sedlem se vzorem. Je na něm ale něco zvláštního, protože má na Ravelry 6733 projektů (v říjnu 2020). Původně byl napsaný jako oversized pro jednu velikost (120 cm přes prsa), ale pro velký zájem přidala designérka ještě 5 větších velikostí. Pro mě například 120cm obvod není oversized, ale při plánování jsem s tím počítala.

Ranunculus se plete na poměrně tlustých jehlicích (6 mm) a přízi si vyberete podle toho, jaký má být výsledek. Může to být jemný len a vyjde vám letní tričko lehké jako pavučinka. Z tlusté příze, nebo dvojitě držené, budete mít příjemný podzimní svetr. Návod nabízí dvě šířky výstřihu a dvě délky rukávů – krátkou a tříčtvrteční. Každý si ho ale plete podle sebe.

Já si vysnila podzimní Ranunculus, který bude volný, krátký, ale s dlouhými rukávy. Pro výraznou barvu jsem mu pracovně říkala The Statement svetr, protože mi bylo jasné, že bude nepřehlédnutelný. Prostě kousek, který na sebe upoutá pozornost, a bude jedno, co si k němu obléknete. Stačí džíny a tenisky a outfit je hotový.

Nebuďte jako já a nakupujte přízi na svetr najednou

K červené Alegríe Carmine jsem u Yarn Queen dokoupila baby alpaku Fyberspates Cumulus v podobné barvě, odstín Pillar Box. Stačily 4 klubka, protože spotřeba na celý svetr s tříčtvrtečními rukávy je necelých 560 metrů. Alegría by mi sice nestačila, ale rozhodla jsem se to risknout a dokoupit druhé přadeno až v průběhu pletení. Což se nemá nikdy dělat! Ručně barvené příze se mohou barevně lišit a vždycky by se mělo nakupovat rovnou na celý svetr. Sázela jsem na to, že chlupatá baby alpaca odstíny vizuálně propojí. Pokud by se barvy hodně lišily, plánovala jsem je fadeovat (postupně střídat řady tak, aby byl přechod barev plynulý). Měla jsem ale štěstí a odstín seděl perfektně. Možná v obchodě zbylo ještě přadeno z mojí původní barevné šarže.

Rozpletený svetr s oběma přízemi a krásným akvarelovým pohledem, který mi přišel se zásilkou z upletusi.cz.

Nahození a výstřih

Vybrala jsem si užší výstřih pro čistší vzhled. Nechtěla jsem řešit, že by mi z něj koukal výstřih trička a tloukl se se vzorem na svetru. U užší varianty výstřihu se začíná provizorním nahozením a pokračuje se nahozením tubular. Už jsem to jednou dělala u tílka Lydia, ale postup byl jiný.

Popravdě jsem ještě nikdy neměla takový problém nahodit! Povedlo se mi to asi až na šestý pokus. Nebyla to ale chyba návodu. Nejdřív jsem se pokoušela nahodit na dlouhých kruhových jehlicích metodou magic loop, ale pořád se mi ztrácela oka. Potom jsem si od kamarádky půjčila zkrácené jehlice, ale až po dvou nepodařených pokusech jsem zjistila, že k nim nemám dostatečně krátké lanko. Nakonec jsem speciálně pro tento svetr objednala zkrácené kruhové jehlice 40 cm dlouhé a konečně se mi podařilo nahodit. Tentokrát bez problému.

Svetr je zkrácený přibližně k pupíku, je tedy širší než delší.

Hned za patentem se začal tvarovat výstřih pomocí zkrácených řad. Poprvé jsem použila metodu německých zkrácených řad. Rychle jsem se je naučila z YouTube, nejsou komplikované. Zajímavé je, že Midori tvaruje výstřih zkrácenými řadami nejen vzadu, ale i vepředu. Není to obvyklé, ale výsledek je skvělý. Vzor sedla má pak opravdu kruhový tvar a pěkně sedí. Spíš mě teď zaráží, proč to tak nedělají všichni návrháři.

Sedlo se vzorem

Pletení sedla je zábava. Každých pár řad se mění vzor a pletení rychle ubývá. Ke vzorům jsou k dispozici videa, takže to šlo jako po másle. Malý problém nastal ve chvíli, kdy jsem nedávala pozor a špatně spočítala řady. Asi jsem se pořádně nesoustředila. Takže jsem několikrát párala a 10. řadu hladce jsem úplně zapomněla uplést. Přidala jsem ji tedy na konci, až za sedlem. Jelikož se svetr plete na silných jehlicích, je trochu poznat, že je vzorek v jednom místě zdrcnutý. Ale každý kus je originál, takže se s tím netrápím.

Ještě jsem se nenaučila pletařské počty. Když máte plést řady 6-10, tak pletete pět řad. Ne čtyři, jak to obvykle pochopím já…

Po kruhovém sedle ještě následuje krátké tvarování raglánu. Tam jsem se pro změnu překoukla a místo přidávání kBf jsem přidávala kfb (knit back and front místo knit front and back). Když to teď vidím napsané vedle sebe, tak je mi jasné, proč jsem si nevšimla rozdílu… Vůbec to nevadilo. Není to moc vidět. Dokonce jsem našla komentáře pletařek, že zamýšlené přidávání tam není hezké a změnily ho.

Tělo a rukávy

Zbytek už jsem zvládla bez chyb. 🙂 Rukávy i tělo jsem o 2 cm prodloužila a spodní lem pletla na jehlicích o půl čísla menších, tedy 5,5 mm, aby nebyl zbytečně široký. Také jsem se bála, že mi nebude sedět šířka rukávů, tak jsem nabrala oka v mezerách v podpaží a nechala je v rukávu navíc. Návod nezmiňuje nabrání ok v mezeře mezi rukávem a podpažím, ale já to dělám vždycky, aby tam nevznikly díry. 

Rukávy se zakončují dutinkou, která je sice hezká, ale moc nepruží. První lem jsem proto musela opravit a také jsem je na konci nesešila celé, aby mě neškrtily. Z původního plánu uplést rukávy dlouhé jsem upustila, protože se mi nezdály proporce svetru. Zůstaly tedy tříčtvrteční.

Návod nebyl složitý, ale dělalo mi problém ho sledovat a nedělat chyby. Měla jsem se na něj víc soustředit a občas vypnout televizi.

Ten nejjemnější a nejvýraznější svetr

Výsledek překonal moje očekávání. Svetr je opravdu krásný. Pletenina je lehká a splývavá. Z příze Alegría a Cumulus je to to nejjemnější, co jsem kdy na sobě měla. Díky malé spotřebě vyšel materiál „jen“ na cca 1400 Kč, takže ani není nejdražší, který mám. Pletení mi díky velikým jehlicím trvalo jen 14 dní a to včetně všech oprav a párání.

Jelikož je zkrácený, tak se hodí přes šaty nebo k sukním a kalhotám s vysokým pasem. Nosím ho třeba k sukni s kapsami z časopisu Peppermint, kterou jsem zmiňovala v článku o indie střizích zdarma.
Ještě uvažuji, jestli bych si ke svetru neměla pořídit rudou rtěnku. 🙂

P. S. Jestli se vám zdá, že je moje nadšení přehnané a zavání reklamou, tak vězte, že to tak není. Všechny potřeby jsem si zakoupila a s nikým jsem se nedomlouvala. I když přiznávám, že jsem se nesnažila být objektivní.

svetr Ranunculus
designérka: Midori Hirose
velikost: základní (120 cm přes hrudník)
jehlice: kruhové 6 mm v délce 40 cm a 80 cm, kruhové 5,5 mm v délce 80 cm
příze: 1,5 přadena Manos del Uruguay Alegría odstín Carmine od upletusi.cz a 3,5 klubka Fyberspates Cumulus odstín Pillar Box od Yarn Queen Prague, (cca 570 m od každé příze)

Recenze ponožkových přízí
Kardigan Liv a vzorek, který neseděl

Mohlo by se vám líbit

2 Komentáře

  • Odpovědět Krása! 19. 3. 2022 v 20:00

    Jojo, Midori Hirose, brousim si zuby na Karélii:)
    Ale tenhle taky stojí za hřích 🙂

    • Odpovědět Štěpánka 20. 3. 2022 v 17:02

      Karélie je taky krásná! Ostatně jako všechny její svetry… 😀 Ranunculus je rychlý a zábavný, takže se dá zvládnout obojí. 😉

    Odpovědět