pletení

Kardigan Liv a vzorek, který neseděl

9. 10. 2020

Mám pocit, že všichni pleteme podle stejného scénáře. Schválně, jestli vás to taky potkalo… Nejdřív se naučíme na malých jednodušších projektech, jako jsou čepice, nákrčníky, bezprsté rukavice nebo šály. Pár si jich vyzkoušíme a přijde významný krok – první svetr! (Pravděpodobně to bude svetr přes hlavu jako ten můj.) Následují složitější čepice, šály a rukavice, možná i pár ponožek a trocha vyplétání. Načež zjistíme, že nemáme žádný rozepínací svetr! I když ho nosíme častěji než běžné svetry. Poznáváte se? Troufnu si tipnout, že ano. Dávalo by to smysl. Rozepínací svetr, neboli kardigan, je trochu náročnější než svetr přes hlavu, neboli pulovr. Tak chvíli trvá, než se k němu nadšená začínající pletařka dostane. Nejdřív totiž musí uspokojit svoji potřebu uplést všechny ty krásné pulovry. 🙂 Alespoň tak to bylo u mě.

Výběr návodu na kardigan

Po roce a půl pletení jsem se dostala nohama na zem a pragmaticky došla k závěru, že nosím víc kardigany než pulovry a nejpraktičtější barva je šedá. Začala jsem sbírat tipy na návody a vytvořila speciální skupinu kardiganů (bundle) na Ravelry.

Vybrala jsem nakonec kardigan Liv, který má dvě verze. Variantu Liv pro tlustší přízi worsted a pak Liv Light pro tenkou přízi sport. Jupí! Pro jednou jsem nemusela shánět specifickou přízi v konkrétní barvě a tloušťce! Vtipné je, že i když jsem měla dvě možnosti, vybrala jsem třetí. Volba padla na přízi Rowan Cotton Cashmere v barvě Silver Lining a tloušťce DK (přesně mezi worsted a fingering). Vybrala jsem ji u Yarn Queen přímo v obchodě kvůli barvě a myslela si, že budu plést tenčí variantu Liv Light.

Když nesedí vzorek

Vzorky pletu před každým projektem kromě šál. I když mě to moc nebaví, snažím se být poctivá a udělat si jich i víc, dokud nesedí. Je to míň práce, než párat kus svetru. 

Vzorek jsem pletla na jehlicích 4 mm, které jsou doporučené k přízi. Vyšel mi na 17 ok a 21 řad, což bylo blíž k silnější variantě Liv, koupila jsem tedy tento návod.

V návodu se Liv plete na jehlicích 4,5 mm a vzorek má vyjít 18 ok na 26 řad na 10×10 cm. Rozhodla s pomocí matematiky a chytré aplikace plést menší velikost. Dělám to tak často. Používám mobilní aplikaci Row Counter od Annapurnapp Technologies, která nabízí i převodník vzorků. Mohla bych si to sice spočítat sama, ale znám se a vím, že dělám chyby z nepozornosti. S aplikací jsem si mnohem jistější. I když úplně blbuvzdorná není, jak uvidíte za chvíli.

Když vzorek nesedí na šířku (počet ok v řadě), tak pletete jinou velikost. Když vám ale nesedí na výšku (počet řad), musíte improvizovat.

Doposud jsem s tím neměla problém. Návody totiž neřešily počet řad, ale jen výšku, do které se má plést. Například: „Každé 3 cm na výšku, přidejte 4 oka.“ nebo „Pleťte, dokud díl nebude měřit 10 cm.“ V návodu Liv se ale přidávalo každých x řad, a to ještě různě pro tvarování raglánu a tvarování předního dílu. Když byly moje řady jinak “vysoké” než řady v návodu, znamenalo to, že přidávání nebude sedět a sedlo bude mít trochu jiný tvar. Rozhodla jsem se to tedy také převést. Pomocí aplikace jsem spočítala, že na výšku 10 řad, které požaduje návod, já upletu jen 8 řad. Moje zmatená hlava to ale pomotala a já se rozhodla, že na každých 10 řad přidám 2 řady, místo abych je ubrala. Takže jsem rozdíl ještě zvětšila. No jo, do školy jsem ale chodila už dávno a hloupé chyby jsem dělala i tehdy.

Naštěstí pletenina hodně odpustí. Za prvé je pružná a vytáhne se podle tvaru těla. Za druhé přibývá pomalu, takže na promýšlení úprav máte hodně času.

Vzhledem k jinému vzorku a matematickým chybám mi sedlo vyšlo asi o 2 cm delší. Vůbec to nevadí, stejně mám teď pořádná ramena od chození o berlích. Možná je to dokonce lepší než původní design. K rukávům jsem přidala 2 oka nabraná mezi rukávy a podpažím, aby byly trochu volnější. 

Kvůli delšímu sedlu jsem chtěla zkrátit tělo kardiganu o 2 cm, ale zapomněla jsem na to. Spodní lem je tvarovaný do oblouku zkrácenými řadami. Aby svetr nebyl moc dlouhý, musela jsem jich pár vynechat a oblouk je tedy jemnější než v originále. Stejně tak jsem o 2 cm zúžila spodní lem a přední lištu, o 3 cm jsem zkrátila manžetu rukávů. Chtěla jsem hodně dlouhé rukávy, tak jsem přidala 10 cm. Okraje ve vroubkovém vzoru jsou na jednoduchém designu to nejvýraznější. Já jsem je trochu upozadila a podle fotografií se zdá, že se svetr víc podobá variantě Liv Light.

Zkrácené řady s pomocnou přízí

V návodu se používají zkrácené řady Sunday Short Rows. Podobají se zkráceným řadám wrap & turn, ale využívají pomocnou přízi. Nikdy předtím jsem je nepoužila. Naučila jsem se je z rozmazaného videa Carol Sunday na Youtube, takže předpokládám, že je sama vymyslela. Oproti wrap & turn nedělají díry a i z rubu vypadají moc hezky. Můžu je jen doporučit.

Zkrácené řady Sunday Short Row s pomocnou přízí (světle modrá).

Kardigan Liv z Rowan Cotton Cashmere

Zatím bylo teplo a neměla jsem moc příležitostí kardigan nosit. Příze po namočení trochu ztvrdla, ale nošením nejspíš zase změkne. Jsem ráda, že jsem pletla z bavlny. Pletenina je poměrně tlustá a kardigan by byl z vlny hodně teplý. Jelikož nemá zapínání, tak by mi bylo vedro na ruce a zima na břicho. 🙂

Autorka návodu Carrie Bostick Hoge alias Madder vytvořila plno krásných návrhů. Používá jemné barvy, přírodní materiály a jednoduché tvary. Její styl je krásný, i když na mě někdy moc romantický. Možná ho znáte, Carrie je spolu s Ashley Yousling editorkou časopisu Making, o kterém na blogu určitě ještě uslyšíte (právě podle něj šiju batoh). Kardigan Liv splnil všechno, co jsem si od něj slibovala. Je jednoduchý, a přitom ne obyčejný. Má zajímavý střih, neutrální barvu a hodí se k šatům i ke kalhotám. Sice to nebylo pletení pro začátečníky a trochu jsem se s ním prala, ale stálo to za to.

P. S. Budu ráda, když se přidáte do skupiny na Facebooku s názvem „šije & plete“. Zatím je malá a Facebook mi nedovolí sdílet odkaz, ale je tam. 🙂

kardigan Liv
designérka: Carrie Bostick Hoge
velikost: 3
vzorek: 17 ok a 21 řad na 10×10 cm
jehlice: 4 mm na tělo a 3,5 mm na lem
příze: cca 870 m, 7 klubek Rowan Cotton Cashmere v barvě 224 Silver Lining (zakoupeno u Yarn Queen Prague)

Nepřehlédnutelný svetr Ranunculus
6 párů ponožek za půl roku s Handmade Sock Society

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět