pletení

6 párů ponožek za půl roku s Handmade Sock Society

16. 9. 2020

(Všechny odkazy na ponožkové návody v článku odkazují na Ravelry, pletací a háčkovací sociální síť, na které se i prodávají návody. Bez registrace v této síti bohužel nebudou odkazy fungovat. Registrace je bezplatná a bez závazků, takže doporučuji se přidat.)

V únoru letošního roku jsem na Ravelry narazila na The Handmade Sock Society. Znělo to jako tajný ponožkový klub! Jedna z těch věcí, kterou jsem vždycky chtěla, jen jsem nevěděla, že existuje. Jméno zakladatelky a designérky Helen Stewart mi nic neříkalo, ale její návrhy jsem už znala. Ponožky Fragment pro časopis Laine jsem dlouho obdivovala, takže nebylo co řešit.

Chvíli jsem musela pátrat, jak to všechno funguje, a zjistila jsem, že jde o předplatné šesti ponožkových návodů na půl roku. Něco jako kniha návodů, ale dostáváte je postupně jednou za měsíc. Zakoupíte si je dopředu, a pak se vám v předem dané dny objeví v knihovně na Ravelry. Když stihnete pár uplést za dva měsíce, můžete se zúčastnit soutěže o ceny. V předprodeji jsem za návody zaplatila 9,95 liber (cca 290 Kč) a měla jsem zábavu na půl roku.

Jelikož je to The Handmade Sock Society (Společnost ručně pletených ponožek), měla bych tomu asi říkat spíš členství, než předplatné. Takže… Členství jsem si pořídila 13. února a do prvního páru zbývalo 12 dní. Musím říct, že jsem byla natěšená jako malá holka a pro inspiraci se probírala zásobou ponožkových přízí. Do kalendáře jsem si zapsala data všech párů, abych nezapomněla, a netrpělivě čekala na první výkop.

Letos se konal třetí ročník téhle akce. Už prvních dvou se musely účastnit stovky pletařek, protože nejoblíbenější ponožky Shell Cottage a Winter Rose mají na Ravelry kolem tisíce projektů.

Tématem třetího ročníku byla atmosféra. Kromě názvů ponožek se odráželo i v jejich vzorech a v krátkých textech, které uváděly jednotlivé návody i celou sérii. Vyprávění a myšlenky o vzduchu, nebi, počasí, i atmosféře místa, vytvářely nenápadné pozadí akce, která tak nebyla jen o technických návodech a urputném rychlopletení. Sice jsem všechny texty nečetla, ale jakýsi poetický pocit, který doplňovaly i jemné fotografie, ve mně přetrvával.

Ponožky č. 1 Luminary Socks

25. února 2020 jsem se konečně dočkala a vyšel první návod Luminary Socks. Název odkazuje ke světlu, ke hvězdám, které následujeme, když jsme ztracení, ke světlu na konci tunelu, nebo k záblesku inspirace. Ponožky s jemným vzorem si vyžádaly jednobarevnou variantu. V originále byly tmavě šedé, já jsem vybrala světle šedou přízi Red Heart, kterou mi v místní galanterii koupila kamarádka jako dárek. Příze je to poměrně levná (asi 90 Kč) a při pletení nedržela moc pohromadě, zejména při komplikovaných zákrocích, jako je hvězda. To spletete hladce tři oka, pak nahodíte a znovu hladce spletete ta samá tři oka. 

Nabyla jsem dojmu, že je příze silnější než obvykle, a pletla jsem na jehlicích velikosti 2,25 mm (běžně ponožky pletu na velikosti 2 mm). Jenže to byl opravdu jen pocit, takže ponožky vyšly větší a dost vysoké. Připomínají spíš podkolenky na lyžování.

Návod psaný v tabulce, řadu po řadě

Návody na ponožky od Helen Stewart mají specifickou formu. Není to jen slovní popis konstrukce jednotlivých částí ponožky. Jedná se o dlouho tabulku, kde každý řádek představuje jednu upletenou řadu. Má čtyři sloupce: v prvním je číslo řady, kterou pletete; v druhém je popis, jak se řada plete; ve třetím je počet ok, se kterými se pracuje; ve čtvrtém sloupci se občas ukáže, kolik procent ponožky máte už hotových. Návod je napsaný pro tři velikosti a vy sledujete jen tabulky s tou svojí. Na konci je pak společný nákres vzoru. Návod je sice delší, ale velmi přehledný. Určitě pomůže leckterému začátečníkovi.

Ponožky č. 2 Ambient Socks

Do druhého návodu jsem se málem nepustila. Jsou to totiž krajkové ponožky, které jsem v dětství nesnášela. Babička mi pletla bílé krajkové ponožky z umělého materiálu (snad z gumiček), protože kvalitní vlna nebyla k dostání, a byly strašné… Nepříjemné, nemoderní a babičkovské, což byla tehdy urážka. Dnes by to byl spíš kompliment. 🙂 Ve světle hnědé variantě v návodu ale ponožky Ambient Socks nevypadaly tak strašně. Dlouho jsem přemýšlela, ve které barvě by mi nejmíň vadily. Vybrala jsem mátovou, objednala jsem si přízi Sock Yeah, a nakonec to jsou můj nejoblíbenější pár z celé série. Příze je neuvěřitelně jemná a kulatá. Dobře se s ní pracuje a na nohou je příjemná. Díky krajce a dírkám jsou to lehčí ponožky, které se dají nosit i v létě. 

S přízemi jsem si nakoupila i kruhové jehlice na pletení ponožek s délkou 25 cm a velikostí 2 mm. Od druhého páru jsem pletla jen na nich a oblíbila si je, protože se mi na nich lépe zvládají drobná očka a komplikovanější vzory. Také jsem nemusela řešit, kde budou mezery mezi ponožkovými jehlicemi. Návod je psaný pro práci s dlouhými kruhovými jehlicemi metodou magic loop. Mně ale nesedí, tak jsem byla ráda za krátké kruhové.

Ponožky č. 3 Rainy Window Socks

Ponožky Rainy Window Socks přišly na řadu jako třetí a jsou věrné svému názvu. Vzorek, který jsem předtím nikdy neviděla opravdu připomíná kapky deště stékající po okně. Dojem zachmuřeného dne ještě posiluje modrošedá barva. Měla jsem zakoupenou přízi Jawoll v tmavě modré barvě, se kterou jsem plánovala uplést ponožky s copany, ale když jsem viděla Rainy Window Socks, tak jsem neváhala ani minutu. Koneckonců copany jsou na nich taky.

Ponožky č. 4 Cirrus Socks

První tři páry měly vzor jen na přední části ponožky od lemu až po špičku. Ponožky Cirrus Socks byly první s hladkým nártem a vzorkem kolem kotníku (jak příznačné pro ponožky, které se jmenují oblačné). U prvních tří párů jsem také vybírala barvu podle toho, která se mi nejvíc líbila ke vzoru na ponožce. Kupodivu všechny tři šly hezky dohromady, takže čtvrtý pár jsem ladila k celému setu a rovnou si vybrala příze pro poslední dva páry. Některé účastnice si připravily všechny příze ještě před prvním pletením. Já jsem postupovala operativně. Ponožky Cirrus jsou barevně nevýraznější z celé mojí série. Použila jsem na ně další Red Heart přízi ze zásob v červenohnědé barvě. Tentokrát se ani tolik netřepila

Ponožky č. 6 Altitude Socks

Ponožky č. 5 vyšly v době, kdy jsem byla v nemocnici, takže jsem na ně neměla ani pomyšlení. Když mi bylo líp, vrhla jsem se rovnou na poslední pár Altitude Socks (altitude znamená nadmořská výška) a také na jediný, u kterého jsem použila dvě barvy. Zdálo se mi, že bez kontrastní barvy nebude vzorek dost výrazný. Začala jsem nejdřív v kombinaci tmavě fialové se světlou, ale nebylo to ono, tak jsem ji vyměnila za béžovou ze zbytků. Hlavní přízí je tu Malabrigo Socks v odstínu Eggplant, která je neuvěřitelně měkoučká a hodně pružná.

Ponožky č. 5 Vapour Socks

Bez společného startu a nadšení z nového návodu se mi k ponožkám č. 5 nechtělo vracet. Během roku jsem se na ale Instagramu seznámila s pletařkou s podobným vkusem a vzájemně jsme se podporovaly. Ona měla už celou kolekci hotovou, což mě nakoplo k nahození posledního páru Vapour Socks (vapour je v překladu pára). Pletla jsem z tmavě šedého Jawollu a poprvé v životě jsem použila přízi na špulce, která je uvnitř každého klubka. Už jste se s ní setkali? Víte, k čemu je? Pro mě to byla vždycky trochu záhada a nedávno jsem ji rozluštila. Je to speciální tenká a zpevněná příze, která se přidává do nejvíce namáhaných míst. Chtěla jsem to vyzkoušet, abych se nebála nosit ručně pletené ponožky v botách. 

Zpevněnou přízi jsem přidala při pletení paty a špičky. Není tak pružná, takže jsem si na ni musela chvíli zvykat, ale doufám, že se to vyplatí a ponožky dlouho vydrží.

U téhle fotky jsem schválně nechala celé pozadí, abyste se mohli kochat krásnou zahradou mojí mámy (stejně jako já).

Kolekce ponožek The Handmade Sock Society 3

Letošní zimu mi nohy určitě nezmrznou. Přidala jsem do své sbírky šest párů a přemýšlím o nákupu nízkých zimních bot, aby hezky vynikly a mohla jsem s nimi dělat parádu. 🙂

Při pletení jsem se toho hodně naučila. Základní postup byl u všech párů stejný, takže jsem se mohla soustředit na zvládnutí vzorů a nových technik. Poprvé jsem na ponožce pletla copany a krajku. Použila jsem několik druhů splétání a přetahování ok a nechávala se udivovat rafinovanými postupy.

Byla to taková malá škola pletení vzorů. Co si vytrénujete na 2mm jehlicích, to se určitě neztratí.

Helen Stewart alias Curious Handmade svoje ponožky navrhuje na nekonečném vzorku. Ke každému ročníku má doma upletenou dlouhou rouru, na které se nacházejí všechny vzory. Pravděpodobně i ty, které nepoužila. Takový vzorkovník bych chtěla vidět naživo!

Od dokončení posledního páru přemýšlím, jestli se zúčastním i příští rok. Všechny páry jsem stihla uplést v limitu 4 týdnů, takže jsem zvládla udržet tempo. Když vyšel návod, byla jsem nadšená a první ponožku jsem měla hotovu za týden. Druhý z páru mi většinou zabrala zbylé tři týdny. Na jiné pletení nezbývalo moc času. Stejně si ale myslím, že při vyhlášení dalšího ročníku neodolám a pustím se do toho znovu. Nakonec, kdo by si nechal ujít příležitost být v ponožkovém klubu?

ručně pletené ponožky

Přehled přízí

  1. Luminary Socks, jehlice 2,25 mm, příze Red Heart Sport Socks Solids světle šedá (odstín 47 grey) z galanterie Waldes Koh-i-noor
  2. Ambient Socks, jehlice 2 mm, příze Coopknits Sock Yeah! mátová odstín Chryso od Yarn Queen
  3. Rainy Window Socks, jehlice 2 mm, příze Lang Yarns Jawoll tmavě modrá (odstín 20) od Vlněných sester
  4. Cirrus Socks, jehlice 2 mm, příze Red Heart Sport Socks Solids hnědočervená (odstín 22) z galanterie Waldes Koh-i-noor
  5. Altitude Socks, jehlice 2 mm, příze Malabrigo Yarn Sock tmavě fialová (odstín Eggplant) z Woolpoint + zbytek béžové příze Lang Yarns Jawoll (odstín 22 béžová) od Vlněných sester
  6. Vapour Socks, jehlice 2 mm, příze Lang Yarns Jawoll tmavě šedá (odstín Dunkelgrau Meliert) z Woolpoint
Kardigan Liv a vzorek, který neseděl
Stvořila jsem monstrum, aneb když je svetr moc velký

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět