pletení

Stvořila jsem monstrum, aneb když je svetr moc velký

23. 8. 2020
The Balloon Jacket PetiteKnit

Už je to sice víc než rok nazpátek, ale myslím, že je důležité se tu podělit i o projekty, které se tak úplně nepodařily. Jako například svetr „monstrum“, který váží přes kilo a potřebuji pro něj speciální skladovací prostory.

Hned po dokončení prvního svetru podle návodu od PetiteKnit jsem začala s plánováním dalšího (pletení je totiž silně návykové). Přízi jsem už měla. Na první svetr jsem si totiž pro jistotu objednala klubka ve dvou barvách, oranžové a středně šedé. Nakupování příze v e-shopech je vždycky trochu risk, protože barvy na obrazovce bývají zkreslené a nezkusíte si, jestli vám jde odstín jde ke pleti. Oranžová mi naštěstí sedla, a tak jsem měla v záloze ještě 12 klubek neutrální šedé na další projekt.

Oranžový svetr jsem pletla podle návodu pro začátečníky od PetiteKnit a byla jsem spokojená. Její návrhy jsou jednoduché, zajímavé a moderní, takže jsem se rozhodla s ní vydržet i při druhém projektu. Jenom jsem místo svetru přes hlavu chtěla vpředu otevřený. Rozhodla jsem se pro The Balloon Jacket, což je už z názvu spíš kabát. Připadal mi jako ideální kousek k zachumlání při podzimním počasí, kdy ještě nechcete vytáhnout bundu, a líbil se mi i over-sized styl. Plete se na jehlicích číslo 7, takže i když je velký, nedá tolik práce. A hlavně jsem chtěla svetr s melírem, který vznikne při použití více různých přízí najednou.

Co mě mohlo varovat

Zpětně si uvědomuji, že už před začátkem tu bylo několik výstražných znamení, které mě mohly varovat před tak troufalým projektem. Při pletení prvního svetru Novice od PetiteKnit jsem musela zkracovat rukávy, protože v návodu byly moc dlouhé. A to měřím 173 cm a ruce mám dlouhé jak opice. Na fotkách jsou všechny svetry vyfocené na autorce, která je drobná a pravděpodobně ani velikost L neplete. Měla jsem z toho pocit, jako by větší velikosti nikdo neotestoval, nebo jsou navržené pro hodně vysoké postavy. Což se ale v návodu nezmiňuje.

Dalším varováním měla být doporučená váha příze 870 g pro velikost L, konkrétně 700 g vlny a 170 g mohéru. Já jsem vybrala kombinaci tlustšího Nepalu od Drops s tenčí Alapacou, která ale není z mohéru a je trochu silnější. Znamenalo to, že se váhou dostanu k jednomu kilu, což jsem ve výsledku ještě překonala. Také už jsem s podobným pletením měla svoje zkušenosti, i když omezené. V patnácti letech jsem se odvážně vrhla do melírového svetru s vroubkovým vzorem. Pamatuju si jen, jak byl tlustý a jak pomalu přibýval. Nedokončila jsem tehdy ani první díl. Nic z toho jsem si ale na začátku neuvědomila, a tak jsem se beze strachu vrhla na svetr číslo 2.

Vzorek jako samostatný projekt

Věděla jsem, že chci, aby vynikl efekt melíru, ale neměla jsem jasnou představu o barvách. Na vzorku jsem si tedy vyzkoušela nejen velikost ok, ale i barevné varianty. Měla jsem v zásobě několik odstínů slabší Alpacy, a dokonce i pár klubek modrého silnějšího Nepalu. Co se velikosti týče, vzorek mi vyšel přesně, i když jsem použila kombinaci přízí síly worsted a sport místo worsted a lace (pro představu: sport je o dvě třídy silnější než lace). Barevně se mi nejvíc zalíbila jemná kombinace středně šedého Nepalu a stříbřitě šedé Alpacy. Samotný vzorek jsem si zamilovala natolik, že doteď přemýšlím, jestli si ho nepověsit na zeď. Snad se k tomu někdy dostanu. 🙂

Pletení svetru šlo poměrně snadno. Plete se hladce tam a zpátky a jednotlivé díly se pak sešijí dohromady. Nakonec se naberou okrajová oka předního dílu a uplete se přední lem, který dosahuje odzdola až ke krku. Už při dokončení těla byl svetr dost velký, boční šev mi padal z ramen až k loktům, a rukávy jsem proto musela hodně zkrátit.

Vroubkový vzor se vytáhne vlastní vahou

Vroubkový vzor se při nošení vytáhne vlastní vahou, s čímž bylo třeba počítat a upozorňoval na to i návod. Při zkoušení jsem si to ale nedokázala moc dobře představit. Tudíž o délce svetru i rukávů jsem se rozhodovala spíš na základě pocitů než výpočtů.

Skvělé bylo, že mi vzorek vyšel naprosto přesně jak na počet ok, tak na počet řad, a díky tomu na sebe díly perfektně navazovaly. PetiteKnit to má v návodu dobře spočítané a byla jsem ráda, že jsem to nemusel upravovat.

Jediné, s čím jsem trochu bojovala, byl přední lem pletený patentem 1 hladce, 1 obrace. Nejprve jsem špatně nabrala okrajová oka a mezi lemem a svetrem se vytvořily díry. Po vypárání a shlédnutí youtubového videa, jak nabírat krajová oka vroubkového vzoru, dopadl druhý pokus o poznání lépe. Instrukce v návodu upozorňovaly na to, že ukončení nemá být moc volné. Což se mi nepodařilo. Patent nedržel moc pohromadě na konci se jakoby třepil a kroutil. Tak jsem poslední řadu vypárala a ukončila ji znovu. Konec lemu byl utaženější a mnohem úhlednější.

I když je svetr obrovský, na fotkách to kupodivu není moc vidět. Jen u téhle je poznat, že rukávy přepadají přes ruce. Díky tomu jsem si uvědomila, že některé instagramové modely nebudou nositelné, i když na fotkách vypadají skvěle.

Tenhle svetr je trochu moc velký

Už během práce jsem si začínala uvědomovat, že je svetr trochu větší, než jsem si představovala. Nakonec jsem použila 1250 m příze, 17 klubek Nepalu a 7,5 klubka Alapcy. Dohromady váží 1,2 kilogramu, takže doslova cítíte, jak se vroubkovaný vzor vlastní vahou stahuje k zemi. Když jsem si ho oblékla, měla jsem iracionální strach, že ve svetru zmoknu, nebo v něm nedej bože budu muset plavat, ačkoliv jsem ho ani nikdy nevzala ven. Over-sized tlusté pletené kabáty podle mě mohou fungovat jen díky umělým vláknům. Vlna je moc těžká, alespoň tedy ve velikosti L. Možná kdybych pletla o číslo nebo dvě menší, bylo by to jinak.

Kvůli tomu, že je svetr hodně velký a těžký, změnil se trochu i jeho styl. Připomíná mi japonské kabáty a kimona se spadlými rukávy. Chvíli jsem ho používala jako deku k televizi, chvíli na něm spal kocour, nakonec se zalíbil mému bratrovi. Varovala jsem ho, že se svetr nikam nevejde, je skoro nemožné ho vyprat a kvůli své váze je dost nepraktický, ale neposlouchal mě a svetrokabát si odnesl. Podle posledních zpráv ani on neměl dost odvahy ho nosit. 🙂

The Balloon Jacket
navrhla: PetiteKnit
velikost: L
jehlice: 7 mm na tělo a 6 mm na lem
příze: cca 2 x 1250 m, 17 klubek Drops Nepal 501 šedá, 7,5 klubka Drops Alpaca 9020 Stříbřitě šedá (zakoupeno na Ganella.cz)

6 párů ponožek za půl roku s Handmade Sock Society
7 tipů pro pletení ponožek

Mohlo by se vám líbit

8 Komentáře

  • Odpovědět Myspule 24. 11. 2021 v 8:16

    Děkuji za super článek. Zrovna mám rozpletený svůj první svetr. Ve 3/4 jsem se ho rozhodla celý vypárat protože z něj vzniklo podobné monstrum 😅.

    • Odpovědět Štěpánka 24. 11. 2021 v 13:49

      No jo, to se stává! Já jsem právě upletla další megasvetr a přemýšlím, co s ním. 😀 Vytáhl se po vyprání…

  • Odpovědět Karlička 6. 6. 2022 v 8:53

    Mně se náhodou líbí! Takové “monstrum” jak stvořené pro zimní večery v křesle s knížkou a čajíčkem 🙂

    • Odpovědět Štěpánka 6. 6. 2022 v 21:16

      Svoje kouzlo má, to je fakt. 😀

    • Odpovědět Any 22. 4. 2023 v 17:59

      Pěkný den, díky za článek, který mi dává klidu, jelikož s velikostmi a šíří příze právě bojuji. Chtěla jsem se zeptat,nějaký tip na to, jak případně svetr zmenšit po upletení (bez párání) náhodou nemáte? Pletu manželovi svetr podle návodu od Petite knit a bude to taky obr, nejspíš nenositelný ..🙈

      • Odpovědět Štěpánka 26. 4. 2023 v 15:23

        Dobrý den,
        to mě mrzí, někdy to prostě nevyjde. 🙁
        Tip na zmenšení bez párání bohužel nemám. Ale než ho vypářete, doporučuji ho sundat z jehlic na pomocnou přízi a rozpletený vyprat a vysušit. Pak aspoň můžete porovnat jeho skutečnou velikost a změřit si vzorek přímo na svetru. Někdy pleteme u malého vzorku jinak než u velkého svetru, tak aspoň budete mít přesný vzorek. 🙂 Držím palce!

  • Odpovědět Denisa 26. 1. 2023 v 21:53

    Ach, můj první svetr je taky monstrum! Novice cardigan od petite knit. Kupodivu vzorek mi seděl, ale co se pak stalo při namočení… 🙈 Nevěděla jsem, že i vzorek se namáčí a vypíná. Takže budu asi párat, znovu, lépe, možná i na menších jehlicích… No, udělám ten vzorek žejo, a namočím to!

    • Odpovědět Štěpánka 26. 1. 2023 v 22:06

      To se stane každému minimálně jednou. 😀
      Držím palce, ať to vyjde na druhý pokus!

    Odpovědět