Jessie Mae vtrhla do světa pletení v roce 2018 a už svým prvními návody nadchla davy. Představila se minimalistickým stylem, pastelovými barvami a hlavně fotkami, které zaujmou na Instagramu. V té době jsem začínala plést, takže jsem se v designérech ještě moc nevyznala, ale pamatuju si, že její fotky mezi ostatními vynikly. Místo zasněných modelek uprostřed divoké přírody ukázala jen ramínko a svetr. Místo pózování před chalupou jí stačil výřez zrcadla s minimalistickým bytem v pozadí. Když už se rozhodla vyjít ven, tak do ulic Chicaga, kde žije. Řemeslo, které si tradičně spojujeme s venkovem, přírodou nebo aspoň se severskými zeměmi, přenesla do velkoměsta.
Pletení pro všechny velikosti
Nejspíš není první, kdo vyznává městský styl, ale ze současných pletařských celebrit je podle mě nejvýraznější. Její návrhy jsou trendy, takže přitahují i mladší pletařky a pletaře. Nenajdete u ní palčáky, huňaté svetry, ani výbavu na lyžování, za to se doma pokocháte jemným prádlem nebo vyrazíte do města v devadesátkovém crop topu. Zavedla na scénu i pletené podprsenky a kraťásky. Jsou úžasně roztomilé, i když mnozí váhají nad jejich praktičností.
Velikostní tabulka návodů Jessie Mae začíná XS a končí 5XL. Dnes je to poměrně normální, ale ještě před pár lety návrháři kopírovali konfekci a končili někde u velikosti L. Pod tlakem veřejnosti rozšířili nabídku, jenže to má háček. Pro většinu z nich je stále hlavní zákaznickou skupinou S-L a větším velikostem nevěnují tolik pozornosti. V návodech bývá víc chyb a hůř sedí. Sama Jessie má velikost začínající na XX…, takže tyhle problémy zná. Možná proto je schopná navrhnout oblečení na různé typy postavy, které sedí.
Čtyři pokusy s Jessie Mae
Od Jessie Mae jsem pletla už čtyři věci, ale nosím jen jednu. To není moc dobrá reklama, že? Nebudu lhát, její návody u mě zatím moc úspěšné nebyly. Nemůže za to ona, nýbrž má nešťastná rozhodnutí.
První věc od Jessie Mae, kterou jsem pletla byla braletka Ripple. (Braletka je měkká podprsenka bez košíčků a kostic.) Využila jsem na ní zbytky ručně barvené příze po tílku Lydia. Bála jsem se, že nevystačí a zazmatkovala. Místo důkladného přepočítání spotřeby příze, jsem braletku zkrátila asi o dva centimetry. Asi vás nemusím napínat, jak to dopadlo… Braletka mi byla malá. Jakmile jsem zvedla ruce, vytáhla se nahoru a už tam zůstala. Takže první pokus nevyšel.
Nedlouho poté jsem si koupila návod na Ripple Crop Top Worsted. Stejně jako u braletky se plete celá patentem, ale tentokrát ze silnější příze. Začíná se odspodu a sešijí se ramena. K ramenům jsem se ještě dostala, k rukávům už ne. Nabírání ok pro rukávy mi tehdy přišlo jako nepřekonatelná překážka, neseděl mi totiž počet ok s návodem. Našla jsem si výuková videa, prošla tipy na internetu, ale nepomohlo to. Byla jsem začátečník a nechala se rozhodit. Rozpletený top skončil ve skříni a za rok jsem ho rozpárala, abych z příze upletla tílko Sunwake.
Oba první pokusy ztroskotaly na tom, že jsem byla nejistá nebo chtěla si ušetřit práci. Zkrácení braletky mi přišlo jako lepší nápad, než počítat spotřebu příze. Rukávy u Ripple Crop Topu bych měla dopletené na jedno, maximálně dvě sezení, ale neměla jsem dostatečnou motivaci, abych překonala odpor k nabírání ok. Rozdělané projekty nerada opouštím, ale občas to je potřeba. Nejsem robot a pletení není moje práce. Je to koníček a krásné na něm je, že nemusím dokončit všechno, co začnu. Špatné svědomí mívám spíš kvůli nevyužité přízi a snažím se z ní co nejdřív uplést něco jiného.
Třetí, o trochu úspěšnější projekt od Jessie Mae byl Summer Secret Top. Pletla jsem ho v rámci KALu. Designérka tehdy poskytla návod zdarma, který ale nebyl otestovaný. Testoval se vlastně v rámci společného pletení. Využila jsem na něj zbytky z ponožkových přízí. (Zejména ty, které mi zbyly po první sérii ponožkového klubu.)
Summer Secret Top je vypasovaný, plete se odspodu a směrem nahoru se mírně rozšiřuje. Pletenina je hodně volná, až děravá, tenké příze na velikých jehlicích (4,5 mm). Tentokrát mi opravdu začala docházet příze, takže jsem zkrátila ramínka. Že z chyb se člověk učí? Já nejspíš ne. 🙂
Tílka pletená z vlny hřejí.
Narazila jsem ještě na jeden problém s tílky. Když je pletete z vlny, tak samozřejmě hřejí. Nevadí, že nemají rukávy nebo že jsou děravé jako síť. Na místech, kde přiléhají tělu jsou chlupaté a teplé, a mně to v létě není příjemné. Naopak z viskózy, bavlny, hedvábí nebo lnu se i tlustá příze nosí pohodlně. Takže už žádné tílko ze zbytků po ponožkách plést nebudu.
Moje poslední pletací setkání s Jessie Mae bylo tričko Open Edge Tee. Je ze série dvou triček a jedněch kraťasů s puštěnými oky. Tentokrát jsem trefila do černého, doslova. Poučená dřívějšími nezdary jsem vybrala volný střih a přízi Cotton Merino, kde je vlny jen 50 % (i tak je to na mě moc). Předchozí modely byly upnuté a necítila jsem se v nich dobře. Volný střih mi sedí mnohem líp.
Jessie Mae se jen tak nepustím
Proč se k modelům Jessie Mae stále vracím? Líbí se mi a skvěle se pletou. Každou technicky náročnější část vyřeší jednoduše a s grácií, takže i když je pletení jednoduché, vždycky se něco nového naučím. Přijde mi, že narozdíl od ostatních návrhářek do návodů zahrnuje i zpětnou vazbu z testování. Když testerky někde tápaly, předem vás varuje. Párkrát se mi stalo, že jsem si nebyla jistá jak dál, ale hned v dalším odstavci mi to Jessie vysvětlila. Jako by mi četla myšlenky.
Možná nejsem přesně ten typ městské holky, pro které Jessie navrhuje, ale její návody je radost plést. Když se nenechám odradit neznámou technikou, nebudu plést upnuté topy, ani tílka z vlny, další projekty budou určitě úspěšné. Asi jsem se přece jen poučila. 🙂
Co jsem pletla od Jessie Maed Design:
- Ripple Bralette, příze ručně barvené merino s hedvábím (fingering) od Decida
- Ripple Crop Top Worsted, příze Schachenmayr později použitá na tílko Sunwake
- Summer Secret Top, zbytky ponožkových přízí Socks Yeah!, Arwetta a Jawoll
- Open Edge Tee, Knitting for Olive Cotton Merino z HladceObrace
1 komentář
[…] Před pár týdny o tomhle psala Štěpánka u sebe na blogu sijeplete.cz: […]