pletení

Tílko Sunwake z časopisu Pom Pom

2. 8. 2021

Loni jsem si k narozeninám pořídila předplatné časopisu o pletení a háčkování Pom Pom. Poštovné z Británie nebylo moc drahé a už jsem dřív upletla jeden svetr z digitálního vydání. Během roku 2020 mi přišla čtyři čísla (32-35), já si je prohlídla a nic z nich neupletla. Až do teď!

Loňské letní číslo mi přišlo do nemocnice a já se nemohla dočkat, až z něj doma něco nahodím. Jenže jsem nesehnala správnou přízi, a tak se z tílka Sunwake těším až letos. S kamarádkou jsme si udělaly KAL ve dvou.

KAL aneb společné pletení

KALy (zkratka Knitting ALong znamená společné pletení) bývají většinou pro větší počet lidí, od desítek po desetitisíce. Pořádají je návrháři, obchody s vlnou, nebo jiné organizace či osobnosti pletařského světa. Během pletení si vyměňujete zkušenosti, těšíte se z toho, jakou kdo vybral přízi a barvu, a většinou můžete i něco vyhrát. Párkrát jsem se zkusila zúčastnit, ale dokončila jsem snad jen jeden… Prostě nejsou pro mě. Ze začátku se třeba i nadchnu, ale motivace mi dlouho nevydrží. U KALu ve dvou to ale bylo docela jinak.

S Galinou jsme se osobně viděly jen jednou na kurzu pletení ponožek. Na Instagramu se nám líbily podobné věci, tak jsme si občas napsaly. Při nevímkolikátém lockdownu jsme si posteskly, že nám chybí pletení s dalšími lidmi, a od toho byl jen kousek k nápadu na společný KAL. Radost z nového projektu nám vlila krev do žil, takže návod i příze jsme vybrali snad během půl minuty.

Výběr příze mi většinou trvá dlouho, tentokrát jsem ale nezaváhala a vypárala dva roky nedokončený Ripple Crop Top Worsted. Chyběly mu jen kratičké rukávy, které se ukázaly jako nepřekonatelná překážka. Však to znáte… Přízi značky Schachenmayr z viskózy a lnu jsem kdysi koupila v galanterii. Zamilovala do její červené barvy, která vypadá, jako by ji někdo připekl v troubě. Jelikož dva roky ležela v rozpleteném tričku, radši jsem ji převinula do přaden, volně svázala a vyprala, aby se narovnala. Pak jsem ji přemotala zpátky do klubíček.

Vybrali jsme tílko z loňského letního čísla (33, Summer 2020). Podle návodu jsem měla plést velikost 4 ze 614 metrů příze síly sport. Já měla jen 550 metrů, ale příze byla silnější DK. Podle upletení vzorku jsem si spočítala, že bych měla plést menší velikost, na kterou je třeba 545 metrů příze. Jaká šťastná náhoda! Nebudu vás napínat. I když jsem byla trochu nervózní, nakonec mi ještě skoro jedno klubko zbylo. Podle mých zkušeností bývá spotřeba příze nadsazená o desítky metrů.

I když je Galina drobnější než já, paradoxně pletla větší velikost. Použila totiž tenčí přízi.

Konstrukce tílka Sunwake

V časopise Pom Pom nejsou většinou návody pro začátečníky. Vzory jsou složité a postupy rafinované. V případě tílka Sunwake byl vzor poměrně jednoduchý, ale nad konstrukcí jsme se zapotily. 

Nahodily jsme s Galinou společně online v lehce slavnostním duchu. Pak jsme každá pletla podle svého tempa a návod jsme průběžně konzultovaly. Tílko se plete odspodu do kruhu. Krajka je jednoduchá, zábavná a intuitivní, ale pro jistotu je k ní i schéma. První zádrhel nastal, když jsem pletla podle náčrtku, který je vždy pro dvě velikosti, a nepřečetla si, že moje velikost je o deset řad kratší. Párala jsem tedy deset řad krajky. Potom se kruh rozdělil a přední a zadní část se pletla zvlášť. Obě jsou ale stejné, takže na zádech je docela velký výstřih. Nejprve se tvarovaly spodky průramků hezky postupně do oblouku podle náčrtku, nejen každou druhou nebo třetí řadu, jak to bývá v začátečnických návodech. Potom se uzavřela oka ve středu výstřihu a pletla se pravá a levá část zvlášť. Opět do oblouku, takže se každých pár řad měnil systém.  Opět to bylo znázorněné ve schématu.

Krajku jsem nepárala oko po oku, ale nabrala jsem si desátou řadu a zbytek vypárala. S dírkami to bylo docela náročné, ale za chvíli jsem si našla rytmus.

V návodu je klasický záludný popis: a zároveň. Znamenát to, že ubíráte například v průramcích a zároveň v jiné části návodu děláte další změny. Jenže jsme se nemohly dobrat místa, kde máme dělat obě činnosti zároveň. Nakonec jsme zjistily, že v menších velikostech se obě činnosti současně nedělají, jen ve velkých. Chtělo to trochu detektivní práce.

Vrchní část tílka se pletla tam a zpátky. Krajka má z rubu oka jen obrace, dírky a ubírání se dělá jen z lícu.

Celou dobu jsem měla obavy z nabírání ok na patent ve výstřihu a v průramcích. To byla totiž ta překážka, kvůli které jsem nedokončila Ripple Crop Top. Hlavně jsem pletení nesměla odložit, abych za dva roky nepárala přízi na další top. Ramínka jsem trochu prodloužila a hned jak jsem je sešila, pustila jsem se do nabírání.

Oka jsem nabírala menšími jehlicemi. Horizontálně jsem nabrala stejný počet ok, jaký byl na těle tílka, diagonálně a vertikálně jsem ze čtyř řad nabrala tři oka. Nastudovala jsem si to na youtubových videích, vzala si na pomoc háček a kupodivu to šlo dobře. Jen asi dvakrát jsem musela nabraná oka zase pustit, protože jsem měla moc dlouhé lanko na jehlicích. Pak už se upletlo jen pár řad patentu, oka se uzavřela a bylo hotovo. I když jsem to udělala podle rad z internetu, lem vpředu a vzadu trochu odstává. Nejsem si jistá, jestli je to tlustou přízí, nebo jsem nabrala moc ok.

Krátké a děravé

Tílko má široká ramínka a je záměrně krátké (cropped). Kvůli krajce se přední část ve středu trochu zvedá a tílko je dost průhledné. Musím ho tedy nosit přes šaty, nebo přes tílko a s kalhotami nebo sukní s vysokým pasem. Krásně se hodí k béžové sukni s kapsami i k obyčejným džínům. Umím si ho představit i jako vestičku.

I když je příze poměrně silná, tílko není moc teplé. I topy z tenké vlny hřejou víc. Asi to bude tím, že je z letních materiálů (viskózy a lnu) a v podstatě celé děravé.

Pletení jsem si moc užila, žádná část nebyla nudná. Nejdřív mě zabavila krajka, pak tvarování vršku. Přece jen už nejsem začátečník, a i když někdy ráda pletu bezmyšlenkovitě, víc si užívám luštění návodů a zkoušení nových technik.

Náhoda tomu chtěla, že jsme s Galinou upletly tílka v červené a modré barvě. Stejně jako jsou v časopise. Doufám, že se nám brzy podaří potkat naživo a společně se vyfotit. Stejně jako v časopise. A už vybíráme další návod. 🙂

Na fotce se sukní s kapsami z časopisu Peppermint.

Sunwake top
designérka: Wencke Pertermann pro časopis Pom Pom (č. 33, léto 2020)
velikost: 3
jehlice: 3,5 mm na tělo a 2,75 mm na lemy, délka lanka 80 cm na tělo a 40 cm na lemy
příze: 5 klubíček Fashion Soft Linen Mix značky Schachenmayr (70% viskóza, 30% len), asi 465 metrů

Pletení ponožek The Handmade Sock Society podruhé!
Jak plést vzorek a co dělat, když nesedí

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět