šití

Šití mojí nejoblíbenější sukně Peppermint Pocket Skirt

4. 7. 2021

O sukni s kapsami z časopisu Peppermint už jsem psala. O šití tam toho ale moc není. Většinu článku se rozčiluju nad předsudky v oblékání. Jestli vás také štvou „pravidla oblékání“ podle typu postavy a nesmysly o tom, co by si měla obléct hruška a co jablko, přečtete si první článek a můžete si zanadávat se mnou. Jestli vám jde hlavně o šití, jste správně tady.

Jelikož je Peppermint Pocket Skirt moje nejoblíbenější sukně (ušila jsem už dvě), rozhodla jsem se přidat i fotopostup a pár tipů na šití. Tuhle skvělou sukni by měl mít každý, na druh ovoce nehledě. Je to áčková midi sukně přibližně do půlky lýtek, která drží na gumu ve výšce pasu.

Střih je zdarma a dá se stáhnout na stránkách australského časopisu Peppermint. Vydali ho ve spolupráci se značkou Paper Theory. Je v pdf, vytisknete ho na domácí tiskárně, slepíte, a za chvíli šijete.

Doporučená látka je středně těžké až těžké plátno ze lnu, bavlny nebo směsi. Já jsem šila první ze lnu a druhou z kombinace lnu a viskózy. Obě jsem koupila v Textile Mountain. Ani jedna z nich není moc těžká a splývavé jsou tak akorát. Na velikost 20 jsem potřebovala 170 cm látky šíře 150 cm.

Střih sestává jen ze 4 dílů. Přední a zadní se stříhají v přehybu látky a dva díly kapes se vystřihnou dvakrát na levou a pravou stranu. Díly jsou směrem k pasu lehce vypasované, takže sedí líp než běžná obdélníková sukně na gumu. O výběru velikosti píšu v prvním článku. Řídila jsem se velikostí pasu a dala pozor, aby se dala lehce přetáhnout přes boky.

Postup šití

Ve střihu je již zahrnutý přídavek na švy o šířce 1 cm. Střihové díly stačí obkreslit a vystřihnout. Z návodu jsem nepochopila, jestli je třeba přidat na spodní lem. Neudělala jsem to a délka mi vyhovuje.

Sukně sestává se šesti dílů. Přední a zadní díl se stříhá v ohybu látky, dva boční díly vystřihnete dvakrát.

Při konstrukci této sukně hrají zásadní roli značky. Nezapomeňte na ně! Pokud je nepřenesete na látku, tak si šití zbytečně zkomplikujete. Určují místo ohybu kapes a zaručují, aby byly obě stejně hluboké a na stejném místě. Kapsy jsou mírně vypouklé ven, takže na bocích nelícují s podkladovou látkou (viz obr. 3 nahoře). Musíte odolat pokušení je zarovnat. Nejde to. Jsou trochu větší, takže kdybyste je vyrovnali, budou okraje přečnívat.

Sešijete všechny čtyři vertikální švy.
A vznikne tvar sukně. Vertikální švy se sežehlí směrem ke středu.
Přeložením vrchní části o 1 cm, a pak o 4 cm vytvoříte tunel v pase pro gumu.
Pas přišijete podél okraje a vzadu se necháte část otevřenou pro vsazení gumy.
Do tunelu vsadíte gumu (pruženku), kterou si naměříte podle svého pasu, jen o pár centimetrů delší na sešití. V návodu je doporučená šířka 3,8 cm. Já jsem měla gumu širokou 4 cm, ale do tunýlku se nevešla. Nakonec jsem použila šířku 3,5 cm. Gumu po vsazení sešijete a tunýlek uzavřete. Bohužel mi pro tuhle část chybí fotky.
Aby se guma v tunýlku moc nehýbala, přišijte ji ve švech (nebo horizontálně, jako u mé modré sukně). Nejdříve ji připevněte v jednom švu a prošijte v mezírce. Pak pas roztáhněte a přišpendlete v dalších třech švech. Díky tomu bude guma rovnoměrně rozvržená mezi jednotlivými díly.
Před spodním lemem doporučuji sukni zkusit a případně zkrátit délku. Já měřím 173 cm a s délkou jsem byla spokojená. V návodu je doporučená šířka záložky 4 cm, stejně jako pas. Ale můžete ji udělat užší i širší.
Záložku jsem přišívala z líce, ale povedlo se mi to až napotřetí. Šila jsem blízko okraje a na některých místech se mi ji nepodařilo chytit. Doporučuji šít z rubu a hlídat si vzdálenost od okraje.
Nakonec jsem pokořila i spodní lem a vyrazila ven v nové sukni.

Většinou nešiju stejný střih víckrát, protože se už příliš těším na něco nového. Má to ale plno výhod.
1) Střih je připravený a nemusím ho znovu lepit.
2) Vím, že mi sukně bude sedět, případně ji můžu trochu upravit.
3) Pracuji rychleji, protože už jsem to jednou dělala.

Na druhé sukni jsem změnila pár detailů. Pásek jsem prošila vertikálně jen na čtyřech místech místo horizontálně po celé délce. Vynechala jsem štepování podél švů a kapes, protože tahle látka držela sama. Každá sukně je trochu jiná a každá se hodí k jiným vrškům. Během Me-Made-May jsem je nosila skoro každý den. Mám ji tak ráda, že přemýšlím i o třetí. Třeba bych mohla vynechat kapsy a vymyslet jiné, nebo ušít zimní verzi?

Objevit ten správný střih, který vám sedí fyzicky i stylově, není úplně jednoduché. V anglickém slangu se mu říká T&T (tried-and-true). Znamená to, že je vyzkoušený a osvědčený. Sáhnete po něm, když jste naštvaní, protože vám další nová věc nesedí, jak jste si představovali. Když potřebujete jistotu, že se dílo podaří. Pro mě je tohle můj první T&T střih a doufám, že jich najdu brzy víc. Je to totiž neskutečná pohoda. 🙂

Peppermint Pocket Skirt
designér: Paper Theory pro časopis Peppermint
velikost: 20
látka: 1,7 m deadstock len s vizkózou šíře 150 cm ze zavřené továrny Tiba, zakoupeno v Textile Mountain
další materiál: cca 93 cm pruženky šíře 3,5 cm

Když nemůžu ven, šiju pyžama!
Top Ashton ze starého povlečení

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět