šití

Jak ušít tričko

4. 11. 2021

Když jsem začínala, nikdy by mě nenapadlo, že si budu šít tak obyčejnou věc jako tričko. Měla jsem pocit, že šití je vyhrazené pro speciální příležitosti. Chtěla jsem se věnovat jen šatům, sukním a halenkám a zbytek času nosit kupované oblečení, které je levné, dostupné a nemá cenu na něj vydávat energii. Jenže to se brzy změnilo! Za prvé mi došlo, že i běžné věci je lepší mít na míru a podle svého vkusu, za druhé přišly lockdowny a příležitostí pro sváteční oblečení výrazně ubylo.

Život se sice víceméně vrátil do starých kolejí, ale já se stejně na plesy nechystám a večírky nejspíš vymetat nebudu. Šití slavnostních šatů nedává smysl. Věnuju domácímu oblečení tolik péče a nadšení jako tomu na ven. Udělám si z obyčejného šití speciální příležitost. 🙂

Začala jsem minulý měsíc, kdy jsem ušila dva páry pyžam podle svých představ. Skládají se z úpletových kraťasů a obyčejných triček, na které jsem použila látky se vzorem, aby vypadaly víc jako pyžamo a byly trochu zábavnější. Navíc je to jedinečná příležitost vám ukázat, jak šiju trička.

Ideální střih na tričko

Najít střih na tričko, které sedí, není jednoduché. Už jsem zkoušela Frankie od Tilly and the Buttons, Rio Ringer od True Bias a Elliott od Helen’s Closet a ani s jedním jsem nebyla úplně spokojená. Tentokrát jsem hledala volný pohodlný střih. Zkoušela jsem nějaký najít v seznamu střihů zdarma, ale žádný z mého seznamu nebyl dost velký, nebo měl véčkový výstřih. Dala jsem tedy na nadšení ze sociálních sítí a pořídila si střih na triko a mikinu Jackson od Helen’s Closet. Všichni na něj pěli chválu, jak skvěle sedí, a na fotkách vypadalo dobře.

Látku jsem měla v zásobách. Je to bavlněný potištený úplet s trojůhelníky z Domu látek. Byl poměrně levný a dobře se z něj šije, protože je stabilní.

Postup šití trička

Na následujících fotkách vám ukážu, jak jsem tričko Jackson šila. Občas jsem se podívala do návodu, ale postupovala jsem spíš podle sebe, jak jsem zvyklá. Šila jsem na overlocku a lemy cikcakem na obyčejném stroji (kdybych byla líná navlékat nit do overlocku, celé bych ho ušila na stroji). Kdybyste si chtěli ušít celé pyžamo, postup na kraťasy najdete v druhém článku.

Švový přídavek 1 cm a záložky 2,5 cm jsou součástí střihu (nemusí se přidávat na látku). Šila jsem černou nití, kterou jsem měla doma. Aspoň jsou švy na fotkách dobře vidět. 🙂

Všechny díly jsou k sobě sešité líc k líci. Při šití se snažím netahat za látku, jen ji jemně posouvat, aby stroj šil křivku, kterou potřebuji.

Šiju na overlocku. Dávám si pozor, abych včas vytáhla všechny špendlíky. Jinak bych zničila řezací nůž.
Nejdřív jsem si nastříhala díly (přední díl, zadní díl a dva rukávy) a předžehlila záševky 2,5 cm na těle i na rukávech. Je to skvělý zlepšovák, protože si je připravíte, dokud jsou díly ještě v rovině.
Sešila jsem ramenní švy. Dala jsem pozor, abych oba šila stejným směrem od krku k ramenům a abych nevytáhla okraj výstřihu. Švy jsem sežehlila dozadu.
Sešila jsem pásek lemu výstřihu a sežehlila ho podélně napůl (rub k rubu).
Švový přídavek jsem prsty složila prsty tak, aby každá polovina směřovala na jinou stranu. Udělá to sice malou bouli v místě ohybu, ale tloušťka složených švových přídavků se rozloží na dvě strany.
Když lem složíte, konce švového přídavku směřují na různé strany a nevytváří takovou bouli. Lépe se pak v tom místě šije.

Při šití jsou důležité značky, které jsou vyznačené už na střihu. Na látku si je většinou přenáším pomocí malých nástřihů (2-3 mm) v rámci švového přídavku, které později zmizí při jeho začištění nebo sestřižení. Když přikládám dva díly k sobě, značky musí pasovat, jinak je někde chyba.

Pomocí čtyř značek jsem přišpendlila složený lem výstřihu k tělu trička.
Lem výstřihu je trochu menší než otvor v tričku, je tedy potřeba ho lehce roztáhnout. Pomáhám si dalšími špendlíky tak, aby byl lem rovnoměrně rozprostřený. Špendlíky nešetřím, radši jich použiju víc než míň.
Lem výstřihu přišívám rovnou načisto. Pomalu a opatrně při tom vyndávám špendlíky. Je to díky tomu, že už mám praxi a látka je poměrně stabilní. Pokud jste začátečníci, doporučuji si lem výstřihu nejdříve přistehovat (v ruce, nebo na stroji širokým cikcakem v rámci švového přídavku).
Konec nití jsem zapošila a švový přídavek sežehlila směrem dolů. Za jiných okolností bych ho ještě svrchu prošila cikcakem k tělu trička, u pyžama a pevné látky to ale nebylo nutné.
Rukávy jsem také poctivě přišpendlila. Dávala jsem si pozor zejména na značky. U anglických střihů bývá na přední straně jedna značka a na zadní dvě. Díky tomu jde dobře poznat, jestli se nesnažíte našít rukáv obráceně.
Opatrně jsem sešila křivku hlavice rukávu. Švový přídavek jsem sežehlila směrem k výstřihu.
Tělo a rukávy se po stranách sešívají jedním tahem. Podle návodu jsem postupovala od spodního lemu k lemu rukávu. Místo ohybu v podpaží se dá jemným pohybem natáhnout do roviny. Švový přídavek jsem sežehlila směrem dozadu.
Nakonec jsem ještě jednou sežehlila lemy (záložky na rukávech i na těle). To bylo jednoduché, protože tam ještě byla vodicí linie od prvního sežehlení. Ještě jednou jsem ji přežehlila a našpendlila. Přišila jsem je na stroji cikcakem. Takto vypadal lem před vyžehlením.
Takhle hezky se lem srovnal po vyžehlení.

Pokud se vám šití trička nedaří, nezoufejte. Pokud nejste zvyklí pracovat s pružnou látkou, může to být docela záludné. Není to ale nic těžkého, chce to praxi. S trochou zkušeností máte tričko hotové za chvíli a využijete ho rozhodně častěji než společenské šaty.

Tričko Jackson jako pyžamo

Pyžamové triko mi posloužilo jako zkušební model nového střihu. Vyzkoušela jsem si na něm, jak mi sedí. Popravdě jsem čekala lepší výsledek… Mám poměrně širokou ruku, kolem bicepsu měří 39 cm. Podle míry prsou jsem vybrala velikost 18. Ta má pro mě vůli 8,5 cm kolem hrudníku a 4 cm kolem paže. Třičko je mi sice kolem hrudníku dostatečně volné, ale kolem rukou už tolik ne. Potřebovala bych ho upravit. Moje pátrání po tričku, co mi skvěle sedne, tak nekončí a budu se snažit dál.

Tričko Jackson jsem ušila celkem dvakrát a kromě prodloužení těla jsem žádné úpravy nedělala. Vybrala jsem totiž kratší délku, která na doma není tak pohodlná. Příště zkusím i rozšířit rukávy.

Tričko Jackson je unisex, takže ho můžete ušít komukoli bez ohledu na pohlaví. Zkoušela jsem ho na manželovi, který má stejný obvod hrudníku jako já, ale užší paže. Bylo mu krátké, ale jinak sedělo dobře. Potřebuje prodloužit nejen na délku, ale i průramky a rukávy. Techniku prodloužení Helen podrobně popisuje v návodu, tak to nejspíš jednou zkusím. Ještě jsem to nedělala. 🙂

Tričko Jackson
designér: Helen’s Closet
velikost: 18
materiál: 2 m bavlněného úpletu šíře 140 cm (včetně kraťasů Cal, které jsem šila do páru) z Domu látek, cca 90 cm pruženky šíře 2,5 cm

Jak jsem šila tašku
Když nemůžu ven, šiju pyžama!

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět