šití

Jak jsem šila tašku

5. 12. 2021

Loni jsem se vrhla na šití druhého batohu a zůstalo mi dost materiálu i na tašku. Musela jsem sice nakreslit asi pět náčrtků, abych vymyslela, jak na látku poskládat všechny díly, ale nakonec to vyšlo. Šikmý proužek na batoh jsem vystřihla špatně a materiál na nový už nebyl. Naštěstí je uvnitř a není moc vidět, že jsem ho sešila asi z více dílů. 🙂

Na tašku jsem tedy použila tmavě červené voskované plátno z guthrie&ghani a na podšívku patchworkové bavlněné plátno z Domu látek. Voskované plátno Millerain je krásně jemné a měkké, ale také na sebe chytá špínu. Podruhé bych ho asi nekoupila.

Taška Pepin s batohem Making jsou ze stejného materiálu včetně popruhů a mosazné kovové galanterie.

Návod je od stejné autorky, ze stejného časopisu Making. Tentokrát v devátém čísle s tématem simple, neboli jednoduchost. Krátce potom, co jsem tašku dokončila, návrhářka Anna Graham vydala návod i samostatně pod názvem Pepin Tote. Je to jednoduchá taška přes rameno s velkou kapsou na přední straně. Není na ní nic složitého, ale to bych nebyla já, abych si práci nějak nezkomplikovala. 🙂 Prozradím jen to, že kdyby nebylo zapínání, bylo by to pohodové šití. Všechno se dozvíte v popisu.

Než se pustíte do čtení, přihlaste se k odběru e-mailového newsletteru. Najdete v něm nejden novinky v blogu, ale i zajímavosti a tipy o pletení, šití, knížkách, prostě co mě zaujalo.

Postup šití tašky

K tašce nebyl papírový střih, jen rozměry střihových dílů. Naštěstí jich není moc, jen čtyři na vnější část tašky a čtyři na podšívku.

Švové přídavky jsem rozžehlovala. Nezačišťovala jsem je, protože to nebylo třeba. Za prvé jsou schované uvnitř tašky. Za druhé se se vrchní voskované plátno netřepí a podšívku jsem celou zpevnila nažehlovacím vlizelínem.

Bohužel jsem několik kroků zapomněla nafotit. Můžete se ale podívat na video s postupem přímo od designérky.

Jako první jsem zkonstruovala kapsu a našila ji na vnější díl tašky:
1. Horní lem kapsy jsem opatrně sežehlila lícem k líci a přišila po stranách.
2. Sestřihla jsem rohy a lem otočila (rub k rubu).
3. Po otočení jsem lem přišila (podle přerušované linky na fotce) a boční a spodní okraj kapsy sežehlila dovnitř (1 cm).
4. Kapsu jsem přišila na přední část vrchního dílu. Aby pevně držela, v horních rozích se vede šev do tvaru úzkého trojúhelníku.
Hlavní díl tašky jsem sešila líc k líci nejprve na bočních stranách a dole. Poté jsem sešila rohy. Bohužel jsem to zapomněla vyfotit.
Podšívka tašky má jen dva díly. Oba jsem zpevnila nažehlovacím vlizelínem a nahoru našila pruh vrchní látky. Švový přídavek jsem sežehlila směrem nahoru a přišila ho přibližně 2 mm od švu.
Na horní pruh jsem nainstalovala magnetické zapínání. Podle návodu jsem ho několikrát podložila, ale omylem jsem použila výplň, kterou žehlička roztavila. Dělala jsem to poprvé, příště si musím dát lepší pozor.
Na zadní stranu podšívky jsem našila kapsu, kterou jsem předtím sešila ze dvou dílů. Bohužel nemám fotky.
Rozdělila jsem ji na tři části (v návodu byly dvě části, což by bývalo bylo lepší). Po stranách jsem kapsu přišila v rámci švového přídavku.
Přidala jsem i patentku, ale ani to nebylo dobré rozhodnutí.
Patentku se mi podařilo se nainstalovat až na třetí pokus. První jsem rozbila, protože jsem moc tlačila na lis. Druhou jsem připevnila na špatnou stranu kapsy. Nakonec ji stejně nepoužívám, protože je moc tuhá, než aby se dala jednoduše rozepnout. Vyndala bych ji, ale udělala jsem kvůli ní díru do látky.
Spodní rohy podšívky jsem odstřihla a oba díly přišila k sobě. Sešila jsem boční švy, ale spodní jen po stranách, aby uprostřed vznikla mezera (8-10 cm). Mezerou se bude později celá taška obracet na líc.
Bohužel jsem opět nevyfotila sešívání rohů, které následovalo.
Takhle vypadala hotová podšívka.
K vrchní části jsem nejprve přišila ucha z bavlněných popruhů, a poté obě části spojila dohromady (viz šipky na fotce).
Celou tašku jsem otočila na líc skrz díru ve dně podšívky. Švový přídavek mezery jsem sežehlila dovnitř.
Ucha jsou z bavlněného popruhu. Na batoh je moc měkký, ale na tašku ideální.
Díky protažení dírou v podšívce je vršek tašky krásně začištěný. Prošila jsem ještě vnější a vnitřní díl k sobě asi 2 mm pod horním okrajem, aby podšívka nekoukala ven. Říká se tomu štepování, ale já si na tohle slovo nemůžu zvyknout. 🙂
Díru jsem zašila asi dva milimetry od okraje. Pokud chcete mít tašku dokonale začištěnou, sešijte mezeru v ruce.
Rada na závěr: když šijete z několika vrstev tlustých látek, patku je lepší srovnat tak, že dozadu naskládáte zbytky látky. Tu samozřejmě šít nebudete, jen vyrovná schod, který by patka musela překonávat.

Taška Pepin na rozpletené projekty

Jelikož venku chodím o berlích, je mi taška přes rameno na nic. 🙂 Využiju ji jen doma, takže jsem ji hned pasovala na projektovku na pletení. Vejde se do ní velký svetr i s klubíčky navíc, do kapes si dávám všechny pomůcky a jehlice.

Oproti batohu Making jsem prohodila látky na podšívku. Pro tašku jsem vybrala tu méně výraznou a je to mnohem praktičtější. Nápadné vzory působí na oči jako optický klam a je těžší v tašce něco najít.

Možná si říkáte, že na takhle jednoduchou tašku není třeba návod. Já si to ale nemyslím, taška je sice jednoduchá, ale má skvělé proporce. Kdybych ji chtěla šít podle sebe, nejspíš bych jich ušila několik, než bych našla ty správné rozměry. Taška Pepin je skvělá a ušila bych ji klidně ještě jednou. Tentokrát bez patentek a na zip místo magnetu.

Taška Pepin
designérka: Anna Graham alias nodlehead
materiál: voskované plátno Millerain z guthrie&ghani, vzorovaná bavlna z Domu látek, bavlněné popruhy šíře 2,5 cm, magnetické zapínání, nažehlovací vlizelín

Indie střihy zdarma 2021
Jak ušít tričko

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět