pletení

Pomůcky na pletení, které najdete doma

20. 11. 2021

Teoreticky potřebujete k pletení jen jehlice a přízi. Ve skutečnosti ale existuje ještě milion dalších pomůcek a zlepšováků, které usnadňují práci. Někdy jen hezky vypadají a my máme pocit, že je musíme mít. Přiznávám, že i já jsem několikrát podlehla. Za tři roky pletení jsem si pořídila leckterou vychytávku. Mám několik typů značkovačů v různých barvách (samozřejmě značkových), zvláštní tašky na projekty nebo napínací špendlíky. Ze začátku jsem ale žádnou speciální výbavu neměla a pletlo se mi dobře.

Ať už jste začátečník nebo šetříte, nemusíte dát za pomůcky moc peněz. Na výsledek nebude mít vliv, jestli použijete obyčejnou misku nebo misku na přízi, jestli si označíte místo na jehlici značkovačem cocoknits nebo očkem z vlny. Je lepší investovat do jehlic a přízí, a ty umí být pořádně nákladné.

Zajímá vás pletení a ruční práce? Přihlaste se k odběru newsletteru. Jednou za měsíc vám přijde e-mail plný tipů, zajímavostí a novinek z blogu.

1 / gumičky jako zarážky na jehlice

Moje nejoblíbenější vychytávka, kterou používám doteď, jsou obyčejné kuchyňské gumičky jako zarážky na jehlice. Za prvé skvěle drží. Dají se dát na konec jehlic jednotlivě, i sepnout dvě dohromady. Za druhé jich mám doma dost a nemusím se bát, že je ztratím.

Jako zarážky na jehlice prý dobře fungují i korky od vína. Bohužel víno nepiju a nemám zkušenost. Jen bych si dala pozor, abyste neměli na pletení fleky od červeného. 🙂

2 / tašky na projekty – papírová, látková i hygienická

Nikdy dřív mě nenapadlo, že existuje něco jako speciální taška na pletení. Nedá se použít jakákoli taška? Ano, dá! „Projektovky“ jsou taková pletařská libůstka, ale rozhodně nejsou nutné. Já jsem ráda používala papírové tašky, nejlépe dárkové, protože jsou pevnější. Nemusela jsem je kupovat, vždycky jsem nějakou měla doma, a vydržely mi několik měsíců. Jen jsem v nich nesměla pletení nechat moc dlouho bez dozoru, protože vlna v papíru lákala moly.

Skvělé využití najdou i látkové tašky. Takové ty, které dostanete na festivalu nebo si je koupíte, abyste podpořili váš oblíbený podnik. Bohužel po vyprání je z nich většinou sražený ušmudlaný kapesník. Mám jich doma několik a přijde mi, že se časem ještě smršťují. Výhodou jsou ucha, která můžete zauzlovat a nevypadne vám z nich ani jehlice.

Mám doma i malou sbírku hygienických taštiček. Využiju je jen několikrát do roka, když někam jedu a zbytek času leží v šuplíku. Svoji nejoblíbenější jsem začala používat na pletení ponožek. Je tak akorát velká a užiju si ji mnohem víc, než jen na cestách.

3 / značkovače najdete všude

Zkuste se na chvíli zamyslet, kolik máte doma věcí, které se dají zavěsit na jehlici jako značka. Najdete jich určitě nejméně pět, od sponek na papír, přes podložky ke šroubům, zavírací špendlíky, až po staré náušnice. Můžete použít cokoliv, co má otvor na jehlici a je to zároveň lehké a hladké, aby se nezachytávala příze.

Můj nejoblíbenější značkovač je očko ze staré příze. Zbytků má každá pletařka i pletař doma dost. Je lepší vybrat hladkou přízi v kontrastní barvě, aby byla dobře vidět a nepouštěla chlupy. Výhoda je, že je taková značka měkká, tenká a v případě krize se dá odstřihnout. Na ponožky mi přijde i lepší než plastový značkovač, který je na tak jemná očka moc silný.

4 / starý penál na jehlice a drobnosti

Kdo by neměl rád penály? Jenže jako dospěláci si jich moc neužijeme. Kromě pletení! Ať už to je klasický penál na tužky, nebo jen kapsička se zipem, dají se v něm jednoduše přenášet jehlice a další pomůcky. Jen musí být dost velký. Pro ještě lepší uspořádání můžete spojit dvojce jehlic gumičkou (viz tip č. 1).

5 / tupá jehla

Na zapošívání konců tenkých přízí jsem doteď nenašla nic lepšího než tupou vyšívací jehlu. Podívejte se do šitíček, nejspíš ji tam najdete. Na tlustší příze používám zase plastovou jehlu pro děti za pár korun.

6 / dětské pěnové puzzle jako podložka na blokování

Pěnové puzzle se nachází ve většině domácností, kde vyrůstaly děti. Dají se ale i koupit za pár stovek, nebo vám je kamarádka se staršími dětmi daruje. Já jsem si je pořídila v hračkářství a fungují skvěle. Jediný problém mám s tím, že se mi při každém blokování rozpadnou, a tak kromě napínání svetru ještě skládám želvičku, nebo šneka. 🙂

K vyblokování šátku Beeswax jsem zvířátka vyndala a zvětšila tak blokovací plochu.

7 / papír a pravítko na měření jehlic

Jak změřit velikost jehlic? Jednoduše s papírem a obyčejným pravítkem. Stačí si papír opatrně propíchnout a změřit průměr dírky. Tuhle metodu doporučuju spíš jako záložní, pravítko na měření jehlic totiž není moc drahé a pro tenké jehlice je rozhodně spolehlivější. Do velikosti 4 mm se totiž jehlice liší jen o čtvrt milimetru v průměru, což je velmi malý rozdíl. Nicméně pokud speciální pravítko nevlastníte, nebo ho nemáte u sebe, papír to jistí.

Na fotce dole je ještě velikost jehlice k přečtení, ale po pár intenzivních pletařských akcích se většinou ošoupe.

8 / miska a sponka na přízi

Tenhle zlepšovák jsem neznala, dokud jsem si nedělala rešerši k tomuhle článku. Osobně misku nepoužívám a klubíčko se válí, kde se mu zachce. Pokud bych ale chtěla plést způsobně, nebo měla nějakou zvlášť neposednou přízi, určitě to vyzkouším. Jednoduše připnu kancelářský klip na misku. Skvělé je, že se dá klip rozložit, takže sestavu můžete kdykoli rozebrat a přízi vysvobodit.

Pletu už tři roky a stále ještě používám aspoň půlku pomůcek ze seznamu. Občas si něco koupím jen tak pro radost, k narozeninám nebo svátku. Pletu hodně a vím, že to nepřijde nazmar. Mám například dva druhy značkovačů cocoknits (rozepínací a kroužky), pouzdra na jehlice a tři tašky na projekty (dvě jsem si ušila a jednu dostala). I teď si ale s nostalgií vzpomenu, jak jsem po bytě nosila první rozpletený svetr v dárkové tašce s vánočním motivem, dokud v ní nebyla díra. Jak jsem si vázala smyčky ze staré příze místo značek, protože jsem je pořád ztrácela, nebo jak jsem byla nadšená, když se do mé oblíbené hygienické taštičky akorát vešly rozpletené ponožky. Některé zvyky jsem změnila, ale do téhle taštičky se mýdlo už nevrátí. 🙂

Svetr Viburna aneb 2000 metrů vlny pod jehlicemi
Moderní pletení s Jessie Mae

Mohlo by se vám líbit

5 Komentáře

 • Odpovědět LUBOŠ BAILADOR 8. 12. 2021 v 13:44

  Moc hetky çlanek.Ja pletu 36 let id svych 9 let co me naucila babicka zaklady a pak jsem.se za komunistu ucil podle knizky.dneska je zlaty youtube a i s videonavody pokud je to dobre nahrany a nesetrihany.Pleteni a pečeni je moje vášeň.Mejte se krasně

  • Odpovědět Štěpánka 8. 12. 2021 v 17:21

   Díky za komentář! Vy se taky mějte krásně.

 • Odpovědět Jana Drvotová 9. 12. 2021 v 11:05

  Parádně napsaný článek. V některých případech se tam sama nacházím. Pletu už od svých 9let, kdy mě to naučila moje sestra.

 • Odpovědět Lenka Fialová 23. 1. 2022 v 19:53

  Zdravím a mám radost,že se někdo zřejmě mladší vrací k ručnímu pletení .I já jsem se mezi vánočními svátky vrhla na pletení svetru po téměř dvaceti letech,i když už jsem v letech babičky (podotýkám moderní 😉).V obchodech se mi nic nelíbilo ,tak jsem koupila přízí,vytáhla staré dobré jehlice a za tři dny byl svetr hotový.Zeleny, vysněný a mnou stvořený.Pleteni se prostě nezapomíná.Hodne štěstí 🍀 a nápadů.Pokud mi problémy s karpaly dovolí,budu plést dál..

  • Odpovědět Štěpánka 24. 1. 2022 v 15:22

   To zní báječně! Takový svetr rozhodně v obchodech nenajdete. Držím palce s dalšími projekty a aby ruce nebolely.
   A děkuju moc za zprávu, moderní babičky jsou můj vzor. 🙂

  Odpovědět