šití

Když nemůžu ven, šiju pyžama!

9. 10. 2021

Ušila jsem si ideální pyžamo z kraťasů Cal a trička Jackson. Trvalo to jen chvilku, spotřeba byla malá a radost veliká!

Posledních pár měsíců jsem šití moc nedala. Buď jsem byla pryč, nebo mě bolela noha a nemohla jsem sedět u stolu. Na konci léta jsem se dozvěděla, že mě čeká operace a dlouhá rekonvalescence, a to mi vzalo i tu poslední motivaci. Jenže i doma je fajn nosit příjemné, hezké a vlastnoručně vyrobené oblečení, že? Tak jsem se rozhodla ušít si něco na domácí válení. Doktoři nakonec operaci odložili, ale dvě příjemná, pohodlná a vlastnoručně vyrobená pyžama se hodí i tak.

Ideální pár

Pyžama ve skutečnosti moc nenosím. Máme celoročně teplý byt a je mi v nich vedro. V zimě spím v košili a v létě v tričku. Košili si ale občas v noci přilehnu, a když se otočím, začne mě škrtit. Ještě horší je to po operaci, když se nemůžu moc hýbat. Hledala jsem proto ideální oblečení na spaní, ve kterém mi tak akorát teplo a bude se otáčet se mnou. Nepotřebuju žádnou velkou parádu, ale čistě praktický ideální pár, který jsem našla v kombinaci kraťasů a trička.

Látky jsem měla z letního výprodeje v Domě látek. Původně jsem je pořídila na zkušební modely, abych vyzkoušela střihy, než je ušiju z dražších látek. Zjišťuju tak, jestli mi střih sedne, případně kde potřebuje upravit. Na tkaniny používám staré povlečení, ale úplety jsem doteď šila rovnou naostro a ne vždy to vyplatilo.

Úplet je stabilní a dobře se s ním šije. Jen je vhodný na volné střihy, protože se natištěný vzor po roztažení vytáhne a zbledne.

Pyžama se většinou prodávají v kombinaci šortek s tílkem, nebo delších kalhot s tričkem. Stejně tomu bylo i v případě střihu. Kraťasy jsem vzala ze setu Cal z časopisu Seamwork. K tomu jsem přidala over-sized tričko Jackson z Helen’s Closet. Hodně lidí ho chválilo a já ho pořídila v rámci hledání perfektního střihu na tričko (je to něco jako hledání svatého grálu a bohužel i stejně úspěšné). Abych vás nenapínala, tričko Jackson to není, ale už jsem blízko.

Trička a kraťasy jsou hned hotové, víc času jsem snad strávila přípravou střihu a stříháním látky. Nejdřív jsem si ušila první mramorovaný pár jako zkušební model (který jsem ale hodlala nosit), ale protože je z úpletu a poměrně volný, nebylo co upravovat. Práci jsem si ještě zjednodušila, když jsem na kraťasech vynechala zbytečný poklopec a přední šev rozkroku střihla rovně nahoru.

Nafotila jsem postup šití, ale je dlouhý, tak si tričko nechám na příští článek. Tady vám ukážu, jak jednoduše se šily kraťasy.

Postup šití kraťasů Cal

Použila jsem overlock a lemovala cikcakem na klasickém šicím stroji. Dá se to ale lehce zvládnout jen na šicím stroji. Neměla jsem dost nití v barvě, tak jsem dala terakotovou nit jen do krajní jehly a zbytek šila černou. Z líce není nic vidět a z rubu mě to nepálí. Aspoň lépe uvidíte, kde jsem šila.

Neřídila jsme se přesně návodu, protože jsem vynechala poklopec. Podle postupu u střihu se boční švy sešívaly až po založení nohavic. Asi proto, že jsou nohavice do oblouku. Já jsem si spodní lem sežehlila dopředu, dokud byly jednotlivé díly ještě v ploše. Na konci mi to pomohlo jako vodítko k zažehlení a sešití spodního lemu.

Jako první jsem k sobě sešila dva přední a dva zadní díly ve středovém švu. Jsou to vždy dva stejné díly, takže je šití jednodušší. Také jsem sešila pásek do kruhu. Sežehlila jsem pásek podélně napůl a oproti návodu jsem si i předem sežehlila spodní lem kraťasů (1 cm).
Sešila jsem kraťasy v rozkroku a sežehlila šev dozadu.
Sešila boční švy a sežehlila dozadu. Teď přišel na řadu pásek.
Pásek jsem ke kraťasům přišpendlila tak, aby byla značka na značce. Ručně jsem ho přistehovala. Mohla bych ho přistehovat i volným cikcakem na stroji nebo šít rovnou, ale trvalo to chvilku a pustila jsem si u toho povídání Andrey Mowry na youtube. 🙂
Při stehování jsem nechala vzadu mezeru na gumu asi 7 cm. Gumu (pruženku) o šířce 2,5 cm jsem naměřila přesně podle míry pasu.

TIP: Pro jednodušší protahování pruženky tunelem ji na konci sestřihněte do špičky. Pokud se vám špendlík v tunelu otvírá, dočasně ho slepte lepicí páskou.

Protáhla jsem gumu tunelem v pase.
Musela jsem si dát pozor, aby se guma na začátku nevyvlíkla. Na konci jsem zkontrolovala, jestli není v tunelu přetočená.
Sešila jsem gumu k sobě cikcakem na stroji. Konce se překryly zhruba o 2,5 cm. Gumu jsem ustřihla stejně dlouhou jako mám míru pasu. Díky překrytí je trochu napnutá, aby v pase držela, ale neškrtila mě.
Přišila jsem pásek naostro. Dávala jsem si pozor, abych nešila přes gumu, ale bylo tam dost místa.
Pásek je hotový, jen zapošít „ocásek“. Lem jsem sežehlila dolů.
Záložky jsem ještě jednou sežehlila podle skladu, který jsem udělala na začátku, a přišpendlila.
Riskla jsem to a záložky jsem přišívala z líce cikcakem. Tentokrát to skoro vyšlo a záložka je na 99 % připevněná. U pyžama mi to stačí. 🙂
Hotovo a celkem mi to trvalo ani ne hodinu.

Tadá! Pyžamové kraťasy jsou hotové a s tričkem tvoří půlku ideálního spacího outfitu. Není mi vedro pod peřinou, ani chladno na ruce. Nechápu, že takových pyžam není na trhu víc!

Pyžamo je pro mě téměř dokonalé. Kraťasy mají vysoký pas, což mi vyhovuje. Jsou hodně krátké a mají moc hezky tvarovanou křivku spodního lemu. Podle velikostní tabulky bych mohla zkombinovat velikost 18 přes boky a menší velikost 16 v pase, ale jsou z úpletu a na gumu, tak jsem to ani nezkoušela a ušila tu větší. Chtěla jsem si to co nejvíc zjednodušit. Tričko by pro mě mohlo mít zase širší rukávy, ale o tom se rozepíšu příště.

V čem vy nejraději spíte? V košili po dědečkovi, pyžamu po babičce, nebo jen tak bez ničeho? To by byl asi jediný outfit spíchnutý rychleji než moje pyžamo. 🙂

kraťasy ze setu Cal
designér: Seamwork
velikost: 18
úpravy: bez poklopce
materiál: 2 m bavlněného úpletu šíře 140 cm (včetně trička Jackson, které jsem šila do páru) z Domu látek, cca 90 cm pruženky šíře 2,5 cm

Jak ušít tričko
Šití mojí nejoblíbenější sukně Peppermint Pocket Skirt

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět