šití

Tipy na šití s pohybovým omezením

20. 5. 2022

Šití je fyzicky náročná činnost. Po několika hodinách ohýbání nad strojem, zvedání žehličky a stříhání metrů látky má i zdravý člověk bolavá záda. Co teprve lidé, kteří mají dlouhodobé problémy? Naštěstí se nemusí hned vzdávat, je hodně možností, jak si práci ulehčit.

Každý se potřebuje na chvíli odreagovat. Občas ale čekáme, až budou lepší podmínky, až se nám zlepší zdraví… Byla by škoda se o šití ochudit, možná stačí jen pár drobných úprav a můžeme hned začít.

Tenhle článek nepíšu náhodou. Sama mám dlouhodobé zdravotní problémy. Chodím o berlích, mívám bolesti a nevydržím dlouho stát, ani sedět na židli. Nebudu lhát, kdybych byla zdravá, šiju o dost víc. Ale nevzdala jsem se úplně. Jen jsem zpomalila, vybírám si jiné projekty a upravila jsem si pracovní prostor.

Sesbírala jsem tipy na efektivnější a jednodušší práci, které se můžou hodit i lidem, kteří mají jiné než pohybové omezení nebo málo času. Jestli se to netýká přímo vás, možná máte babičku, nebo maminku, které by rády šily, ale neví, jak na to. Třeba se některý z tipů bude hodit jim!

Šetřete kroky a mějte všechno po ruce

Pokud vám dělá pohyb potíže, omezte ho na minimum. Mějte všechno po ruce, sedněte si na židli na kolečkách a pohybujte se na ní. Já to tak dělám. Kancelářskou židli jsem doma nikdy mít nechtěla, není to zrovna nejkrásnější kus nábytku, ale teď jsem za ní ráda. Mám ji u stroje a pohybuji se na ní k žehlicímu prknu, které je vedle. Prkno je nízko, abych mohla pohodlně žehlit v sedě. Po ruce mám i všechny běžné potřeby, takže se během šití vůbec nezvedám.

Pokud máte k dispozici šicí koutek, uzpůsobte si ho. Dejte si k sobě stůl a prkno tak, abyste se mezi nimi mohli dobře pohybovat. Přidejte dobré osvětlení a šuplíky na nitě a další potřeby.

Jestli šijete na jídelním stole nebo jiném improvizovaném místě, zařiďte to tak, abyste ho mohli rychle a jednoduše změnit na prostor pro šití. Stroj a prkno mějte po ruce (nebo žehlete přímo na stole). Když začnete pracovat na novém projektu, dejte do krabice nebo košíku všechny potřeby (střih, látky, knoflíky, nitě, nůžky, špendlíky, prostě všechno, co budete potřebovat). Později to nebudete muset hledat. Pokaždé jen vytáhnete krabici, a po šití ji zase uložíte. Když šetříte čas, šetříte i svoje síly.

Tisk střihů

Příprava střihu zabere většinou hodně práce. Obkreslování z Burdy jsem vzdala, protože to vyžaduje čas a hodně pohybu. Dřív jsem si tiskla pdf střihy doma a lepila je, což bylo o poznání lepší, ale chvíli to trvalo. Přiznám se, že dnes si střihy v pdf nechám tisknout v copycentru na formát A0, a z něj vystřihnu přímo svoji velikost. Je to finančně nejnáročnější varianta, tisk jednoho střihu stojí okolo 200 Kč, ale je to o dost rychlejší.

Stříhání a manipulace látky

Pokud jste na tom jako já, nepřipadá v úvahu, abyste lezli po zemi a stříhali metry látky. Já se dokonce neohnu přes větší stůl, takže by mi nepomohl ani speciální krejčovský.

Na střihový papír obkresluji jen výjimečně. Mám na kancelářském stole řezací podložku 60 x 90 cm a střih řežu kolečkem. Díky tomu se nemusím moc předklánět. Má to ale i své nevýhody. Většinou se střih na podložku nevejde celý. Musím ho posouvat a hlídat si, aby se látka někde nevytáhla. Také spotřebuju víc látky, protože si díly nemůžu předem rozvrhnout. S obojím jsem se smířila a odřezky látek se snažím využít.

Látku nemusíte stříhat sami. Třeba vám někdo rád pomůže. Také se můžete obrátit na profesionála, zeptat se místní švadleny. V Praze máme střihovou službu, kterou se už léta chystám navšívit. Tam vám nejen nastříhají látku, ale i zkonstruují střih.

O co můžete také poprosit, je žehlení látky před stříháním. To zvládnou opravdu všichni! 🙂 

Správný šicí stroj

Důležité je, aby měl šicí stroj funkce, které potřebujete. Například můj Brother Innov-Is 15 má kromě pedálu i tlačítko start/stop a tři rychlosti, takže se objede bez použití nohou. Možnosti jsou různé, někomu se může hodit kolenní páka, jinému stačí kovový pedál, který je stabilnější než plastový. Nejsem specialista na stroje, takže vám doporučím zeptat se přímo prodejce a říct mu svoje potřeby. Určitě vám poradí. Hodit se můžou i další vymoženosti jako automatické navlékání jehly nebo přišívání knoflíků.

Stroj si můžete vyšperkovat i sami. Třeba koupit magnetický vodič pro rovné šití, nebo přidat lupu.



Vyberte si malý nebo vyzkoušený projekt

Když jsem byla zdravá, vrhala jsem se do náročných projektů, hodiny seděla u stroje a šaty měla hotové za dva dny. Teď sice také toužím po rozevlátých šatech, ale nepustím se do nich. Mají moc velké díly a trvalo by mi celou sezónu je dokončit. Raději si ušiju další sukni s kapsami (už třetí), na kterou mám připravený střih. Vím, že mi sedí, že ji budu nosti a že bude rychle hotová.

Používat jeden střih víckrát nemusí být nuda. Naopak to člověka vede, aby byl víc kreativní, různě ho pozměnil a uzpůsobil pro sebe. 

Snažím se vyhýbat šití zkušebních modelů, na kterých bych otestovala, jak mi střih sedí. Takže šiju rovnou z levnější látky, a když se mi střih zalíbí, vrátím se k němu ještě jednou.

Praktické je i šití malých věcí, jako je spodní prádlo. Potřebujete na to jen málo místa a nemusíte manipulovat s metry látky.

Šetřete se!

Moje hlavní rada je se nepřepínat! Šijte, když na to máte chuť a sílu. Nežeňte se, nedávejte si termíny a nikomu nic neslibujte. U šití se člověk snadno zapomene a místo pohodového koníčku hodiny nadává. Proto si vždycky nastavuju budík. Sednu ke stroji a nastavím si na mobilu stopky na dvacet minut. Když určený čas uplyne, dodělám, co mám zrovna rozdělané, a jdu se natáhnout. Sice mě to někdy štve, protože bych ráda pokračovala, ale jen díky tomu se nepřetáhnu. Když mám dobrý den, stihnu takové sedánky dva i tři. 

Občas ušiju první šev špatně, zbytek času pářu, a po zaznění budíku jsem zpátky tam, kde jsem začala. I to k šití patří! 🙂

Čas na šití si omezují i maminky s dětmi, které jsou pořád zaneprázdněné, ale 15-20 minut denně si zvládnou urvat.


Šití mojí nejoblíbenější sukně Peppermint Pocket Skirt


To jsou moje zkušenosti se šitím s pohybovým omezením. Některé zlepšováky stojí bohužel víc peněz (například tisk střihů) a některé nejsou příliš hospodárné (stříhání z látky bez polohového plánu). U jiných mi ale stačila malá úprava prostoru nebo jiný výběr projektů. Jen díky tomu nemusím čekat, až mi bude dobře, a můžu šít kdykoli mám chuť a energii.

Zašloužilým švadlenám se může zdát, že tak trochu podvádím, že k šití přece patří zkušební modely, stehování či vyžití každého centimetru látky. Já ale nejsem profesionálka. Dělám to pro radost. Takže budu klidně do konce života šít sukně na gumu a nikdo mě nezastaví. 🙂

Co mi pomáhá šít i přes pohybové omezení:

  1. dobře zorganizovaný prostor, kde mám všechno po ruce,
  2. židle na kolečkách, abych se nemusela zvedat,
  3. střihy tisknu v copycentru na formát A0 a díly rovnou vystřihnu,
  4. střihové díly řežu kolečkem jeden po druhém a moc neřeším rozložení dílů na látce,
  5. vybírám si menší zvládnutelné projekty,
  6. střih, co mi sedí, šiju víckrát,
  7. nešiju v kuse déle než půl hodiny.

Jistě by se daly vymyslet desítky dalších tipů. Potřeby každého z nás jsou jiné, takže ocením, když mi do komentářů napíšete vaše zkušenosti a nápady.

Zpátky ke stroji! Šiju Cuff Top od The Assembly Line.
Košile s límečkem Olya

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět