šití

Jak pracovat s pdf střihem

7. 8. 2020

Bohužel jsem se kvůli operaci a rekonvalescenci ještě nedostala k pořádnému šití, takže další článek bude opět spíše teoretický. Minule jsem psala o tom, kde sehnat střihy, tentokrát se zaměřím na pdf střihy, které se dají koupit online a vytisknout na domácí tiskárně. Je to úžasná věc! Když objevíte na internetu střih šaty, které musíte hned mít, nakoupíte online a můžete začít! Tady je pár tipů a hromada fotek, které vám můžou pomoct.

Sestavování střihu

Na internetu si koupíte střih (nebo si vyberete střih zdarma) a hned vám v několika souborech přistane v e-mailu. Konkrétně dostanete podrobný návod a pdf se střihovými díly. Většina značek nabízí dva formáty: A0 pro velké tiskárny a A4 pro domácí tiskárny. Tisk velikosti A0 v copy centrech je většinou dražší, a navíc na něj musíte čekat. Já proto dávám přednost tisku doma a lepením jednotlivých listů k sobě.

Tisknout se dá z jakéhokoli programu, který umí číst pdf, jen si musíte dát pozor na nastavení velikosti tisku na skutečnou velikost, nebo 100 %. Jinak by se mohlo stát, že tiskárna střih scvrkne a pak nebude sedět. Pro jistotu si vytiskněte první stranu s kontrolním čtvercem a přeměřte ho, než do tiskárny pošlete další listy. Také si vypněte oboustranný tisk. V návodu najdete rozložení listů, takže pokud chcete vynechat například rukávy, netisknete je.

Nastavení tisku v Adobe Acrobat Reader na vlastní měřítko 100 % a s vypnutým oboustranným tiskem.
velikost pdf střihu
Na fotce je vidět, že čtverec o velikosti 2×2 palce ve skutečnosti měří o téměř o 1 mm víc než 5×5 cm. Nenechte se rozhodit, je to zaokrouhlením čísla 5,08 cm na 5 cm.

Ve střihu bývají narýsované všechny velikosti najednou. Většinou si vytisknete všechny a pak si vyberete tu svou. Některé střihy mají každou velikost zvlášť ve vrstvách. Stačí v Adobe Acrobat (nebo podobném programu) vypnout ostatní vrstvy a vytisknout si jen tu se svojí velikostí. Dělá to tak například Helen’s Closet (na fotkách), Chalk&Notch a další značky.

Z tiskárny většinou vyjede pěkná kupa papírů, které je třeba oříznout a slepit dohromady. Já stříhám nůžkami a lepím tyčinkovým lepidlem na papír. Uvažovala jsem už i o nákupu řezačky, abych to zrychlila, ale ještě jsem se neodhodlala.

šití s pdf střihy
indie střihy lepení

První list nechávám, jak je, a pak pokračuju doprava a dolů. To znamená, že dalším listům ustřihnu vždy levý okraj, v dalších řádcích levý a horní okraj. Většinou přidávám jednotlivé listy. Zkoušela jsem lepit zvlášť jednotlivé řady a pak je dávat dohromady, ale to mi nepřišlo tak přesné. Je důležité, aby na sebe papíry co nejlépe navazovaly. Skládáte k sobě okrajové linie střihu, a pro jistotu mají listy ještě po stranách sesazovací značky. Nesnažte se sesazovat podle okraje papíru, tiskárny totiž netisknou stoprocentně rovně, takže okraje většinou nelícují.

Pro lepení se používá páska, nebo lepidlo. Lepidlo se mi osvědčilo líp, protože než zaschne, dá se s papíry ještě trochu hýbat a dorovnávat poslední milimetry. Po slepení je většinou papír trochu krabatý od lepidla a posunování, ale na výsledek to nemá vliv.

indie střih sestavení
lepení střihu v pdf
sestavování online střihu

Příprava pdf střihu může zabrat docela dost času. Některé mají 40 a více stran, takže doporučuji si k práci pustit televizi nebo rádio.


Střihové díly a přenos na látku

Jelikož se střihové díly většinou nepřekrývají, můžete je rovnou vystřihnout a nemusíte je obkreslovat na zvláštní papír. Kdybyste je omylem zničili, můžete je vytisknout a sestavit znovu. Při vystřihování i obkreslování si dejte pozor, abyste omylem nesledovali sesazovací linii jednotlivých listů, místo linie střihu. Nebo abyste nezapomněli, že střihový díl pokračuje na vedlejším listě. Nedávno mi chyběl kus kapuce, ale naštěstí jsem to zjistila dřív, než jsem zničila kus látky. Musela jsem pak list vytisknout ještě jednou a doplnit chybějící kousek.

šití s pdf střihy

Běžně to dělám tak, že si vystřihnu svoji velikost, střihové díly upravím (pokud je třeba), položím je na látku a na speciální podložce je postupně vyřežu řezacím kolečkem. Sice se to funguje jen u stabilnějších látek, ale osvědčilo se mi to jako jedna z nejpřesnějších a nejrychlejších metod. Pokud mi látka trochu prokluzuje, řežu každou vrstvu zvlášť. Když prokluzuje víc, začnu být nervózní, a přecházím k jiným metodám. U pevnějších látek stačí střih zatížit závažím. Já většinou improvizuji, takže už jsem používala konzervy, slovníky i cukřenku (tu tedy nemůžu jako závaží doporučit).

EDIT: Používám většinou anglické pdf střihy, ve kterých je už zahrnutý přídavek na švy. Nemusím ho tedy přidávat a rovnou stříhám podle vyznačených linií (viz fotografie dole). Pokud by přídavky na švy nebyly součástí střihu, narýsovala bych je přímo na papír, nebo na látku přenesla pomocí střihového papíru.

práce se střihem a řezákem

Po vyřezání nechávám papírové díly u těch látkových, abych měla přehled, který je který. Občas si tisknu ještě návod, pokud zrovna nemám k dispozici tablet. Zkoušela jsem se u šití koukat i do telefonu, ale ten je až moc malý. Po ušití si někdy střihy a návody schovávám. Třeba se k nim někdy budu chtít vrátit, a také si do nich píšu poznámky.

Když mám všechny díly připravené přijde ta nejzábavnější část: šití! Někdy si vytisknu a připravím víc střihů najednou, abych ušetřila čas. Pak jen sednu ke stroji a mám radost, jak jde práce pěkně od ruky.

Pdf střihy vytištěné na domácí tiskárně používám nejčastěji. Libí se mi, že práce s nimi je rychlá a flexibilní. Jednoduše se upravují. Mrzí mě jen spotřeba papíru a zbytky, které vyhazuji. Máte nějaké tipy na práci s pdf střihy? Co s nevyužitými odřezky papíru? Budu ráda, když se o ně podělíte v komentářích.

Na fotkách můžete vidět střihy na top Gilbert od Helen’s Closet a mikinu s kapucou Page od Chalk&Notch, o které se chystám psát příště.

Pdf střihy zdarma

Plno značek nabízí pdf střihy zdarma jako takovou malou ochutnávku. Někdy je dostanete výměnou za registraci nebo přihlášení k newsletteru. Takže pokud jste je ještě nezkusili, můžete začít s nimi. Podle střihu zdarma jsem zatím ušila tričko Plaintain od Deer & Doe a Hemlock od Grainline Studia. Oblíbená jsou také Mandy Boat od Tessuti Fabrics či Stellan od French Navy, která chci brzy vyzkoušet. Malý zvládnutelný projekt jsou třeba kalhotky Acacia od Megan Nielsen. Krásné, jednoduché a moderní střihy zdarma nabízí australský Peppermint Magazine, tam mám vyhlédnutých hned několik modelů.

Poslední tip: práci s pdf střihem zvládnete sami, ale pomocník se vždycky hodí. 🙂
Krátká mikina s kapucí Page, aneb šicí rychlovka
Kde vzít střih? Burda, knihy, časopisy a indie střihy.

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět