šití

Krátká mikina s kapucí Page, aneb šicí rychlovka

4. 9. 2020

Skoro dva roky jsem nešila a konečně se mi to podařilo prolomit! Jupííí! Mohly za to zdravotní problémy a taky mentální blok, protože jsem si neuměla představit, jak budu šít s berlemi. Kolem šití je totiž dost pohybu. Musíte se naklánět přes stůl, abyste nastříhali látku, musíte se neustále zvedat k žehlicímu prknu a hrbit se nad strojem. Dlouho se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem si pořídila jezdící židli, snížila žehlicí prkno a pustila se do práce. Vytvořila jsem si roh se stolem, strojem a žehlením a přejíždím kolem dokola na kolečkové židli.

Látky z Walthamstow a program Design Your Wardrobe

Před dvěma lety jsem nakoupila horu látek na trhu ve Walthamstow v Londýně. Je to takový malý ráj pro všechny, co šijí a nemají moc peněz. Celá ulice je plná stánků a obchůdků s látkami, které stojí 1-4 libry za metr (cca 30-120 Kč). Složení a zemi původu se sice dozvíte jen přibližně a o udržitelnosti se asi nedá mluvit, ale látky jsou krásné a když z nich vytvoříte něco, co budete nosit několik let, tak můžou jít pochybnosti na chvíli stranou. Přivezla jsem si odtamtud celý kufr viskóz, bavln i vlny na kabát.

Na podzim 2018 jsem s látkami měla velké plány. Účastnila jsem se programu Design Your Wardrobe od Seamwork, který mi pomohl navrhnout minikolekci podzimního a zimního oblečení. Vymezila jsem si, jaké chci a potřebuji kusy oblečení, a v jakém budou stylu a barvách. Pak jsem naplánovala jednotlivé looky a chystala se na šití. Jedním z kousků byla i zkrácená mikina s kapucí z tenké teplákoviny z Walthamstow, tehdy jsem si myslela, že budu muset zkracovat běžnou mikinu. Někdy o programu Design Your Wardrobe napíšu samostatný článek, protože mě naučil nejen plánovat, co ušiju, ale obecně si v obchodech vybírat oblečení, které pak nosím.

Propracovný střih na mikinu od Chalk & Notch

Pro první šití po dlouhé době jsem chtěla projekt, který nebude moc náročný. Nejlépe malý, abych nemusela stříhat metry látky, a také volný, abych ho nemusela upravovat na postavu. Nápad na zkrácenou mikinu mi zůstal viset někde vzadu v hlavě a vyskočil na mě akorát včas. Mezitím vydal Chalk & Notch střih na perfektní mikinu Page, kterou nebudu muset zkracovat, tak nebylo co řešit.

Střih od Chalk & Notch mi málem vyrazil dech, jak je propracovaný. Má víc alternativ: dvě délky mikiny (delší je se šňůrkou v pase), tři druhy rukávů (úzké, balónové a krátké), dvě velikosti prsních košíčků (A/B a C/D) a návod, jak si střih přes prsa ještě zvětšit (tzv. FBA – full bust adjustment). Vyberete si svou kombinaci a podle přiložené tabulky si vytisknete jen ty díly střihu, které budete potřebovat. Navíc si můžete vytisknout jen svou velikost pomocí vypnutí vrstev v pdf, jak jsem o tom psala v článku o práci s pdf střihy. Návod obsahuje dokonce i metr pro měření pružnosti látky, která má být 50–⁠70 %. Samotný postup doprovázejí ilustrace a dá se podle něj dobře orientovat. Tak detailní návod jsem do té doby neviděla.

detail kapuce mikiny a průchodky

Vybrala jsem si kratší variantu s úzkými rukávy. Chvíli jsem zvažovala velikost košíčků. Změřila jsem si obvod nad prsy a přes prsa a vyšlo to přesně uprostřed. Rozhodla jsem se tedy pro větší. Úpletová trika a mikiny mi přes prsa většinou nesedí a pro jednou jsem nechtěla mít v podpaží přebytečnou látku. Aspoň budu mít vůli, kdybych přibrala, nebo si chtěla vzít větší podprsenku.

Jednotlivé díly střihu jsem slepila a vyřízla řezacím kolečkem na podložce a mohla jsem začít šít. V galanterii jsem koupila kovové průchody v mosazné barvě od Koh-i-nooru. Vzala jsem si s sebou odstřižek látky, abych podle něj vybrala barvu průchodek. Instalovala jsem je poprvé. Jednou jsem si to vyzkoušela nanečisto a nebylo to těžké. Jenže když jsem je vsazovala naostro, nedošlo mi, že mám látku obráceně. Abych to opravila, musela bych ještě jednou vystřihnout dva díly kapuce… Z důvodu šetření energie i materiálu jsem se rozhodla je nechat obráceně. Toho si skoro nikdo nevšimne. Navíc, díky chybám se pozná ruční práce, že jo? 🙂

Šití na overlocku a prošívání na stroji

Mikinu jsem šila na overlocku, což šetří čas, protože se při šití rovnou začišťují přídavky. Abych nemusela shánět několik špulek nití stejné barvy, měním jen vrchní nit jehly, ostatní nechávám černé nebo bílé podle odstínu látky (tedy pokud není látka průsvitná). Běžný šicí stroj jsem používala na prošívání trojitým pružým stehem, který drží švový přídavek lemů a kapuce. Kdybych mikinu šila znovu, asi bych prošívání na rukávech a spodním lemu vynechala, protože okraj švu kvůli němu ztvrdnul a zvlnil se. Nebo bych použila kráčející patku. Zvlněný šev se mi částečně podařilo vyřešit napařením žehličkou.

Díky raglánovým rukávům je šití opravdu jednoduché. Nejnáročnější bylo vsazení kapuce, kde jsem použila opravdu hodně špendlíků.

Na mikině jsem pracovala skoro tři měsíce. Před koncem mě zaskočily další zdravotní problémy a pobyt v nemocnici. Když jsem mikinu konečně došila, byla šílená vedra a na dlouhý rukáv jsem neměla ani pomyšlení. Září ale vypadá ideálně.

Výsledek a jak ho budu nosit

S výsledkem jsem moc spokojená. Střih sedí dobře, netáhne přes prsa, rukávy jsou sice úzké, ale ne moc, a kapuce je velká a pohodlná.

Na krátké mikiny nejsem zvyklá a musela jsem chvíli přemýšlet, k čemu ji budu nosit. Nechci, aby mi táhlo na záda. Jelikož mám pas poměrně vysoko (skoro až pod prsy), budu volit sukně a kalhoty s vysokým pasem, případně šaty, a dávat si pozor, aby zpod mikiny nekoukalo, co nemá. Na rozdíl od klasických mikin mi přijde, že zkrácená má větší šmrnc a mojí postavě s širokými boky svědčí. Cítím se v ní skvěle, díky střihu pro větší košíčky se mi ani nekrčí kolem prsou a tomu říkám win-win situace. 🙂

Page Hoodie
designér Chalk & Notch
velikost: 14 (C/D cup)
varianta: A s úzkými rukávy
látka: cca 1,5 m tenké teplákoviny o šíři 1,5 m z Walthamstow Market
další materiál: 2 kousky nažehlovacího vlizelínu, 2 průchodky v barvě mosazi, cca 1 m balvněné šňůry

Gilbert top aneb jak hacknout střih
Jak pracovat s pdf střihem

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět