šití

11 tipů, jak se skamarádit se šicím strojem

11. 4. 2021
šití na stroji

Abyste uměli ovládat šicí stroj, stačí si přečíst návod, ale některé triky tam nenajdete. Zkušeným švadlenkám přijdou jako samozřejmost a začátečníci je neznají, takže je nikdo nikam nenapíše. Tedy kromě mě, protože já se nebojím šířit informace, které jsou všem jasné. 🙂

Dala jsem dohromady jedenáct tipů, jak se kamarádit se šicím strojem, a hlavně jak mu nenadávat.

Moje tipy pro vykulené začátečníky

 1. Když nešijete, stroj vypněte. I když se jen otáčíte pro špendlíky. Ušetříte energii a nemusíte se bát, že omylem zmáčknete pedál a stroj začne šít sám.
 2. Nikdy nestrkejte prsty pod jehlu, když je stroj zapnutý. Pokud potřebujete něco upravit, nebo navléct nit, vždycky ho nejdřív vypněte.
 3. Sundejte si boty. Stejně jako u řízení auta je cit v noze pro začátečníka důležitý. Když potřebuji ušít opravdu komplikovaný steh, sundám bačkory a jedu na tu nejnižší možnou rychlost.
 4. Spodní nit naviňte celou. Pokud máte pocit, že ušetříte nit, když jí na cívce bude půlka, tak to je falešný pocit. Ve skutečnosti vám dojde deset centimetrů před koncem. Kdyby náhodou vyšla přesně, za chvíli zjistíte, že musíte kus vypárat a sešít znova. 
 5. Nepravidelně navinutou spodní nit do stroje nedávejte. Radši ji převiňte.
 6. Po navlečení nitě vždycky nejdřív vyzkoušejte steh. Sešijte k sobě dva odstřižky látky a zkontrolujte, jestli je steh pravidelný. Pokud není, upravte napětí nitě.
 7. Když je steh stále nepravidelný, nevyšilujte (jako já). Obě nitě navlečte znovu. Většinou to funguje jako restart počítače.
 8. Nepoužívejte sílu. Násilím všechno jen zhoršíte, zlomíte jehlu nebo vytaháte látku. Když se něco zasekne, vypněte stroj a pokuste se zůstat v klidu. Stroj šije sám, za látku není třeba tahat, ani ji postrkovat. Jen ji jemným tahem otáčejte ve směru šití. Pokud ji přece jen potřebujete natáhnout, přidržte ji jednou rukou vepředu a druhou vzadu za jehlou, a snažte se držet krok se strojem.
 9. Pravidelně měňte jehlu za novou, každé dva až tři projekty. Při výměně jehly stroj vypněte.
 10. Pravidelně čistěte stroj štětečkem, případně ho promažte, když bude třeba. Zaslouží si to.
 11. Než začnete stroji nadávat, vypněte ho.

Doufám, že aspoň jeden bod bude pro vás užitečný. Další tipy pro začátečníky najdete pod štítkem Jak začít šít.

Všech jedenáct tipů schválil i můj asistent.
Top Ashton ze starého povlečení
Nejpohodlnější šatovka na zip York

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět