šití

Kde vzít střih? Burda, knihy, časopisy a indie střihy.

18. 7. 2020
střihy Helens Closet, By Hand London, True Bias

Když se naučíte základy šití, nastává důležitá otázka: “Kde vzít střih?” Asi jen málo z nás má odvahu začít šít bez střihu. 🙂

Burda

U nás se už desítky let šije podle Burdy. Je levná, má kvalitní střihy a domácí švadlenky jsou na ní zvyklé. Jenže pokud se na šití z Burdy vrhne začátečník, je to jako by ve škole přeskočil několik tříd. Hlavní metodou bude pokus-omyl. Legendy ke střihům jsou velmi stručné a výběr střihů pro začátečníky není velký (navíc nejsou ve velkých velikostech). Mimochodem moje tchyně, která šije podle Burdy více než 40 let, se mi přiznala, že občas návodům nerozumí a improvizuje.

Velikosti má Burda rozdělené na běžné a Burda plus, a pro každou skupinu nabízí jiné střihy. Já spadám horní polovinou těla do první skupiny a spodní polovinou do druhé skupiny, což mi výběr střihů dost komplikuje. A nebudu lhát, docela mě to štve.

To neznamená, že bychom ji neměli využívat. Naopak, hodně lidí podle Burdy šije krásné modely! Existují ale i jiné možnosti a pro začátečníky budou možná přístupnější.

TIP: Pokud se vám při výběru střihu nechce listovat všemi časopisy Burdy, vyberte si střih na anglickém webu, kde ho jednoduše najdete pomocí filtrů.


Knihy a časopisy

Kromě Burdy se dají sehnat také další časopisy se střihy, i když jsou většinou dražší. České švadlenky jsem viděla šít podle španělského Patrones a v zahraničí právě letí belgický časopis Fibre Mood (u nás se dá sehnat například v obchodě Materialistic, ale prodává střihy i v pdf). Oba dva nabízí střihy pro dospělé i pro děti.

Na počátku svého největšího nadšení jsem si na Amazonu nakoupila také několik knih se střihy. Vlastním například tři díly knih k pořadu Great British Sewing Bee (GBSB) a jednu knihu od Gertie. V každé z nich jsou kromě střihů ještě základy šití a různé tipy. Součástí je i střihová příloha. Bohužel jsem ale z GBSB knih ušila jen halenku a tričko a ani jedno moc nenosím. Přijde mi, že nepodléhají takové kontrole, na jakou jsme zvyklí. Našla jsem v nich pár chyb. I instrukce jsou náročnější na pochopení. Doporučuji si před nákupem knihy projít recenze. Jediné knihy, podle kterých jsem ušila více věcí, jsou ty od Tilly Walnes.


Indie střihy

Jeden z důvodů, proč je šití poslední dobou populární, jsou pdf střihy a střihy od nezávislých návrhářů (indie patterns). Jsou moderní, mají skvělý styling a často i velmi podrobný návod s obrázky nebo fotkami. Některé z nich možná nejsou tak propacované jako střihy z Burdy, ale vyrovnávají to srozumitelností. Takové střihy prodává třeba i výše zmíněná Tilly.

Existují české indie střihy (například od značek Caramilla, Fazonetka nebo Pro šikulky), mnohem větší výběr je ale v těch zahraničních. Nevýhoda je, že si musíte si poradit s cizojazyčnými návody. U mě přicházely v úvahu jen ty anglické, a i tak jsem válčila s odbornými termíny. Slovníky nepomáhaly, hledala jsem, kde se dalo. Pomohl mi třeba slovník na blogu Nitě všude, později jsem si začala psát vlastní. Nakonec si lépe poradím s anglickými termíny a musím si pro změnu dohledávat ty české. 🙂

Střihy v pdf, které si vytisknete doma

Kde najít ten pravý střih? Střihy velkých značek (tzv. Big 4 – Vogue, Butterick, Simplicity, McCall a Burda) se dají sehnat v tištěné podobě. Viděla jsem je prodávat v galanterii v pražském Palladiu, nebo se dají sehnat na e-shopech. Jinak si ale musíme vystačit s pdf střihy, což je podle mě největší vynález od sestrojení šicího stroje. 🙂

Střihy si prostě vytisknete na domácí tiskárně a slepíte dohromady. Nemusíte nikam chodit a můžete je začít šít prakticky okamžitě!

Existují desítky, možná stovky nezávislých návrhářů všude po světě. Mají vlastní web a střihy si koupíte přímo u nich. Cena je různá. České stojí kolem 100 Kč, zahraniční bývají dražší. Průměrná cena anglických je asi 200-300 Kč, narazíte ale i na střihy za 600 Kč a výš. Návrháři ale pravidelně nabízí různé slevy, například na černý pátek (čtvrtý čtvrtek v listopadu) se dají koupit až o třetinu levněji.

Výhodou je, že mívají širokou škálu velikostí a místo modelek ukazují oblečení na ženách běžných tvarů. To oceňuji, protože nemusím přemýšlet, jestli bude střih fungovat větším poprsím, zadkem, nebo břichem. Některé nabízí střihy pro dvě velikosti košíčků a Cashmerette i pro různé typy postav (jablko a hruška). Seženete u nich jednoduché kousky jako klasické džíny, košily, obyčejné tričko, nebo mikinu.

U anglických střihů si musíte pozor na švový přídavek, který je většinou zahrnutý ve střihu. U šití pláten to bývá 1,5 cm a u úpletů 1 cm. Vždy je ale třeba zkontrolovat pokyny na střihu.

Jaký je v tom háček?

Indie střihy mají spoustu výhod, ale nejsou dokonalé. Hlavními výtkami zkušených domácích švadlen bývá cena a někdy i kvalita. Dnes může kdokoli absolvovat kurz konstrukce střihu. Nic mu nebrání založit si značku a zviditelnit se na sociálních sítích. Nezkušené začátečnice pak nepoznají, jestli šijí podle špatně zkonstruovaného střihu, nebo je třeba jen střih upravit podle postavy. Každá postava je totiž jiná a aby střih seděl bez úprav je velmi vzácné. Je proto dobré sledovat rezence střihů (například na PatternReview.com).

Přiznávám, že zkušební model některých indie střihů mi seděl tak špatně, že jsem neměla chuť ho upravovat a další si od nich nejspíš nekoupím. Na druhou stranu je to pro mě výzva, naučit se dělat úpravy pro svou postavu a zkusit to znovu.

Nejoblíbenější značky indie střihů

Postupně člověk nachází další a další značky. Pro začátek může pomoct databáze Fold Line, kde najdete většinu velkých značek (Big 4) i indie návrhářů. Můžete si tam také zřídit účet a psát vlastní recenze na střihy.

Většina indie značek má rozpoznatelný styl, nebo užší zaměření: pro začátečníky je tu Tilly and the Buttons nebo Seamwork, větší velikosti ocení Cashmerette, pro elegantní šaty se chodí k By Hand London. Stylové a moderní střihy nabízí třeba Closet Core Patterns, Friday Pattern Co. a True Bias. Elegantní modely s kapkou retra jsou typické pro Sew Over It a Jennifer Lauren Handmade. Pro pravověrné milovnice vintage šatů je tu Gertie, která je podepsaná pod několika knihami a navrhovala i střihy pro Butterick. Pohodlné neformální oblečení ušijete s Helen’s Closet, Sew Liberated nebo z příloh časopisu Peppermint (zdarma). Francouzský šmrnc zajistí Deer and Doe či Pauline Alice. Mladé trendy střihy najdete třeba u švédských Named. Také můžete zabrousit k australským Grainline, Tessuti, In the Folds či Megan Nielsen. A to jsem vyjmenovala jen ty známější.

Jestli chcete některou z nich vyzkoušet, můžete začít se střihem zdarma.

Bohužel tu nemůžu ukázat fotky modelů, tak jsem se pokusila pár modelů nakreslit. Jako základ jsem použila obrázky postav z programu Design Your Wardrobe od Seamwork.

Máte zkušenosti s indie střihy? Jaké jsou vaše oblíbené značky? Podělte se v komentářích. Budu ráda za tipy!

Jak pracovat s pdf střihem
Co nejvíc nosím? Klasickou džínovou bundu Audrey!

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět