styl

Me-Made-May, měsíc v ušitém a upleteném oblečení

16. 6. 2021

Slyšeli jste už o Me-Made-May? Je to asi největší a nejznámější výzva (challenge) pro všechny, kteří si tvoří vlastní oblečení. Každý den v květnu si oblečete něco, co jste sami vyrobili. Můžete to dělat jen tak pro sebe, nebo sdílet fotky na Instagramu. Tam je tahle výzva velkou událostí a účastní se jí stovky lidí.

Me-Made-May začal v roce 2010 na blogu So, Zo… Zoe už nějakou dobu šila a dala si předsevzetí nosit celý měsíc denně alespoň jeden vlastnoručně ušitý kus. Zmínila se o tom na sociálních sítích a přidalo se přes osmdesát domácích švadlenek. Dnes její výzvu zná skoro každý, kdo šije, a každý si ji upravuje podle sebe. Někdo si vezme jednu věc denně, jiný vůbec nenosí kupované oblečení, někdo se fotí, jiný natáčí. Nejde o to se chlubit, ale věnovat pozornost věcem, které jsme si vytvořili. Projít šatník, zjistit, co v něm je a co v něm naopak chybí. Uvědomit si v čem se cítíme dobře, co se nám líbí a jaký máme styl. Může to být i příjemná motivace ušít něco nového, nebo se zbavit věcí, které nenosíme.

Fotky z průběhu měsíce, zleva: (1) top Ashton a sukně Estuary, (2) tričko Elliott , (3) sukně s kapsami z časopisu Peppermint a top Wiksten Shift, (4) top Gilbert a široké kalhoty Botanic.

Můj Me-Made-May

Ačkoli výzvu znám už několik let, nikdy jsem se pořádně neúčastnila. Nejdřív jsem měla opravdu jen pár kousků. Později jsem jich měla víc, ale je to náročné a odpadla jsem během pár dní. (Což je docela normální, stává se to většině lidí a není se za co stydět.) Letos jsem to zkusila zase. Vůbec jsem nečekala, že zvládnu celý měsíc.

Ještě v dubnu jsem si udělala inventuru šatníku. Všechno, kromě prádla a věcí na doma, jsem vytáhla ze skříně a vytřídila věci, které mi nesedí. Co zbylo jsem vyfotila na hromadě jako referenci pro další tvoření. Abych věděla, jestli se mi nové věci budou hodit ke zbytku oblečení.

Předsevzala jsem si, že si vezmu každý den alespoň jeden vlastnoručně vyrobený kousek (ušitý nebo upletený) a vyfotím se na Instagram.

Většinu květnových dnů jsem byla doma a chodila jen na krátké procházky. Ty se pro mě staly malou módní přehlídkou. Řešila jsem, co si vezmu na sebe a kdo mě vyfotí (většinou můj muž). Odreagovala jsem se a na chvíli zapomněla na starosti. Párkrát jsem si fotky udělala do zásoby, abych si trochu odpočinula od každodenní rutiny. Vždycky jsem ale na sobě ten jeden kousek měla.

Vymýšlela jsem různá místa a situace na focení. Pomáhal mi kocour, který přiběhne hned, jak začnu nastavovat foťák, nebo bratrův půjčený pes Sára. Aspoň jsem měla parťáky a nebylo to tak jednotvárné.

Na všech fotkách je sukně s kapsami a: (1) top Summer Secret Crop ze zbytků a kardigan Liv, (2) tričko Rio Ringer a kardigan Liv, (4) tričko Rio Ringer a svetr Marlo.

Asi v půlce měsíce mi začaly docházet nápady na outfity. Zkoušela jsem nové kombinace a dokonce tři věci upravila. Nutno říct, že čekaly na přešití asi rok. Me-Made-May mě donutil se do úprav konečně pustit. Dokončila jsem rozešitý top Bo ze Seamworku a dvoje šaty upravila na halenky. Byl to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak trochu oživit šatník. Nechtěla jsem šít nové věci, jen abych se měla v čem vyfotit. Me-Made-May nás vyzývá, abychom se soustředili na svůj aktuální šatník. Ne abychom se snažili rychle doplnit to, co si myslíme, že nám chybí. Nechci stát před plnou skříní a rozčilovat se, že nemám nic na sebe. Chci využít to, co už mám. Buď hotové, nebo rozdělané.

V rámci Me-Made-May jsem si oblékla 39 kusů oblečení. Z toho 22 kusů ušitých, 8 upletených a 9 koupených. 

Samotnou mě překvapilo, kolik toho mám! Koupené jsou hlavně džíny a pár vršků. Kalhoty jsem zkoušela ušít dvakrát a ani jednou to nevyšlo. Stálicí letošního Me-Made-May byla sukně s kapsami z časopisu Peppermint, kterou jsem ušila dvakrát. Kromě pár dní, kdy jsem měla džíny, jsem ji nosila pořád. Květen byl dost studený, takže jsem vytáhla i zimní svetr, ale letní kousky zůstaly většinou ve skříni.

Na všech fotkách je sukně s kapsami a: (2) kardigan Liv a taška Pepin Tote, (3) svetr Toaster, (4) tričko Rio Ringer a bunda Audrey.

Co mi Me-Made-May přinesl

Jak slibovala Zoe na svém blogu, Me-Made-May mi toho hodně dal. Vyzkoušela jsem nové kombinace, zjistila jsem, co se líbí mně a co ostatním. Zvykla jsem si na focení i na svoji postavu.

Zjistila jsem, že můj šatník je poměrně konzistentní a kombinovatelný. Mám svoje oblíbené tlumené barvy, které ale mohou být trochu nudné. Do budoucna k nim zkusím přidat výraznější odstíny. Na Instagramu bohužel nevyniknou jemné vzory. Moje šaty Ashton s tenkými červeno-bílými proužky vypadají nevýrazně a růžově. Vsadím se, že za módou velkých výrazných vzorů, která se objevila v posledních letech, stojí Instagram.

Co dál jsem se naučila? Konečně jsem si zapamatovala, jaký používám instagramový filtr. Zjistila jsem, že potřebuju novou podprsenku. A taky, že ze třiceti fotek se vždycky dá jedna použít. Prostě mi to přineslo samé užitečné znalosti. 🙂

Pletené outfity zleva: (1) tílko Lydia, (2) top Gilbert a kardigan Liv, (3) svetr Snowy Forest, (4) tílko Sunwake a sukně s kapsami.

Velký vliv měl Me-Made-May i na můj instagramový účet. Čím víc jsem sdílela fotek, tím víc lidí je vidělo. Pomohly i oblíbené hashtagy #memademay a #mmmay (podle kterých vás lidé mohou na Instagramu najít). S dalšími účastnicemi jsme si vzájemně chválily a komentovaly outfity. Dostávalo se mi podpory od ostatních, takže jsem si připadala jako na sportovním zápase obklopená fanoušky. Bez toho bych to určitě vzdala dřív. Děkuju! Kamarádky, se kterými jsem měla po dlouhé době sraz, se ptaly, co budu mít na sobě a jestli mě můžou vyfotit. Jsem ráda, že to nebavilo jen mě, ale i ostatní!

Poslední dny jsem sice dotáhla jen ze setrvačnosti a těšila jsem se, až to skončí. Ale i tak mi to prvního června trochu chybělo. 🙂

Jestli si vyrábíte oblečení, tak se příští rok také připojte. Stojí to za to! Nemusíte si dávat velké cíle, ani je plnit. Výzvy tu jsou od toho, aby nás motivovaly, ne abychom se kvůli nim cítili špatně. Stačí si vzít jeden kousek denně a užít si trochu zábavy a vzrušení, které Me-Made-May obklopuje.

Štěpánka čte knihu Vláda módy

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět