pletení

První pletení s online kurzem na Craftsy

24. 4. 2021
online kurz pletení pro začátečníky

Oko hladce a obrace umím od dětství. Máma mi vždycky nahodila a já pletla různé vzory podle nálady. Před pár lety jsem s k pletení chtěla vrátit a vybrala jsem si online kurz pro začátečníky na Craftsy, který mě provedl vším od nahození po výběr příze.

Ještě než začnu, chci vás pozvat k odběru newsletteru. Asi tak jednou měsíčně budu rozesílat novinky z blogu, tipy a užitečné odkazy. Prostě všechno, co by vás mohlo zajímat o pletení a šití. Stačí se jen přihlásit v pravém sloupci.

Moje pletací začátky

Asi v patnácti jsem rozpletla svetr, celý se pletl hladce vroubkem. Trvalo to věčnost! Pamatuju si, že jsem u toho koukala na wrestling a bavila se absurdní kombinací ruční práce a rádoby drsných bojových scén v šílených kostýmech. Skončila jsem v půlce předního dílu, protože mi došla trpělivost.

Další pokus přišel asi ve čtyřiadvaceti. S kamarádkou jsme byly na výstavě Pavly Scerankové, kde kustodky pletly nekonečnou šálu. Hned jsme běžely do galanterie a nakoupily jehlice a vlnu. Dalších pět let jsem pletla trojbarevnou pruhovanou šálu, kterou jsem nikdy neměla na sobě. Nevěděla jsem totiž, jak správně měnit barvy a uzlíky z akrylu se rozmotaly.

Nakonec jsem se k pletení vrátila přes trochu nešťastnou událost. Měla jsem zdravotní problémy a nějakou dobu jsem se nemohla zvednout z postele. Šít jsem nemohla, trochu jsem háčkovala, ale jen maličkosti jako podtácky a hračky. Najednou se pletení zdálo jako nejsmysluplnější věc, co můžu dělat. A rychle mě to chytlo. 🙂

Kurz pletení pro začátečníky na Craftsy

Předplatila jsem si Craftsy (tou dobou se jmenoval Bluprint) a upletla všechno z jejich začátečnického kurzu Startup Library: Knitting se Susan B. Anderson. Možná znáte její úžasné pletené hračky. V rámci kurzu se tvořily tři projekty, které se mi líbily a dokonce jsem je i nosila! Což se u prvních pokusů nestává. Susan všechno hezky vysvětlila: techniku pletení, jak vybrat přízi, jehlice a pomůcky, proč a jak plést vzorek, nebo jak opravit chyby. Kurz je v angličtině s titulky, takže od té doby rozumím pletení lépe v angličtině a české výrazy si musím dohledávat.

1/ Úplné základy a návleky na ruce

Když jsem se zorientovala v přízích a jehlicích, bylo na čase nahodit. Prvním projektem byly návleky na ruce. Pletly se dva obdélníky na klasických rovných jehlicích, tehdy jsem ještě jiné neměla. Střídaly se v něm řady hladce, pak obrace, a nakonec patent. Obdélník se sešil, nechala se jen díra na palec.

Co jsem se naučila:

  • nahodit přes palec (long tail cast-on),
  • plést hladce a obrace (knit, purl) ve vzoru vroubku, hladkého žerzeje a patentu (garter stitch, knit stitch, ribbing),
  • zakončení (binding off),
  • sešití čalounickým stehem, neboli skrytým matracovým stehem (mattress stitch),
  • zapošití konců příze,
  • blokování (blocking).

Jelikož jsem nebyla úplný začátečník, místo vroubku jsem pletla hráškový vzor. Jinak jsem se držela návodu. Největší překvapení pro mě bylo blokování. Nikdy jsem o něm neslyšela! Pokud ani vy ne, nemusíte se stydět. Spočívá to v namočení hotové pleteniny a vytvarování. Vlna má tvarovou paměť, takže bude držet tak, jak uschne, a oka i nerovnosti se krásně srovnají.

Návleky jsem často nosila. Zahřály mi bolavé ruce od usilovného pletení, protože zpočátku jsem pletla křečovitě a chvíli trvalo, než si ruce zvykly na práci s jehlicemi.

2/ Pletení podle návodu a vaflový nákrčník

Druhým projektem kurzu byl nákrčník z tlusté příze s vaflovým vzorem. Návleky jsem vytvořila z domácích zásob, materiál na nákrčník jsem musela koupit. Nemohla jsem ven, takže ho koupil v galanterii můj muž podle instrukcí. Stačily mi jehlice od Koh-i-nooru a akrylová příze.

Co jsem se naučila:

  • postupovat podle návodu (follow the pattern),
  • plést do kruhu (knitting in the round),
  • vaflový vzor, jednoduché střídání hladce a obrace (waffle stitch),
  • jak může být pletení rychlé, když máte silnou přízi.

Nákrčník jsem měla hotový asi za dvě odpoledne. Spěchala jsem, protože putoval rovnou pod vánoční stromeček jako dárek.

pleteny nakrcnik vaflovy vzor

3/ Tvarování a pruhovaná čepice

Poslední na řadě byla pruhovaná čepice. Využila jsem přízi od kamarádky (díky Májo!), kterou mi přinesla na háčkování. Pletla jsem na ponožkových jehlicích 3,5 mm, které jsem měla doma.

Co jsem se naučila:

  • konstrukci čepice odspodu,
  • střídání barev v pruzích,
  • tvarování vršku čepice (shaping) a ukončení.

Pruhovaná čepice se jediná nepovedla. Lem je moc volný a čepice moc úzká. Susan zapomněla říct, že se na patent používají tenčí jehlice, což je jediná věc, kterou bych ji vytkla. Ale aspoň jsem si vyzkoušela práci s různě barevnými přízemi.

Velmi užitečný byl poslední díl kurzu, kde jsem se naučila opravovat chyby. Párání je při pletení zásadní! Svůj první pokus o ponožku jsem omylem celý rozpárala. To by se mi po kurzu se Susan už nestalo.

Kurz byl sice placený a všechno jsem se mohla naučit zdarma z youtubových videí, ale byla jsem ráda, že je nemusím dohledávat. Ani bych někdy nevěděla, co přesně hledat. Díky Susan jsem se zorientovala v základech, získala jistotu a mohla jsem se vrhnout skoro na cokoliv. Dokonce si koupit pravou vlnu!

Co dál?

O volný čas jsem neměla nouzi, takže jsem po začátečnickém kurzu shlédla ještě několik dalších videí. Pletla jsem podle Craftsy ponožky, na ostatní jsem jen koukala. Kurzy vedou zkušené pletařské hvězdy. Oblíbila jsem si zejména Mary Jane Mucklestone, která učí vyplétání a fair isle a Claru Parks, která krásně povídá o přízích. Nakoukla jsem do speciálních technik jako brioche nebo šikmé pletení. Dohledávala jsem si techniky pro první svetr. Některé kurzy jsem hltala, některé mě rychle přestaly bavit, u jiných jsem zhlédla jen části. Upravila jsem si držení příze a techniku s Lorilee Beltman. Zkoušela jsem různé styly s Patty Lyons.

Za měsíční předplatné asi 350 Kč jsem měla přístup ke všem kurzům. Zpočátku jsem toho využívala skoro každý den. Bohužel po pár měsících můj zájem upadl a musím přiznat, že mi chvíli trvalo předplatné ukončit. Neschopnost včas zrušit členství je nejspíš pro tyhle servery zlatý důl. 🙂

Teď už členem nejsem a nemám ke kurzům přístup. Naštěstí jsem si ale dělala zápisky do speciálního sešitu (vidíte, jak moc jsem se nudila), a ten mi zůstane.

Tenhle článek nemá být reklama na Craftsy, i když tak možná vypadá. Každému vyhovuje jiný způsob učení. Mně se líbilo, že jsem se učila od odborníků, kteří mě vedli za ruku. Po pár měsících jsem se cítila jistější v pletení, než po pár letech v šití. Základy, které jsem se naučila, jsem shrnula i ve svém prvním článku na blogu.

Takhle si užívám v prvních návlecích, první čepici a posledním svetru Snowy Forest.
K čemu je pletení vzorků, když je to taková otrava?
Jaké vybrat ponožkové jehlice

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět