pletení

#1 Super Sock KAL Dvoubarevné ponožky

1. 1. 2024

Dnes je den D, kdy se odhaluje první téma společného pletení Super Sock KAL, a tím jsou DVOUBAREVNÉ PONOŽKY!

Není nic jednoduššího! (Snad jen jednobarevné ponožky…) Hned vás určitě napadá spousta možností. Jestli jste zkušení, máte takových ponožek na svědomí hned několik.

Možná už víte, jaké ponožky budete plést, ale jestli ještě váháte, vybrala jsem pár designů pro inspiraci. Záleží samozřejmě, na jaké si troufáte, jestli chcete plést v klidu a pohodě, nebo toužíte po výzvě. Možností je neomezeně.

Většina doporučení, která jsem vybrala, je v angličtině, ale najdete tu i české návody. Všechny jsou s odkazem na Ravelry.

Až si vyberete ty pravé, máte celý leden a únor na dokončení. V březnu vyhlásím zase další téma. Společné pletení nemá žádná striktní pravidla. Když ponožky nestihnete, nic se nestane. Nemusíte se mnou plést všech 6 párů, budu ráda, když se aspoň na chvíli přidáte.

Kontrastní lem, pata a špička

Nejjednodušší způsob, jak uvést do pletení ponožek druhou barvu, je použití jiné barvy na lem, patu nebo špičku. Barvy dokonce nemusí mít ani výrazný kontrast, aby vynikly, protože s nimi pletete větší plochy. Podle mě to jsou ty nejútulněji vypadající ponožky, prostě klasika, která nezestárne.

Plést můžete v podstatě jakýkoliv návod na jednobarevné ponožky a jen doplnit druhou barvu. Já jsem to tak udělala s oblíbeným návodem Hermione’s Everyday Socks (zdarma, ale jen v jedné velikosti). V češtině je dostupný podrobný návod Basic Socks That Rock. Je také zdarma a ideální pro první pletení ponožek.

V knížce 52 Weeks of Easy Knits ozvláštnila designérka Sini Kramer jednoduchý design Lemonade Socks jen posunutím druhé barvy o pár řad pod lem. Dvoubarevné jsou i oblíbené ponožky I’m So Basic Socks od designérky Summer Lee. Návod je zadarmo a navíc je k němu plno tipů a videí.

Dobře vypadají i složitější vzory jako Madame Monsieur od Emmy Ducher. Ty jsou ze silnější příze, takže jsou rychle hotové.

Retro a proužky

Proužkované ponožky jsou také klasika. Sama jsem je pletla několikrát. Hodí se i pro pánské ponožky, a podle mě s nimi nemůžete šlápnout vedle. Proužky se dají plést po celé délce jako u ponožek Anni od Veery Välimäki a bezmyšlenkovitě je opakovat klidně až k podkolenkám. Pokud chcete retro styl, stačí jen pár proužků jako u ponožek 1977 Socks Marie Honzíkové (návod v češtině), Men’s Socks for Giving Away ze silnější příze DK od Purl Soho nebo Oak Socks opět od Veery.

Barevný akcent

Někdy stačí málo a efekt může být veliký. Ke kontrastní patě nebo špičce se přidá drobnost a krásné ponožky jsou na světě.

Ponožky Lucky Girl Socks s neonovým lemem a špičkou vyšly v druhém díle 52 Weeks of Socks. Zdarma je návod na ponožky Sank od Lotty H. Löthgren. Kontrast a miniaturní nopky přidala Morgan Panich k ponožkám A Frame (v návodu jsou i roztomilé dětské velikosti) a Aimee Sheer zase k ponožkám Boba Time Socks.

Další vzory a vyplétání

Vyplétané ponožky jsou kapitola sama o sobě. Je jich tolik! Jestli začínáte můžete vyplétat jen vršek ponožky nebo jen malou část jako u ponožek s bublinkami Kanoko Socks od Mary Jane Mucklestone nebo u tlustých ponožek Fannrem Sokker DK od Ninja Chickens.

Na pletení jedné ponožky máme v rámci KALu celý měsíc, takže odvážnější z vás si můžou vybrat i celovyplétané ponožky. Mně zaujaly Orkland Sokker od Stone Knits, která vytvořila tolik krásných designů, nebo typicky norské vzory Northern Sky Socks.

Není lehké si vybrat!

Poslední dva tipy jsou od slavných designérek Andrey a Joji. Rychlé ponožky, které navíc upletete jednoduše ze zbytků, jsou melírované Bear Paw Socks Andrey Mowry. Pletla jsem od ní jiné se stejnou konstrukcí a musím říct, že to jsou technicky jedny z nejjednodušších ponožek. Pokud máte zkušenosti, není těžké si melírované ponožky uplést bez návodu podle sebe.

Několik dvoubarevných designů vytvořila i Joji Locatelli. Jedny se dokonce jmenují přímo 2 Color Socks. Já si na ně před lety koupila návod, ale ne a ne se k němu dostat. Třeba je nahodíte dřív než já. 🙂

Nemůžu zapomenout ani na svůj jediný návod. Ponožky Briza jsou také dvoubarevné a za dva měsíce se dají stihnout.

Krásných ponožek je tolik! Někdy je nejtěžší se rozhodnout a nahodit.

Jestli jste si nevybrali, ani nemáte v hlavě žádný konkrétní nápad, projděte svoje knížky a časopisy o pletení, ponořte se do Ravelry, nebo prostě nahoďte vaši oblíbenou ponožku a nechte se unášet. Inspirace přijde sama.

Pokud chcete sledovat, jak se společné pletení vyvíjí nebo poradit, přidejte se do skupiny šije & plete na Facebooku nebo mě sledujte na Instagramu, kde jsem pod přezdívkou superstepanka.

#1 Super Sock KAL Hotové ponožky 1977 socks
Super Sock KAL – rok 2024 ve znamení ponožek

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět