pletení

Super Sock KAL – rok 2024 ve znamení ponožek

27. 12. 2023

Překvapení! Tento blog neskončil, jak jste si možná mysleli. Plánovala jsem nedobrovolnou pauzu na pár měsíců a byl z toho rok a čtvrt. Loni na podzim jsem měla velkou ortopedickou operaci a vůbec mě nenapadlo, jak se rekonvalescence protáhne. Naštěstí už jsem se dala jakž takž dohromady. Cvičím, rehabilituju a hlavně už můžu zase psát blog! Doufám, že máte stejnou radost jako já. Začnu hned zeširoka vyhlášením celoročního společného pletení ponožek.

Co je KAL

KAL z anglického knit along znamená společné pletení a je to u nás už docela rozšířená akce. Většinou ho pořádají obchody s přízemi. Vyberou nějaký návod, designéra nebo téma, určí termín dokončení a všichni společně pletou. Je to fajn společenská událost, kde se můžete pobavit o záludnostech návodu nebo schopnostech designéra, a najít si nové přátele se stejným koníčkem. 

Díky internetu už není pletení tak osamělá činnost. Můžete zůstat doma a plést s lidmi po celé zemi, nebo i na světě.

Přiznám se, že já se KALů s vybraným návodem nebo designérem účastním jen výjimečně. Ráda si vybírám, čemu a kdy se budu věnovat. Proto mám mnohem radši volnější KALy, které místo konkrétní věci určí jen téma. Já si můžu projít svoje plány a představy a vybrat třeba projekt, ke kterému jsem se už dlouho nemohla dostat. Proto i Super Sock KAL bude volnější a vy si budete moct vybírat podle sebe.

Jak bude vypadat Super Sock KAL?

Super Sock KAL bude celoroční a velmi pomalý. Cílem je uplést každý měsíc jednu ponožku a na konci roku mít šest párů. To se dá zvládnout, ne?

Na začátku ledna, března, května, července, září a listopadu vyhlásím téma na příští dva měsíce. Bude dostatečně obecné, aby bylo z čeho vybírat, a zároveň jasné, abyste na konci roku neskončili s dvanácti stejnými ponožkami. Účastnit se můžou začátečníci i pokročilí, každý si totiž návod vybere sám (nebo si rovnou ponožky sám navrhne).

Ráda bych, aby vás téma trošku postrčilo k technikám nebo vzorům, na které jste si zatím ještě netroufli. Nebo abyste konečně upletli ponožky, které si už dlouho přejete, ale ještě jste se k nim nedostali. Prostě to má být výzva!

Vyberte si přízi, techniku, nebo návod, o kterých jste dlouho snili!

Ke každému tématu napíšu článek na blog. Dozvíte se o něm i v newsletteru a na mém instagramovém účtu. Jako inspiraci vám ukážu návody, které se k tématu hodí, a možná i něco navíc. Budu ráda, když fotky svých ponožek nasdílíte na Instagramu s hashtagem #SuperSockKAL nebo v mojí facebookové skupině.

Doufám, že se ke mně připojíte! Plést můžete pro sebe nebo pro ostatní. Ponožku máte za měsíc hotovou jako nic. Příští zimu budete mít nejen nohy v teple, ale budete i hrdí na to, co jste dokázali. A kdybyste nezvládli všech šest párů, nevadí, připojte se jednou nebo dvakrát. Není to závod, ale sdílená radost.

Začínáme 1. ledna 2024

První téma se dozvíte na Nový rok. Na rozjezd bude jednodušší a hodí se i pro úplné začátečníky. V komentářích můžete tipovat, obrázek vám napoví. 🙂

Doufám, že se ke mně připojíte a užijeme si spolu celý rok pletení ponožek!

Nezapomeňte se přihlásit k newsletteru, připojit se od skupiny na Facebooku nebo mě sledovat na Instagramu, ať vám nic neunikne.

Zatím si můžete nastudovat teorii nebo se nechat inspirovat ve starších článcích:

#1 Super Sock KAL Dvoubarevné ponožky
Můj návod na ponožky Briza je v časopise Laine!

Mohlo by se vám líbit

10 Komentáře

 • Odpovědět anickaplete 27. 12. 2023 v 15:02

  Už se neskutečně těším! Nějakou takovou akci jsem potřebovala😍😍

  • Odpovědět Štěpánka 27. 12. 2023 v 15:31

   To mám neskutečnou radost! <3

 • Odpovědět Pavla 30. 12. 2023 v 7:32

  Tohle bude KAL přesně pro mne. Pěkně pomalu a velká volnost ve výběru. Už se těším.

  • Odpovědět Štěpánka 31. 12. 2023 v 9:50

   To jsem ráda! 🙂 Připravila jsem ho tak, jak by se líbil mně.

 • Odpovědět Dagmar 31. 12. 2023 v 16:22

  Milá Štěpánko, udělala jste mne radost, hlavně tím, že jste o sobě dala vědět. Zrovna mám rozpletenou jednu ponožku 😀. Svým nadšením a radami jste mě povzbudila, abych začala taky trochu tvořit 😊.

  • Odpovědět Štěpánka 1. 1. 2024 v 18:48

   Milá Dagmar, to mám velkou radost! Tvoření je fajn a často mi pomáhá.
   Děkuji za milou zprávu.

 • Odpovědět Jana 2. 1. 2024 v 7:04

  Dobry den,

  nadchol ma Vas ponozkovy KAL. Budete uverejnovat informacie aj na svojom blogu pre tych , co nezdielaju socialne siete?

  • Odpovědět Štěpánka 2. 1. 2024 v 13:30

   To jsem ráda! Budu psát i sem, i když jen občas. Na pletení jedněch ponožek za dva měsíce toho zase tolik k napsání není. 🙂
   Všechno důležité byste se tu ale měla dozvědět a v komentářích ráda zodpovím dotazy.

 • Odpovědět Adéla konjarova 3. 1. 2024 v 20:19

  Ju to je super zrovna mám jednu rozpletenou

  • Odpovědět Štěpánka 4. 1. 2024 v 10:38

   Super! 😀

  Odpovědět