pletení

#2 Super Sock KAL Ponožky s jednoduchým dekorem

1. 3. 2024

Někteří (jako já) dokončili ponožky před pár dny a už je tu nová výzva! V březnu a dubnu budeme plést ponožky s jednoduchým dekorem. Čím a jak je budete zdobit, je na vás. Může to být drobný vyplétaný vzor na části ponožky, nebo třeba celé ponožky v jednoduchém plastickém vzoru. Pro každého znamená jednoduchost něco jiného, řiďte se svým pletařským instinktem. Jak se říká, zkuste za málo peněz udělat hodně muziky.

Teď si stačí jen vybrat vzor a nahodit. Svoje nápady a ponožky prosím sdílejte na Instagramu s hashtagem #SuperSockKAL, ve facebookové skupině šije & plete, nebo tady v komentářích pod článkem.

U první výzvy jsem chtěla napsat průběžnou zprávu na blog pro ty, kteří nejsou sociálních sítích. To jsem bohužel nezvládla. Tentokrát vás budu o svém postupu informovat v komentářích tohoto článku, a vy to můžete dělat také.

Méně i více ozdobené ponožky

Témata na celoroční KAL jsem určila už před začátkem výzvy, jen nemají jasně určené pořadí. Ponožky s jednoduchým dekorem jsem teď nezařadila náhodou. Přesně se totiž hodí na můj druhý návod Pixel Snow Socks, který vyjde v nejbližších dnech. Díky nim mě i téma jednoduchého dekoru napadlo. Jsou to ponožky s pár řadami vyplétání. Budu tedy ráda, když ještě pár dní počkáte, a jako druhý pár KALu upletete právě je. 😉

Pokud ale hledáte něco jiného, tady je pár tipů. Můžete se jen inspirovat a vymyslet si vlastní, nebo se pustit do některého z designů, na které se dlouho chystáte.

Možností je neomezeně od vyplétání, po plastické vzory, krajku, mozaiku, kanýrky, nopky… Dokonce se dají i kombinovat. Při brouzdání pletařským internetem jsem našla další originální nápady jako kapsičky nebo háčkované čtverečky. Nestačila jsem se divit!

Nenápadný ozdobný prvek

Stačí málo a z obyčejné ponožky je speciální ponožka. Pár řad vyplétaného vzoru nebo střídání hladce a obrace umí udělat velkou parádu. Můžete si na to troufnout sami.

Mně se například zalíbil unisex pár od Zsuzsanny Orthodoxou, My Man’s Socks. Jednoduše ozvláštnit se dá i ponožka z patentem, když do něj sem tam vpašujete copánek, jako u Toe-Up Socks od Purl Soho.

Ozdobný lem

Lem má výhodu, že tu obtížnou část budete mít rychle za sebou a zbytek ponožky už půjde hladce.

Krásné ponožky In Bloom s kytičkami u lemu vyšly v posledním 20. čísle časopisu Laine. Pokud ho máte, tak bych neváhala. Někteří designéři se v ozdobách lemů vyžívají. Například od Laury Moorats jsem vybrala jsem ponožky Pigneto Socks, ale stojí za to se podívat i na ty ostatní. Podobně je na tom Kirsten Kapoor, od níž nemůžu nezmínit její Reynard Socks.

Na kanýrky na ponožkách už se chystám dlouho a návodů je nepočítaně. Krásné jednoduché ponožky Midnight Dancer má v nabídce Sari Nordlund.

Decentně ozdobit se dají i ponožky pod lemem. Zkusit můžete copánky u Homebody Socks nebo klasy u Gro Socks.

Vzory, vyplétání, copánky a krajka

Vzorované, vyplétané, copánkové nebo krajkové ponožky známe všichni. Určitě máte plno vysněných projektů. Já bych chtěla vyzvednout českou designérku a majitelku obchodu Severské vlnění Hanu Paimen, která navrhuje krásné ponožky a třeba Tammi Sock jsou docela jednoduché (když přimhouříte obě oči).

Krásné ponožky navrhuje i Alicia Plummer, od ní jsem vybrala ParkTrail, kde se střídají jen oka hladce a obrace. U ponožek Petite Fleur nemůžu uvěřit, jaký jemný květinový vzor dokáže vykouzlit pár snímaných ok (návod je zdarma). Jako zástupce vyplétání jsem vybrala ponožky Starflight z 46. čísla časopisu Pom Pom. Vyplétání tam není ani málo, ani moc. 😉

Kapsičky, křidélka a další speciality

Pár zajímavostí jsem našla u designérky Summer Lee, jejíž ponožky hýří barvami a nápady. Třeba nad Pocket Socks bych se roztomilostí rozplynula. U Amberwing Socks by mě zase velmi zajímala technika, jakou se pletou křidélka nad sebou.

Inspirovat se můžete i jinými koníčky. Ponožky Sawtooth Quilt Socks vypadají jako s patchworkem a u ponožek Grannies-in-a-Row se dokonce háčkují malé čtverečky. Ty nejroztomilejší ponožky jsem si nechala na závěr. 🙂

Jaký nahodíte druhý pár?

Ať už si vyberete jakýkoliv návod, nebo budete plést podle sebe, máte na to dva měsíce a v květnu vyhlásím zase další téma. Já budu opět plést s vámi a nejspíš to bude jeden z designů, který jsem zmínila v článku (můžete si tipnout jaký).

Napište mi do komentářů, na jakou ozdobu máte teď největší chuť. A já se budu těšit na vaše nové ponožky!

Návod na ponožky Pixel Snow Socks je tu!
#1 Super Sock KAL Hotové ponožky 1977 socks

Mohlo by se vám líbit

7 Komentáře

 • Odpovědět Eva 1. 3. 2024 v 8:13

  Dobrý den, tak já teďka váhám mezi těmi Vašimi a Corourful Geometry Socks 🤔

 • Odpovědět Monika 1. 3. 2024 v 19:57

  Dobrý den, KALu se účastním proto, že výhradně pletu jen podle návodu Basic Socks that Rock. KAL mě aspoň donutí zkusit něco dalšího. Výplet nemám moc v oblibě, ponožky jsou s ním nepružné, proto zvolím nějaký plastický vzor. Díky za napády.

  • Odpovědět Štěpánka 1. 3. 2024 v 21:48

   To jsem ráda! 🙂

 • Odpovědět Štěpánka 18. 3. 2024 v 10:47

  Už jsem nahodila ponožky Starflight. 🙂 Mám doma hromadu časopisů Pom Pom, kterým jsem nemohla odolat, když oznámili, že končí a na všechny byla velká sleva. Takže jsem chtěla nahodit něco z nich. Podobně i příze Ovis et Cetera mi doma leží už dlouho a byla poměrně drahá. Tak nebylo co řešit. 🙂
  Fotku si můžete prohlédnout zde: https://www.instagram.com/p/C4ddXu1sId-/

 • Odpovědět