pletení

Návod na ponožky Pixel Snow Socks je tu!

5. 3. 2024

Po dlouhé době je tu můj druhý návod na pletení ponožek. První na Briza Socks vyšel v roce 2022 v časopise Laine a od té doby jsem měla jiné (zdravotní) starosti. Teď přišla ta správná chvíle na druhý design, Pixel Snow Socks, ponožky s pixelovým sněhem. Návod můžete koupit na Ravelry, kde najdete i veškeré důležité informace.

Jak vznikly Pixel Snow Socks

Pixel Snow Socks jsem poprvé upletla v roce 2019. V té době jsem pletla celkem krátce a chtěla jsem si vyzkoušet co nejvíc technik a konstrukcí. Na internetu jsem našla postup na pletení ponožky od špičky a abych to trochu ozvláštnila, přidala jsem jednoduchý vyplétaný vzor. Ani jedno jsem do té doby nezkoušela a vymyslela jsem si vzor pro začátečníka, tedy pro sebe.

Dopadly celkem pěkně, a když jsem někde sdílela fotku, dostala jsem pár komplimentů (například u článku 7 tipů pro pletení ponožek). Tehdy jsem s nimi žádné další plány neměla, ale to se teď změnilo.

Nebudu zastírat, že k sepsání návodu na Pixel Snow Socks mě nasměrovalo společné pletení Super Sock KALu. Nečekaně se ke KALu přidalo hodně pletařek a myslím, že si společné pletení užíváme. První téma byly dvoubarevné ponožky a já trochu zalitovala, že jsem Pixel Snow Socks nevydala jako návod. Jsou to ideální dvoubarevné ponožky, když nemáte dvě stejná klubka na celý pár, stačí vzít dvě různé barvy. Takhle totiž design různobarevných ponožek vznikl. Neměla jsem dost příze, abych udělala dvě stejné. 🙂

Do druhého tématu se ale Pixel Snow Socks hodí taky. Mají jednoduchý dekor. Takže jestli jste ještě nenahodili, máte jedinečnou šanci. 😉

Na první modro-šedý pár jsem použila přízi Fabel od Dropsu. Druhý žluto-bílý pár z příze Isager Sock Yarn jsem nahodila až letos, tedy pět let po prvním pár. Vychytala jsem na něm páru much a vyzkoušela hlubší patu.

Pata aftertought heel s úpravou pro větší obvod nohy

Jedním z důvodů, proč jsem měla ponožky tak dlouho v šuplíku je jejich pata. Pata afterthought heel se plete až úplně na konci. Ponožka se tvaruje jako tunel, jen se vyznačí umístění paty pomocnou přízí. Na konci se naberou oka a doplete pata. Ta ale nemá klínek a mě na noze moc nesedí. Na úzkých nohách vypadá dobře, ale u širší nohy nebo vyššího nártu je pletenina kolem paty moc roztažená. Nedávno se mi podařilo objevit malý trik, jak patu trochu prohloubit a přidala jsem ho do návodu. Upletla jsem s nimi druhý žluto-bílý pár a sedí mi o moc líp.


Můj návod na ponožky Briza je v časopise Laine!


Co ještě potřebujete vědět o Pixel Snow Socks

Konstrukce ponožky je celkem jednoduchá a pro jistotu jsem do návodu dala odkazy na videotutoriály. 

Návod je napsaný pro tři velikosti s obvodem ponožky 20 (23, 25) cm. Jelikož jsou vyplétané, je lepší je neplést o moc menší než je obvod nohy, 1–2 cm stačí.

Budete potřebovat ponožkové jehlice, 2 značkovače, pomocnou přízi v kontrastní barvě a tupou jehlu. Velikost jehlic je doporučená 2,5 mm, ale záleží na vás, jak utahujete. Hlavní je trefit vzorek. Já například moc neutahuju, takže pletu ponožky na 2mm jehlicích.

Hodí se jakákoliv ponožková příze tloušťky fingering. Já jsem použila 1 klubko Drops Fabel v odstínu 107 a 1 klubko v odstínu 114 na modrý pár a 1 klubko Isager Sock Yarn v odstín 22 a 1 klubko v odstínu 0 na žlutý pár. Bude vám stačit 50 g (200 metrů) od každé. Na velikost 1 a 2 stačilo testerkám 35 g od každé barvy. I testerka, která pletla velikost 3 na nohu 44 se vešla do dvou klubíček. Pokud potřebujete plést větší ponožku, mrzí mě to, ale ty otestované nemám.

Vzorek je 32 ok a 44 řad / 10 cm vyplétaným vzorem do kruhu po vyblokování.

Ponožky pro mě testovalo celkem osm pletařek, kterým tímto mockrát děkuju!

Návod na Ravelry a sleva

Návod je v češtině a v angličtině a dá se koupit na Ravelry. Do konce týdne můžete využít slevové kupony. S kuponem 15PIXELS dostanete 15% slevu a s kuponem 30PIXELS 30% slevu. Můžete samozřejmě nakupovat i bez slevy. Záleží na vás, jakou cenu zaplatíte. Já budu ráda za každý nákup a hlavně za upletení ponožek!

Pokud se vám ponožky líbí, nebo se je chystáte plést, označte je prosím srdíčkem, nebo si je přidejte do fronty (add to queue). Moc mi to pomůže. Ravelry uvidí, že je o ně zájem, a doporučí je i dalším lidem.

Doufám, že se vám Pixel Snow Socks líbí a že se vám budou příjemně plést. Já je mám opravdu ráda. Asi proto, že to jsou první ponožky, které jsem navrhla sama.

Tipy na vyplétané ponožky

Na závěr vám chci dát pár tipů na pletení vyplétaných ponožek. Při vyplétání se střídá více přízí v jedné řadě, Jednou pletete a ta druhá je vedená za prací. Je proto důležité, aby příze za prací nebyla moc krátká a nestahovala pleteninu. Očka pak zalézají dovnitř, pletenina se kroutí a nevypadá hezky. Někdy dokonce kvůli jedné utažené řadě nejde ponožka nosit.

Co dělat, aby byl výplet pravidelný a dost pružný:

  1. Zejména při výměně barev si dejte pozor, abyste oka nové barvy posunuly na pravé jehlici dál od špičky a přízi táhli volně za pleteninou.
  2. Zkontrolujte už upletená oka pod jehlicemi. Nepoužívaná příze by měla v rubu vytvářet volné obloučky. Nebojte se, když trochu odstávají, je to správně!
  3. Zkuste jemně roztáhnout vzor pod jehlicemi. Pokud se vyplétaná oka ztrácejí a zalézají dozadu, příze vedená z rubu není dostatečně volná. Radši kus vypárejte a upleťte výplet znovu.
  4. Nezachytávejte přízi vedenou za prací, pletenina bude pak pružnější. Někdo doporučuje u výpletu zachytávat každé třetí oko, u ponožek to ale nedoporučuju. Stačí každé páté nebo šesté, jinak nebudou ponožky dost pružné.
  5. Můžete si vzít na výplet o číslo větší jehlice. Pomůže vám to plést oka volněji. To ale samo o sobě nestačí. Stále je potřeba hlídat volně vedenou přízi za pleteninou.
#2 Super Sock KAL ponožky Starflight s jednoduchým dekorem
#2 Super Sock KAL Ponožky s jednoduchým dekorem

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět