pletení

#2 Super Sock KAL ponožky Starflight s jednoduchým dekorem

29. 4. 2024

Čas hrozně rychle letí a čtyři měsíce Super Sock KALu jsou za námi. Díky všem, kdo jste se ke mně přidali i podruhé. Nebylo vás málo a jsem za to moc ráda!

Druhé téma byly ponožky s jednoduchým dekorem. Na Facebooku a Instagramu jste sdíleli snad všechny možné techniky a návody. Někdo zopakoval ověřený vzor, někdo si vymyslel vlastní design a někdo vyzkoušel něco nového. Pár z vás pletlo moje Pixel Snow Socks. Díky!

Já jsem se rozhodla sáhnout do zásob přízí i do zásob návodů a vrhla jsem se na ponožky Starflight. 

Tajemné předplatné příze od Making Stories

Asi před rokem a půl jsem neodolala a objednala si tajemný balíček ponožkové příze. Bylo to první předplatné německého časopisu Making Stories, který s tímto konceptem pokračuje doteď. Ukázali jen barevnou paletu a slíbili, že to bude ekologická příze lokální značky. (Podobně to u nás dělá značka Mokoša.) Mohla jsem si objednat i speciální balíček s dárečkem navíc, ale cena byla už tak vysoká, že jsem se spokojila jen s přízí. 

Asi za měsíc mi přišlo jedno přadeno s mini přadénkem (100 + 25 g) od značky Ovis et cetera nabarvené speciálně pro Making Stories. Nikdy jsem tak luxusní přízi na ponožky neměla a dlouho mi trvalo vymyslet, co z ní upletu. Zodpovědnost za takovou přízi nelze brát na lehkou váhu! Nedokázala jsem se spokojit s žádným návodem, a pak mě mrzelo, že příze leží stále ještě v zásobách…

Smutný konec časopisu Pom Pom

Podobně jsem vybrala i návod. Nedávno ukončil činnost časopis Pom Pom a mně to bylo tak líto, že jsem ve výprodeji koupila několik starších čísel. Myslím, že jich bylo tak pět, nebo šest. Rozhodně víc, než jsem potřebovala. Trvám si na tom, že to je investice, když už nebudou na trhu. 🙂 Když časopisy dorazily, byla jsem na tom podobně jako s přízí Ovis et cetera. Cítila jsem tlak z nich něco uplést, když už jsem za ně utratila tolik peněz.

Kdo má doma slušnou zásobu přízí nebo nemalou knihovnu návodů, nejspíš ten tlak zná. Občas mě osloví nějaké překrásné klubíčko a zrovna je po výplatě. Jenže co pak s ním? Ještě že ty návody v elektronické podobě nejsou tolik na očích.

Na konci roku 2023 mě konečně napadlo zkombinovat speciální přízi a návod z Pom Pomu, jenže přes všechny další projekty jsem se k ponožkám nemohla dostat. Abych se už dál nevykrucovala, začala jsem společný KAL a rozhodla se je uplést v rámci jednoho z témat. Tak a je to venku! Super Sock KAL vznikl proto, abych si konečně upletla tyhle ponožky. 🙂

Jak jsem pletla ponožky Starlflight?

Ponožky Starflight jsou ve 46. čísle časopisu Pom Pom. Až když jsem začala návod podrobně zkoumat, zjistila jsem, že obsahuje dvě verze, delší a kratší. Designérka Allison Lutes se inspirovala tradičním motivem patchworkové hvězdy. Jen místo sešívání je hvězda vyplétaná. Já si vybrala kratší verzi ponožek, protože podle mě na nich hvězda lépe vynikne.

Pletení bylo rychlé, protože ponožka nad patou měří jen 8 cm. Motiv je poměrně veliký a musela jsem se dobře soustředit, ale jen na začátku, pak už šlo vše hladce. Tedy ne doslovně hladce, protože mezi patou a špičkou jemný vzor teček, které se pletou obrace.

Začala jsem velikostí 4. Mám širší kotník a nemám ráda, když je vyplétání moc roztažené. Není pak dobře čitelné. Obvod kotníku mám 26,5 cm, obvod ponožky vyšel na 24 cm, takže je ponožka o 2,5 cm užší. U hladkých ponožek by mi 2,5 cm nestačilo. Chtěla bych je ještě užší, aby se na nohu dobře roztáhly a neklouzaly dolů. U vyplétání mi to ale stačí. Pletenina je tlustší, takže drží sama.

Aby mi ponožky dobře seděly, vrchní část ponožek a patu jsem pletla podle velikosti 4 a dolní podle velikosti 3. Stačilo jen pokračovat v ubírání klínku o pár řad déle. Myslím, že ponožky sedí dobře, i když nárt by mi stačil nižší. Příště začnu se změnou velikosti dříve. Upletu méně řad paty (heel flap), aby nebyla tak vysoká, a pak naberu méně ok po stranách paty.

Poprvé jsem vyzkoušela pletení paty a špičky na menších jehlicích. Ponožky pletu na 2mm jehlicích a na patu a špičku jsem si vzala 1,75mm jehlice. Díky tomu je pletenina v nejnamáhavějších místech hustší a měla by víc vydržet.

Z ponožek jsem nadšená. Mají jen jednu malou vadu, že jsem zvyklá na vyšší. Pletly se rychle, mají krásný vzor a příze je jako obláček. Jsem ráda, že jsem se k nim konečně dostala a využila jak přízi, tak časopis Pom Pom. Přesně proto jsem totiž Super Sock KAL začala!

Starflight Socks
Designér: Allison Lutes pro 46. číslo časopis Pom Pom
Velikost: kotník a pata 4, špička 3, kratší verze
Příze: Ovis et cetera natural sockyarn, 60 % vlna, 20 % ramie, 20 % hedvábí, 100 g / 425 metrů
Jehlice: 2mm, pata a špička na 1,75mm jehlicích

#3 Super Sock KAL Ponožky ze zbytků alias scrappy socks
Návod na ponožky Pixel Snow Socks je tu!

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět