pletení

#1 Super Sock KAL Hotové ponožky 1977 socks

28. 2. 2024

Když jsem vymýšlela společné pletení ponožek alias Super Sock KAL, myslela jsem si, že se ke mně přidá jen pár kamarádek. To jsem se ale spletla!

Doteď nemůžu uvěřit, kolik lidí se ke mně přidalo! Na Instagramu se poslední dny objevuje snad jeden hotový pár denně a na Facebooku mi manžel pravidelně hlásí: „Máš tam zase další ponožky.“ 🙂 Věřím, že se přidalo i pár lidí, kteří sociální sítě nemají. Jsem moc ráda, že vás to baví. Váš zájem mě nakopnul, abych konečně vydala druhý návod na ponožky. Jmenují se Pixel Snow Socks, měla jsem je nějakou dobu v šuplíku a vyjdou v březnu.

V lednu a v únoru jsme společně pletli první pár na Téma dvoubarevné ponožky. Vybírali jste celou škálu vzorů od kontrastních pat a špiček po proužky a vyplétání. Někteří z vás se nechali inspirovat mým výběrem návodů, což mi udělalo velkou radost! Designy, na které mi nezbývá čas, jsem tak viděla aspoň ve vašem krásném provedení. Na Instragramu jsou všechny ponožky pohromadě pod hashtagem #SuperSockKAL, na Facebooku zase ve skupině šije & plete (tam ale musíte být členy, abyste je viděli).

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 1977socks-MarieHonzikova-225x300.jpeg.

Retro ponožky 1977

Já jsem si do KALu vybrala design 1977 socks od své kamarádky a české designérky Marie Honzíkové. Líbí se mi jejich sedmdesátkový retro styl, ale hlavně jsem je pletla kvůli patě. Marie šla s kůží na trh a v návodu sdílela rodinné tajemství. Konstrukci paty, kterou vymyslela její máma Markéta a kterou nikdo jiný na světě neplete. To jsem si nemohla nechat ujít!

Vybrala jsem doporučenou přízi Arwettu od Filcolany. Hnědá a růžová na mě mrkly, když jsem ve Woolpointu vybírala přízi na svetr. Trochu jsem se bála, že barvy nebudou mít dostatečný kontrast, ale natolik se mi líbily, že jsem je nemohla pustit z hlavy. Proužky na ponožkách jsou nakonec dost široké, aby snesly menší kontrast.

Větší než obvyklá velikost

Mám nohy velikosti 41, a k tomu docela silné. Většina lidí má prý stejný obvod kotníku a obvod chodidel (v místě nad prsty). Proto se ponožky pletou jako roura s patou. Já jsem výjimka. Obvod chodila mám 25 cm a obvod nad kotníkem kolem 28 cm. Samozřejmě čím jsou ponožky vyšší, tím se zvětšuji i obvod, protože lýtko se rozšiřuje.

Pokud to konstrukce dovolí, pletu větší velikost nad kotníkem a menší kolem chodidla.

Patent je hodně pružný, takže nehrozí, že budou ponožky volné. Na druhou stranu, když je hodně roztažený, na noze se deformuje. Proto radši pletu u patentu větší velikost než u hladkých ponožek. Bohužel ponožky 1977 mají jen na dvě velikosti a obě jsou menší, než potřebuji.

Pletla jsem tedy velikost 3, která v návodu není. 🙂 U konstrukce, kterou znám, by mi to nedělalo žádný problém, ale u nové to byla výzva, do které jsem se ráda pustila. Nahodila jsem o 8 ok víc než má větší velikost a přepočítávala si počty během pletení. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Většinou se u pletení ponožek plete celý kruh, půlka, čtvrtka a tak dále. Stačí si zjistit, o jakou část kruhové řady se jedná, a spočítat si to pro sebe. Začátečníkovi bych to nedoporučila, ale pokročilý to zvládne.

Pletení jsem brala jako experiment, takže první ponožka byla zkušební a na druhé jsem vychytávala nedostatky. Nevadí mi, když nejsou obě ponožky stejné. Mám ráda náročnější projekty, které občas proložím něčím jednodušším.


Super Sock KAL – rok 2024 ve znamení ponožek


Konstrukce Markétiny paty

Markétina pata pro mě byla nové neprobádané území. Nikdy jsem podobnou neviděla. Je krásně kulatá a na fotkách vypadá nádherně. Jak se nosí zatím nevím, protože jsem měla ponožky na sobě jen jednou.

Po pár letech pletení už mám povědomí o většině pletacích technik. Pokud je neznám, najdu si video na YouTube. Tady to nešlo, ale návod je naštěstí psaný přehledně. Jediný problém jsem měla u ohybu paty. V určité části paty totiž Marie doporučuje plést obrace východním způsobem (pravá nožka oka je na jehlici vzadu a ne vepředu, jak je většina z nás zvyklá). Oka obrace by pak měla být více utažená a ponožka pevnější. Přiznávám, že v této části návodu jsem se trochu ztratila a malá ponožková oka mi nešla otočit. Tak jsem to vzdala a pletla tak, jak jsem zvyklá. Je to asi trochu volnější, ale s tím se smířím. U druhé ponožky jsem si na ohyb paty vzala o číslo menší jehlice a očka jsou díky tomu pevnější i bez otáčení.

Další mojí úpravou byla změna špičky. Zopakovala jsem pruhy a teď špička připomíná terč.

Karamelová s růžovou

Ponožky 1977 mají jednoduchý nezaměnitelný retro styl. Původní verze (bílá s proužky v základní barvě) mi hned připomene sportovce ze 70. let, jejich krátké trenýrky a mohutné kníry. Trochu mě mrzí, že moje ponožky nemají ten pravý sedmdesátkový šmrnc. Jenže já bílé ponožky nikdy nenosila a pochybuju, že bych teď začala. Knír taky nemám. Vybrala jsem kombinaci teplých barev, ke kterým mě to táhlo, a ukázalo se, že karamelová a růžová sedmdesátkovým ponožkám sluší taky. 🙂 Říkám jim „dortíčky“, vypadají jako karamel s malinami.

Už se nemůžu dočkat, až 1. března vyhlásím další téma. Doufám, že zase budete plést se mnou! Možná i můj další návod na ponožky Pixel Snow Socks, který vyjde na začátku března.


1977 socks
Designérka: Marie Honzíková
Velikost: upravená
Jehlice: na ponožku 2mm a na patu 1,75mm
Příze: Filcolana Arwetta odstín 363 Caramel a odstín 361 Madeira Rose
Návod je v angličtině.

#2 Super Sock KAL Ponožky s jednoduchým dekorem
#1 Super Sock KAL Dvoubarevné ponožky

Mohlo by se vám líbit

1 komentář

  • Odpovědět Eva 28. 2. 2024 v 17:23

    Štěpánko, já už se taky těším na další téma. Doufám, že to jako začátečník v ponožkách zvládnu 😀 Moc děkuji za tenhle KAL!

  • Odpovědět