pletení

Pánský svetr podle Dropsu

18. 2. 2021
pletený pánský svetr podle Dropsu

Už nějakou dobu mě svědily prsty na pánský svetr pro mého muže. Budu mu říkat třeba Honza, tak se totiž jmenuje. Jenže jsem nenašla ten pravý svetr. Návodů pro pány je relativně málo, vyplétat se mi nechtělo a při představě tenkého svetru velikosti XX(…)L na mě šly mrákoty. Po svetru Ranunculus jsem neměla chuť na nic komplikovaného a chyběla motivace. 🙂

Drops zveřejnil nové návody na Instagramu a byl tam. Ideální svetr, ne moc přeplácaný, akorát tlustý a s krásným názvem Urban Forest. Ještě ten den jsem prozkoumala návod, zkonzultovala jsem s Honzou barvu a objednala vlnu. Nadšená jsem se hned chtěla pustit do práce. Občas se to hezky sejde, že se mi v hlavě usazuje nápad na nějaký projekt a designér se do něj v pravou chvíli trefí.

Příze De Rerum Natura Gilliatt

Mám ráda žlutou barvu, ale málokdy mi sluší. Svetr pro Honzu se ukázal jako jedinečná příležitost užít si ji do sytosti. Objednala jsem vlnu De Rerum Natura Gilliatt v odstínu Genet od Yarn Queen. Z ní už jeden svetr mám, Honza ho otestoval na kousavost a prošel. O doporučené přízi z Dropsu jsem neuvažovala. Můj první svetr byl z Drops Nepal a trochu mě kouše. Také se mi víc líbí barvy Gilliattu, které nejsou jednolité. V případě odstínu Genet jsou do žluté zamíchané chloupky černé, a tím je barva hlubší a podle mě i zajímavější. Na velikost L jsem vzala raději 6 klubek po 100 gramech, abych měla rezervu.

pletený svetr

Pletení podle Dropsu

Podle Dropsu jsem kdysi pletla dvě čepice. Jako začátečník jsem ocenila, že mají velký výběr návodů v češtině, můžu si koupit doporučenou přízi a k technikám jsou natočená videa. Hlavním důvodem ale byly návody zdarma. Později jsem se nechala zlákat nezávislými návrháři na Ravelry, jejich přehlednějšími návody, moderním stylingem, a zástupem fanoušků s upletenými projekty z různých přízí a barev.

K Dropsu jsem se vrátila až se svetrem Urban Forest. Líbí se mi nízký rolák a tvarování sedla. Připomíná mi vojenské svetry, a v khaki barvě by tak určitě vypadal.

Bohužel zrovna tento návod není přeložený do češtiny. Využila jsem tedy anglický.

Na začátku návodu jsou představené techniky jako tipy. V návodu jsou pak na ně jen odkazy. Chápu to tak, že způsob přidávání je jen doporučený. Nejspíš počítají se zkušenějšími pletaři/pletařkami, které si rády projekty upravují. Návod je ale dost podrobný, aby podle něj mohli plést i začátečníci, jen se trochu víc zapotí.

pletený pánský svetr Urban Forest

Mají klasické svetry tvarování zkrácenými řadami?

Vybrala jsem velikost L s tím, že prodloužím tělo a rukávy. Vzorek mi vyšel na 4mm jehlice. Průkrčník jsem stihla za jeden večer, a když jsem se ráno probudila, měla jsem silný pocit, že svetru chybí tvarování zkrácenými řadami. U návodu je jen jedna fotka s modelem v nahrbené pozici a svetr se mu pod krkem maličko krčí. 

Trojdílný raglán jsem ještě nepletla a tudíž nevěděla, jak do něj zkrácené řady přidat. Aspoň jsem se uklidňovala myšlenkou, že je to klasický severský styl svetru, který byl hodně jednoduchý a žádné tvarování neměl. Kdo ví… Nebo víte to někdo? Pletly se před sto nebo dvě stě lety zkrácené řady?

Třístupňový raglán

Raglán je u svetru Urban Forest rozdělený do tří částí. V první části přidáváte oka každou řadu směrem k tělu, v druhé části každou druhou řadu směrem k rukávům, a ve třetí části každou druhou řadu na obě strany. Tím se raglánový šev vytvaruje nejprve do stran, pak dolů, a nakonec diagonálně.

pletený raglánový svetr
Raglánový šev vedoucí od krku do podpaží dvakrát změní směr.

V první části raglánu jsem měla velký problém se staženými oky. Přidává se totiž zvednutím oka z minulé řady (anglicky lifted increase). Pletenina se na místě ubírání scukne, protože se přidává v každé řadě a nad sebou. Možná to byl designérský záměr, aby se svetr kolem krku nevytahoval, ale není to příjemné pletení. Dávala jsem si pozor, abych přidaná oka pletla volněji, než ta ostatní, a usnadnila si tím jejich nabírání.

Při přechodu mezi druhou a třetí částí raglánu se měly posunout značkovače. Z návodu jsem nepochopila kam. Rozhodla jsem se pokyn ignorovat a plést po svém tak, aby mi vyšel konečný počet ok.

pletený pánský svetr
Průkrčník se plete delší, pak se ohne dovnitř a přišije. Na zadní části nechávám kousek příze, aby bylo jasné, kde je zadek a kde předek svetru.

Po oddělení rukávů to už byla hladká jízda. K tělu i k rukávům jsem přidala 10 cm, protože Honza je dlouhán. Zajímavé je, že těsně před spodním lemem se přidávají oka. Už jsem to zažila u čepice z Dropsu. Je to kvůli tomu, aby patent tělo moc nestáhl. U čepice to vypadá dobře, u svetru mi ale patent přijde vytahaný.

Svetr s nedostatky, ale ta barva…

Hned po dokončení jsem byla trochu zklamaná. Svetru očividně chybí tvarování zkrácenými řadami pod průkrčníkem. Pod krkem vznikla boule a zadní část je kratší, asi že má Honza trochu kulatá záda (snad mi promine, že to tu propírám na veřejnosti). Na ženské postavě by délky vyrovnala prsa. Najednou jsem si uvědomila, jak jsem zvyklá plést na svou postavu. Délky jsem opravila po praní při blokování, zadní díl jsem prostě vytáhla, aby byl o pár centimetrů delší.

Škoda, že nejsem tak zkušená pletařka, abych problémy identifikovala ještě před pletením a dokázala se jim vyhnout. Se svetrem jsem spokojená. Honza ho nosí kdykoli jde ven (což v pandemii není až tak často), jen dvě věci bych příště udělala jinak: přidala tvarování zkrácenými řadami a před lemem nepřidávala oka. Všechny mouchy ale vyvážila barva, která se mi líbí čím dál víc!

Nevím, jestli bych se pustila do dalšího většího projektu podle Dropsu. Jejich návody mají svoje výhody, ale mám pocit, že nezávislí návrháři je mají propracovanější a věnují větší pozornost detailům. Určitě nebudu plést podle návodu jen s jednou fotkou.

Na příště si Honza objednal svetr s velbloudy. Takže až vynosí Urban Forest, budu licitovat o nějaká méně zahanbující zvířátka. 🙂

pletení a kočky

svetr Urban Forest
designér: Drops Design
velikost: L s prodlouženým tělem a rukávy
jehlice: 4 mm, na lemy 3,5 mm
příze: 5,5 klubka (1375 m) De Rerum Natura Gilliatt v odstín Genet od Yarn Queen

Svetr Snowy Forest s obřími copy
Šátek Beeswax a nahazovací adrenalin

Mohlo by se vám líbit

1 komentář

  • Odpovědět Super shrnutí 27. 2. 2021 v 20:47

    👍

  • Odpovědět